1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Windows 10 Güncellemeleri Kapatma | Nasıl Duraklatılır ve Nasıl Kapatılır?

Windows 10 Güncellemeleri Kapatma | Nasıl Duraklatılır ve Nasıl Kapatılır?

wşndows güncellemeleri kapatma

Bazen işletim sisteminize yapılan düzenli güncellemelerle başa çıkamazsınız. işte size adım adım güncellemeleri durdurma yolu.

Bazen Windows güncellemeleri, her şeyi kapatmak istediğiniz kadar soruna neden olabilir. Size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz, ancak önce şunu unutmayın: Genel olarak Windows Güncellemelerini duraklatmak kötü bir fikirdir. Bunun nedeni, bilgisayarınızı kötü niyetli kişilerden koruyan kritik güvenlik yamalarını kaçırabilmenizdir. Örneğin, bu yazının yazıldığı sırada, Windows kullanıcılarından “PrintNightmare” güvenlik açığından etkilenmemek için güncelleme yapmaları istendi .

Ne yazık ki “PrintNightmare” yaması bazı yazıcıların çalışmayı durdurmasına neden oldu. Microsoft daha sonra kullanıcılara, yazıcılarını tekrar çalışır hale getirmenin bir yolu olarak güncellemeyi geri almalarını tavsiye etti. Yaklaşık bir hafta sonra Microsoft, düzeltmeye yönelik bir güncelleme yayınladı.

İnsanlara güncellemelere ara vermeleri için ilham veren bu gibi sorunlardır, ancak tek sebep bu değildir. Bazen iş, seyahat veya tatil nedeniyle uzun süre güncellemelerle başa çıkamazsınız. Mesele şu ki, güncellemeleri süresiz olarak durduramazsınız. Güncellemeleri en fazla 35 gün boyunca durdurabilirsiniz ve varsayılan olarak Microsoft, güncellemeleri yalnızca 7 gün boyunca duraklatacak şekilde ayarlar.

İlk olarak, varsayılan süre için güncellemeleri nasıl duraklatacağınızı göstereceğiz. Ardından, duraklatılmış güncellemeleri ihtiyacınız olan süre boyunca maksimum beş haftaya kadar nasıl uzatacağınızı göstereceğiz.

Windows güncellemelerini duraklatma

Başlamak için, Başlat menüsüne gidip soldaki dişli simgesini seçerek veya Windows Tuşu + I kısayoluna dokunarak Ayarlar uygulamasını açın . Ayarlar uygulamasının içinde Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin .

pencere güncellemenormal1
Ayarlar uygulamasında Windows 10 güncellemelerini duraklatmayı seçerek başlayın.

En üstte, Güncellemeleri kontrol et düğmesinin hemen altında, Güncellemeleri 7 gün boyunca duraklat yazan bir bölüm göreceksiniz . Bunu tıklayın ve güncellemeler önceden ayarlanmış süre boyunca duracaktır.

Güncelleme duraklatma süresini uzatmak için Gelişmiş seçeneklere tıklayın .

Bu güncellemeyi varsayılandan daha uzun süre uzatmak için biraz daha aşağı inin ve Gelişmiş seçenekler ‘i tıklayın . Ardından “Güncellemeleri duraklat” bölümüne gidin ve Tarih seç açılır menüsünü tıklayın.

Güncellemeler artık 35 gün boyunca duraklatıldı.

Bu size 8 gün, 10 gün vb. gibi genel seçimlerin aksine bugünün tarihine dayalı bir tarih seçimi gösterecektir. Sizin için en uygun tarihi seçin, o kadar. Yeni seçiminiz otomatik olarak ayarlanacaktır. Bunu, sol üst köşedeki geri düğmesine basarak ve birincil Windows Update ekranına dönerek kontrol edebilirsiniz.

Duraklama süresi boyunca yeni Windows Defender tanımları almaya devam edeceksiniz, ancak bu kadar. Güncelleme süreniz bittiğinde, güncellemeleri tekrar duraklatmadan önce atladığınız tüm önerilen güncellemeleri indirip yüklemeniz gerekecektir.

Güncellemeleri devre dışı bırakma

Kullanabileceğiniz biraz daha ilgili olan başka bir yöntem var ve bu, güncellemeleri devre dışı bırakacak. Yine, bu kalıcı değildir ve bu özelliğin ne kadar süre çalışacağı konusunda gerçek bir zaman ayarı yoktur. Örneğin, yeniden başlatma sırasında geri dönebilir. Hit Windows Tuşu + R Çalıştır programını açın. Ardından services.msc giriş kutusuna yazın ve klavyenizde Enter’a basın veya Tamam’a tıklayın  .

Windows 10’daki Hizmetler penceresi.

Bu, Hizmetler penceresini açar. Windows Update adlı girişi görene kadar aşağı kaydırın ve çift tıklayın. Açılan sonraki pencerede, “Başlangıç ​​türü” etiketli açılır menüyü tıklayın ve Devre Dışı öğesini seçin . Uygula ve Tamam’a tıklayın , daha küçük pencereyi kapatın, ardından Hizmetler penceresini kapatın ve işiniz bitti.

Bunun Windows 10 güncellemelerini süresiz olarak devre dışı bırakmayacağını ve yeniden başlatma veya başka bir olaydan sonra zaman içinde sıfırlanabileceğini unutmayın.

Güncellemeleri duraklatmak ev kullanıcıları için en iyi strateji değildir, ancak ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için ayarlamak yeterince kolaydır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap