1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

ram ve rom arasındaki fark nedir

RAM ve ROM bilgisayarda hangi görevleri üstlenmiştir? Bu iki parçada bilgisayarın olmazsa olmazlarındandır. “Random Access Memory” (Rastgele Erişimli Bellek) anlamına gelen RAM ve Read Only Memory (Salt okunabilir bellek) anlamına gelen ROM, bilgisayarlarda bulunan bir donanım parçasıdır.

Kısaca tanım yapmak gerekirse, RAM, üzerinde çalıştığınız dosyaları geçici olarak depolayan geçici bellektir. ROM, bilgisayarınız için talimatları (tarih, saat vb.) kalıcı olarak saklayan geçici olmayan bir bellektir ve üretiminde kayıt edilen tüm bilgileri ömür boyu elektrik olmasa bile saklayabilir. (İlan: RAM hakkında daha fazla bilgi edinin.)

Geçici (RAM)ve Geçici Olmayan (ROM) Bellek

RAM geçici bellektir, bu da modülde geçici olarak depolanan bilgilerin bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya kapattığınızda silineceği anlamına gelir. Bilgi, transistörlerde elektriksel olarak depolandığından, elektrik akımı olmadığında veriler kaybolur. Bir dosya veya bilgi istediğiniz her seferinde, ya bilgisayarın depolama diskinden ya da internetten alınır. Veriler RAM’de saklanır, böylece bir programdan veya sayfadan diğerine her geçiş yaptığınızda, bilgiler anında kullanılabilir. Bilgisayar kapatıldığında, işlem yeniden başlayana kadar bellek temizlenir. Geçici bellek kullanıcılar tarafından kolayca değiştirilebilir, yükseltilebilir veya genişletilebilir. Bilgisayarınızın daha fazla belleğe ihtiyacı olup olmadığını öğrenin.

ROM, kalıcı bir bellektir, bu da bilgilerin kalıcı olarak yonga üzerinde saklandığı anlamına gelir. Bellek, verileri kaydetmek için elektrik akımına bağlı değildir, bunun yerine veriler ikili kod kullanılarak tek tek hücrelere yazılır. Yazılımın ilk açılış bölümü veya yazıcınızı çalıştıran ürün yazılımı talimatları gibi bilgisayarın değişmeyen bölümleri için geçici olmayan bellek kullanılır. Bilgisayarı kapatmanın ROM üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Geçici olmayan bellek kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

ROM ve RAM’in depolama yetenekleri

Bir ROM yongası, geçici olmayan bir depolama ortamıdır, yani üzerinde depolanan bilgileri tutmak için sabit bir güç kaynağı gerektirmez. Aksine, bir RAM yongası geçicidir , bu da güç kapatıldığında tuttuğu tüm bilgileri kaybettiği anlamına gelir. Esasen, ROM kalıcı depolama için kullanılır ve RAM geçici depolama içindir.

ROM ve RAM Kullanımları

Bir ROM yongası öncelikle bir bilgisayarın başlatma sürecinde kullanılırken, işletim sistemi yüklendikten sonra normal işlemlerde bir RAM yongası kullanılır . Örneğin, BIOS programını ana kartta depolamak için genellikle bir ROM yongası kullanılır . Bir RAM çipi, yazdığınız bir belge, düzenlediğiniz bir görüntü veya oynadığınız bir oyuna ait veriler gibi bir bilgisayarda kullanılan dosyaları geçici olarak depolar.

ROM ve RAM depolama kapasitesi

Bir ROM yongası, genellikle yonga başına 4 ila 8 MB olmak üzere birkaç MB (megabayt) veri depolarken, bir RAM yongası yonga başına 1 ila 256 GB arasında değişen birden çok GB (gigabayt) veri depolayabilir.

Bilgisayar ROM’u

ROM iyi bir örnek bilgisayar BIOS bir olduğunu, PROM saklar programlama ilk bilgisayar başlatma işlemini başlatmak için gerekli yongası. Bilgisayarlar ve diğer cihazlar için bu işleme başlamanın tek yolu kalıcı bir depolama ortamı kullanmaktır . ROM yongaları, orijinal Nintendo, Gameboy, Sega Genesis ve diğerleri gibi oyun sistemi kartuşlarında da kullanıldı.

Bilgisayar ROM’u

En eski ROM tipi depolama ortamı, tambur hafızası ile 1932’ye tarihlenebilir . ROM tipi depolama bugün hala kullanılmaktadır.

Bilgisayar RAM

RAM yongaları, programlar tarafından üretilen geçici bilgileri hızlı bir şekilde depolamak için bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullanılır. RAM, en hızlı bellek türlerinden biridir ve görevler arasında hızla geçiş yapmasını sağlar. Örneğin, bu sayfayı okumak için kullandığınız İnternet tarayıcısı RAM’e yüklenmiş ve buradan çalışıyor.

Bilgisayar RAM’i

Aralarındaki Fark

RAM ve ROM arasındaki en belirgin farkları aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

KonuROMRAM
Depolama yetenekleriROM geçici değildir, verileri depolamak için güç gerektirmez.RAM geçici ve verileri depolamak için güç gerektirir.
KullanımlarROM, genellikle BIOS programını bir bilgisayar ana kartında depolamak için kullanılır . ROM, bir Nintendo, Gameboy ve Sega Genesis oyun kartuşunda depolama ortamı olarak kullanıldı.RAM, bilgisayarda kullanılan dosyaları geçici olarak depolamak için bilgisayarlarda kullanılır.
Depolama kapasitesiROM yongaları genellikle 4 ila 8 MB depolama kapasitesine sahiptir .RAM yongaları genellikle depolama kapasitesi olarak 1 ila 256 GB arasında değişir .
Fiziksel boyutROM’un boyutları, kullanımlarına bağlı olarak, uzunluk olarak bir inçten daha az, uzunluk ve genişlikte birden çok inç arasında değişebilir.RAM, ister masaüstü bilgisayarda ister dizüstü bilgisayarda kullanılsın, iki ana boyutta mevcuttur. Masaüstü RAM yaklaşık 5 inç uzunluğunda ve 1 inç genişliğindedir. Dizüstü bilgisayarın RAM’i, masaüstü RAM’in yaklaşık yarısı kadardır.

RAM ve ROM Aralarındaki Fark

RAM ve ROM nedir ne işe yarar?

RAM verileri geçici tutar üzerindeki elektrik kesildiğinde veriler kaybolur. ROM ise kalıcı programlar için kullanılır. Bilgiler Fabrikada üretim sırasında bilgiler yazılır. RAM erişilebilir bellek türüdür ROM ise tipik bir okunur bellek türüdür

Rom tanımı nedir?

OM, bilgisayarınız için talimatları (tarih, saat vb.) kalıcı olarak saklayan geçici olmayan bir bellektir ve üretiminde kayıt edilen tüm bilgileri ömür boyu elektrik olmasa bile saklayabilir.

RAM ve ROM bellek arasındaki fark nedir?

Kısaca tanım yapmak gerekirse, RAM, üzerinde çalıştığınız dosyaları geçici olarak depolayan geçici bellektir. ROM, bilgisayarınız için talimatları (tarih, saat vb.) kalıcı olarak saklayan geçici olmayan bir bellektir ve üretiminde kayıt edilen tüm bilgileri ömür boyu elektrik olmasa bile saklayabilir.

RAM bellek geçici midir?

Random Access Memory anlamına gelen RAMgeçici depolama birimi olarak da tanımlanabilir. Bu birimde çalışan uygulamaların, servislerin ve hizmetlerin anlık verileri tutulur. Yani bilgisayarınızın fişini çektiğiniz andan itibaren RAM‘de hiçbir veri kalmayacaktır.

ROM üzerindeki bilgiler değiştirilebilir mi?

ROM (Read Only Memory – Sadece Okunur Bellek) bellek üretildiği anda üzerine yazılan bilgileri ömür boyu saklamaktadır ve bu bilgiler değiştirilemez.

RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap