İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Ekran Kartında Bulunan VRAM Nedir Nasıl Arttırılır?

Ekran Kartında Bulunan VRAM Nedir Nasıl Arttırılır?

vram nedir ne işe yarar

Video RAM (veya VRAM) nedir? VRAM, görüntüyle ilgili hesaplamaların geçici olarak depolandığı bellektir. Bilgisayar sisteminin ana belleğinin rolünü oynar. Görüntü belleği, grafik işlemciden bilgi alır ve depolar.

VRAM Ne İşe Yarar?

RAM kapasitesi, veriler kesilene kadardır. Bu nedenle, bu tür belleğe geçici bellek adı verilir. Video kartındaki video RAM aslında geçici bir bellektir. Bu bellek ile RAM belleği arasındaki fark performansıdır. Özellikle grafik kartları için. Bu, özellikle verilerin geçici olarak depolanması durumunda işe yarar.

Ancak, bu tür RAM yalnızca harici grafik kartlarında bulunur. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızla veya bazı masaüstü işlemcileriyle entegre bir grafik kartı görebilirsiniz. İşlemci ve grafik kartının bağlı olduğu durum budur. Harici ekran kartı, tanıdık NVIDIA ve AMD grafik kartları için kullanılan bir terimdir. Harici bir kartın aksine, entegre grafik kartında video RAM yoktur. Bu kartlar sistemin RAM kullanım ihtiyaçlarını karşılar.

Dolayısıyla, bilgisayarınızda tümleşik bir grafik kartı ve 8 GB RAM varsa, tümleşik grafik kartı kendisi için çok fazla bellek kullanır. Bu nedenle, tümleşik grafik kartının tek bir performans RAM yerine iki ayrı RAM kullanması önerilir. Diğer bir deyişle, entegre grafik kartları için MHz’de yüksek hızlarda 8 + 8 gibi RAM bitlerinin kullanılması yararlıdır. VRAM’in sizin için ne olduğu sorusuna kolayca cevap vermeye çalıştık. Mevcut ve gelecekteki oyunlar yüksek video RAM belleği gerektirebilir. Bu nedenle, harici bir ekran kartı satın alırken, video RAM’in çok küçük olmadığını unutmamanız önerilir.

VRAM öğrenme

Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızda bulunan Video RAM hafızasını öğrenebilirsiniz.

1.Windows + I klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar menüsünü açın.
2. Sistem öğesini seçin ve sol çubuk üzerinden Monitör‘e tıklayın.
3. Listeyi aşağı doğru kaydırın ve Bağdaştırıcı özelliklerini göster’e tıklayın.
4. Bir pencere açılacak. Bağdaştırıcı sekmesini seçin ve Bağdaştırıcı Bilgisi bölümünün altına göz atın.
5. Video RAM’inizin miktarını Ayrılmış Video Belleği satırının karşısında göreceksiniz

VRAM Kaç Olmalı?

Bu soru aslında ihtiyacınıza göre sorulmalı. Yani, ”ben yüksek ayarda iyi bir fps almak için ekran kartımı kaç vram olarak almalıyım?” sorusu daha doğrudur. Ya da, ”ders çalışmak ve basit uygulamalar kullanmak için ekran kartımın VRAM’i kaç olmalı?” gibi.

Öreneğin oyun oynamak için bir ekran kartı alacaksınız ve hafıza kaç olmalı diye düşünüyorsunuz. Oynayacağınız oyunu akıcı bir şekilde oynamak için en az 6 veya 8GB VRAM olan bir ekran kartı seçmelisiniz. Çünkü gelişen oyun dünyasında yeni oyunlar artık yüksek grafiklere sahip ve bu grafiklerde oynamak için ekran kartınında hafızası yüksek olmalıdır.

VRAM Saat Hızı Nedir?

Motor saati olarak da bilinen GPU saat hızı, grafik işlemcisinin çekirdeğinin (GPU) hızını gösterir. Bu çekirdeklerin görevi grafik oluşturmaktır. Bu nedenle, GPU saat hızı ne kadar yüksekse, performans o kadar hızlıdır.

Motor saati megahertz (MHz) cinsinden ölçülür, bu 1 milyon hertz 1 MHz’e eşittir. GPU saat hızı, grafik işlem biriminin hesaplama göreviyle aynı CPU üzerinde gerçekleştirebileceği saniye başına hesaplama döngüsü sayısını gösterir.

VRAM Arttırma Mümkün mü?

Evet mümkün. Ancak ekran kartınızın desteklediği kadar arttırım yapabilirsiniz. OC özelliği olmayan ekran kartlarında bunu denemeyin. Bilgisayarınızın fazla zorlanmasına ve teknik arızalara neden olabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir sonraki önyüklemede özel BIOS düğmesine art arda basarak BIOS ayarlarına girin. F2, F5, F8 veya Del’e art arda basmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, anakart üreticisine bağlı olarak BIOS ayarlarına erişmek için çevrimiçi özel talimatlara bakın.
 2. BIOS menüsü göründüğünde, Grafik Ayarları, Video Ayarları veya VGA Paylaşılan Bellek Boyutu gibi menüleri arayın. Bu genellikle Gelişmiş menüsünde bulunur.
 3. Ardından, Önceden Ayrılmış VRAM’i size en uygun seçeneğe yükseltin.
 4. Yapılandırmanızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sonraki önyüklemede VRAM sayısının artıp artmadığını görmek için yukarıdaki adımları kullanın.

Bu yöntem uygulanabilir değilse veya BIOS ayarlarını değiştirmeyi içermeyen farklı bir yaklaşım arıyorsanız, Yöntem 2’ye geçin .

Yöntem 2: Ayrılmış VRAM’i Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla Artırma

Çoğu entegre grafik kartı için, Adaptör Özellikleri penceresinde bildirilen VRAM miktarının gerçek performansla hiçbir ilgisi olmadığını, çünkü sistem bunu öğrenciye göre otomatik olarak ayarladığını unutmayın.

Ancak, belirtilen minimum VRAM daha düşükse bazı oyunlar ve diğer uygulamalar çalışmayacaktır. Bu durumda, oyundaki hataları önlemek için değeri değiştirmek için bir not düzenleyici numarası kullanabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağına dair kısa bir rehber:

Not: Lütfen aşağıdaki adımların yalnızca Intel entegre GPU’lar için geçerli olduğunu unutmayın. Ayrıca, bu yöntem herhangi bir oyun veya uygulama performansı veya ek geliştirme sağlamaz. Bu yöntem, oyununuzu veya uygulamanızı yalnızca düşük VRAM’de çalışmaya zorlar.

 1. Çalıştır kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın . Ardından, ” regedit ” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin içinde, aşağıdaki konuma gitmek için sol taraftaki bölmeyi kullanın:
  HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Intel
 3. Intel anahtarına sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar’ı seçin ve GMM olarak adlandırın .
 4. GMM anahtarı seçiliyken, sağ bölmeye gidin ve Yeni> Dword (32-bit) Değeri’ni seçin ve DedicatedSegmentSize olarak adlandırın .
 5. DedicatedSegmentSize üzerine çift tıklayın , Base değerini Ondalık olarak ayarlayın ve 0 ile 512 arasında bir değer girin . Bu değer, Bağdaştırıcı Özellikleri menüsünde görüntülenen VRAM miktarı olacaktır .
 6. Değişiklikleri kaydedin ve değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir sonraki başlangıçta, oyuna hatasız başlayıp başlayamayacağınıza bakın.
Ekran Kartında Bulunan VRAM Nedir Nasıl Arttırılır?

VRAM nedir ne işe yarar?

Video RAM (veya VRAM) görüntü ile ilgili hesaplamaların geçici olarak saklandığı bellektir. Bilgisayar sistemindeki ana bellek gibi çalışır. Görüntü belleği, bilgileri grafik işlemcisinden alır ve bunları saklar.

Ekran kartım kaç VRAM?

Ekran kartınızın bellek miktarını öğrenmek için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilk DirectX Tanı Aracı. Başlat menüsünü açın ve buraya dxdiag yazın. Burada Display Memory (VRAM) kısmında yazan değer ekran kartınızın bellek miktarıdır.

Görüntü belleği VRAM nedir?

Video RAM veya VRAM, bir zamanlar grafik belleği olan framebuffer’ı depolamak için kullanılan dinamik RAM (DRAM) çift portlu bir adaptördür. … Bununla birlikte, iç, yonga üzerinde dahili ve harici ekran kartı yani VRAM kavramları adını duyurmuş ve geliştirilmeye başlanmıştır.

4GB VRAM yeterli mi?

Günümüz oyunları için bile 4GB VRAM kesinlikle yetersiz. Eğer yeni bir kart alacaksanız en az 8 GB VRAM‘e sahip bir ekran kartı tercih etmenizi öneririm

GPU nedir ne işe yarar?

GPU‘lar grafik işlemlerini yapan işlemcilerdir. GPU‘lar merkezi işlemci biriminin aksine ekran kartları içerisinde entegre ediliyor. … Yani satın aldığınız ekran kartlarının içinde ayrı bir işlemci geliyor.

VRAM yetmezse ne olur?

Eğer ekran kartı belleği yetmezse sistem belleğine (RAM) erişilir. Hatta orası da yeterli gelmezse HDD’ye erişilir. … FPS düşüklüğü ve takılma yaşanır ama şöyle söyliyim ekran kartın iyiyise genellikle oyunu oynamaya devam edersin, sorun olmaz.

Ekran kartı bilgileri nasıl öğrenilir?

Masaüstünde sağ tıklayın ve NVIDIA Denetim Masası seçeneğini seçin. 3D Ayarlarının Yönetilmesi bölümünden Program Ayarları sekmesine gelin. İstediğiniz oyun veya programın kullanacağı ekran kartını ayarlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap