İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Windows 11 ISO Dosyası Nasıl İndirilir ve Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Windows 11 ISO Dosyası Nasıl İndirilir ve Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

windows 11 iso indir

Birçok kişi mevcut bir Windows 10 yüklemesini yükselterek bilgisayarlarını Windows 11’e taşıyor . Ancak bunu yapabilmek için öncelikle bilgisayarda kendi ürün anahtarına sahip etkinleştirilmiş bir Windows 10 kopyasına sahip olmanız gerekir. Ancak, önce önceki işletim sisteminin etkinleştirilmiş bir kopyasını yüklemek zorunda kalmadan yalnızca Windows 11’i eski veya deneysel bir bilgisayara atmak istiyorsanız?

UUP dump adlı bir sitedeki araçları kullanarak , en son derlemenin (bu yazı itibariyle 22000.120) bir Windows 11 ISO dosyasını indirebilir ve bunu önyüklenebilir bir USB Flash sürücüsü oluşturmak veya işletim sistemini doğrudan bir sanal makineye kurmak için kullanabilirsiniz. Hatta yeni işletim sistemini tamamen ücretsiz olarak çalıştırabilmeniz için (en azından şimdilik) ürün anahtarını atlamaktan kurtulabilirsiniz.

Bu yöntem Not olabilir ayrıca yeni işletim sisteminin minimum gereksinimleri karşılamayan PC’lerde (RAM 4GB, TPM, Güvenli Önyükleme) Windows 11 yüklemesine izin verir. Testte, her ikisi de yalnızca 2 GB RAM’e sahip, TPM ve Güvenli Önyükleme olmayan iki farklı sanal makinede bir Windows 11 ISO kullandık. Herhangi bir uyarı almadık ve kurulum sorunsuz çalıştı. Test etmek için gereksinimleri karşılamayan fiziksel bir PC’miz yoktu.

Windows 11 ISO Dosyası Nasıl İndirilir?

Yüklemenize başlamadan önce bir Windows 11 ISO dosyası edinmeniz gerekir. Daha önce Windows 10 veya hatta bir Linux derlemesi kurduysanız, ISO dosyalarının önyüklenebilir bir USB Flash sürücü oluşturmak, bir optik diske yazmak veya sanal bir makineyi başlatmak için kullanabileceğiniz disk görüntüleri olduğunu bileceksiniz.

Microsoft, Windows 11 ISO dosyalarını kullanıma sunmaz, bunun yerine Windows 10’un yerinde yükseltmesini çalıştırmanızı bekler. Bu nedenle, uupdump.net adlı bir site kullanmanız gerekir. Microsoft’tan gerekli dosyaları ve bunları bir Windows 11 ISO’ya dönüştürün.

1. uupdump.net’e gidin .

2. “En Son Geliştirme Kanalı yapısı”nın yanındaki x64 düğmesini tıklayın. arm64 sürümü x86 olmayan bilgisayarlar içindir ve Windows 11’i bir Raspberry Pi’ye yüklemek için kullanılabilir .

En son Windows 11 ISO’yu almak için En Son Geliştirme Kanalı Oluşturma’nın yanındaki x64’ü tıklayın.

3. En son yapıyı seçin . Testlerimizde bu ekranda tek seçenek vardı.

En son yapıyı seçin ve ilerleyin.

4. İleri’ye tıklayın .

ileri tıklayın

5. İstediğiniz Windows sürümünü seçin . ve İleri’yi tıklayın . Windows 11 ISO’muz için Windows Home’u seçtik. 

İndirmek istedğiniz Windows sürümünü seçiniz.

6. “İndir ve ISO’ya dönüştür” ü seçin ve “Güncellemeleri dahil et”i işaretleyin ve ardından ” İndirme paketi oluştur “a tıklayın . Bilgisayarınıza küçük bir zip dosyası indirilecektir. Bu, Windows 11 ISO değildir, ancak indirmek için kullanılacaktır.

indir ve ISO ya dönüştür

7. Dosyayı açın ve içeriğini özel bir klasöre yerleştirin.

8. İndirilen dosyaların bulunduğu klasördeki uup_download_windows.cmd dosyasını çift tıklayın . 

windows.cmd dosyasını açın

9. Windows 10, bunun tanınmayan bir uygulama olduğu konusunda sizi uyarırsa , “Yine de Çalıştır”ı tıklayın .

windows bunu tanınmayan bir uygulama olarak algılar ise ”Yine de Çalıştır” seçin.

Microsoft’tan gerekli tüm dosyaları indiren ve sizin için Windows 11 ISO dosyasını oluşturan bir toplu iş dosyasını çalıştıran bir komut istemi penceresi açılacaktır. Bu işlem, İnternet bağlantınıza bağlı olarak birkaç dakika veya belki daha uzun sürecektir.

UUP yükleme ekranı

10. Komut dosyası Windows 11 ISO’yu indirmeyi bitirdiğinde çıkmak için 0’a basın . 

uup_download_windows.cmd dosyasını yerleştirdiğiniz klasörde bir Windows 11 ISO dosyası görünecektir.

Önyüklenebilir bir Windows 11 Yükleme Diski Oluşturma

Windows 11’i sanal bir makineye yüklemediğiniz sürece , bu durumda 19. adıma geçebilirsiniz, Windows 11 ISO dosyanızdaki verilerden önyüklenebilir bir Windows 11 yükleme diski oluşturmanız gerekir. Bunun için en az 8 GB olan boş bir USB Flash sürücüye ihtiyacınız olacak.  

Bu işlemi zorlaştıran şeylerden biri, Rufus gibi popüler bir Flash sürücü “yazma” programı kullanırsanız , ana yükleme dosyası 4 GB’den fazla olduğundan ve bu nedenle bir bilgisayarda yaşayamayacağından, NTFS biçimli bir önyükleme sürücüsü oluşturacaktır. FAT32 bölümü. Bir NTFS sürücüsündeki sorun, buradan önyükleme yapmak için Güvenli Önyüklemeyi (BIOS’unuzda) devre dışı bırakmanız gerekmesi ve Windows 11’in Güvenli Önyükleme gerektirmesidir, böylece yükleyici size gereksinimleri karşılamadığınızı söyleyebilir.

Bu sorunu çözmek ve hem dosyalarınızı tutabilen hem de Güvenli Önyükleme özellikli bir bilgisayarda önyükleme yapabilen bir USB Flash sürücü oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

11. USB Flash sürücünüzü bağlayın . Lütfen üzerindeki tüm verileri sileceğinizi unutmayın.

12. Disk Yönetimi uygulamasını açın . “Bölümleri” arayarak ve en üstteki sonuca tıklayarak bulabilirsiniz.

13. USB sürücünüzdeki tüm bölümleri, her birine sağ tıklayıp “Birimi Sil.

14. Yeni, 1GB’lık bir bölüm oluşturun ve bunu FAT32 olarak biçimlendirin . Bu işlemi, ayrılmamış alana sağ tıklayıp Yeni Basit Birim’i seçerek başlatırsınız. Adını istediğiniz herhangi bir şey koyabilirsiniz. Bu, önyükleme için ihtiyacınız olan dosyaları içeren bölüm olacaktır.

15. İkinci bir bölüm oluşturun ve bunu NTFS olarak biçimlendirin . Kalan tüm disk alanını almalıdır.

16. ISO dosyasını sağ tıklayıp Mount’ı seçerek bağlayın. Bu, Windows 11 ISO’ya fiziksel bir diskmiş gibi göz atmanıza ve ondan dosya kopyalamanıza olanak tanır.

17. “Kaynaklar” klasörü hariç tüm dosya ve klasörleri Windows 11 ISO’dan USB sürücüsündeki FAT32 bölümüne kopyalayın.

18. USB sürücüsünün FAT32 bölümünde “sources” adlı boş bir klasör oluşturun ve Windows 11 ISO’daki orijinal “sources” klasöründen yalnızca boot.wim dosyasını bu klasöre kopyalayın.

19. Daha önce kopyaladıklarınız da dahil olmak üzere Windows 11 ISO’daki tüm dosya ve klasörleri USB sürücüsünün NTFS bölümüne kopyalayın. 

Artık Güvenli Önyüklemenin etkin olduğu bir bilgisayarda önyükleme yapabilen bir USB Flash sürücünüz olmalıdır.

Windows 11’i Hedef PC’ye Yükleme

20. Hedef PC’nizi USB kurulum sürücüsünden başlatın . USB’den önyükleme yapmak için bir tuşa basmanız veya önyükleme sırasını yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

21. Dilinizi seçin (önceden seçilmemişse) ve İleri’ye tıklayın .

22. Geçerli bir ürün anahtarı girin veya ” Ürün anahtarım yok”u tıklayın. Ardından İleri’ye tıklayın.

23. Lisans sözleşmesini kabul edin ve İleri’ye tıklayın .

24. Özel Yükleme’yi seçin .

25. Kurulum sürücüsünü seçin ve İleri’ye tıklayın.

Yükleyici bazı dosyaları kopyalayacak ve bu noktada yeniden başlayabilir.

26. Ülkenizi veya bölgenizi seçin (seçili değilse) ve Evet’e tıklayın . Ayrıca, istendiğinde klavye düzeninizi seçin .

27. Bilgisayarınıza bir ad verin ve İleri’ye tıklayın .

28. Sign Microsoft hesabıyla.

29. Hızlı girişler için bir PIN oluşturun .

30. “Yeni cihaz olarak ayarla”yı tıklayın (veya önceki bir yapılandırmayı geri yükleyebilirsiniz).

31. Gizlilik ayarlarını etkinleştirin veya devre dışı bırakın ve İleri’ye tıklayın .

32. Windows 11’in önerilerini özelleştirmeye yardımcı olması için ilgi alanlarınızı seçin veya daha iyisi Atla’yı tıklayın.

33. OneDrive’ı kurun veya Dosyaları yalnızca bu cihazda depola’yı seçin .

Windows’un yükleme işlemini tamamlaması birkaç dakika sürecektir.

Tamamlandığında, Windows 11 masaüstünü görmelisiniz. Artık Windows 11 ile oynayabilir veya bazı ayarları değiştirebilirsiniz. Örneğin, yapabilir , Windows 10 gibi Windows 11 göz , üstüne, Windows 11 görev çubuğunu hareket ettirmek veya Windows’un 11 eski Windows 10 Dosya Gezgini geri almak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap