İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. RAM Nedir? Ram Bellek Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM Nedir? Ram Bellek Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

ram nedir ne işe yarar

Bildiğimiz üzere teknoloji ilerledikçe çok garip icatlar piyasaya çıkmaktadır. Bu icatların temeli aslında birbirlerine çok benzemektedir. Üretilen her bir teknoloji harikasında temel bileşenler standart hale gelmiş durumdadır. Her üründe bir işlemci, anakart ve ram (veya yonga seti) standart hale gelmiştir. Peki RAM tam olarak nedir? Bu yazıda RAM’in bir bilgisayar için ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu açıklayacağım.

RAM Nedir?

RAM (Random Access Memory), Türkçe açılımı; Rasgele erişim belleği, bir bilgisayarın kısa süreli belleğidir. Programlar, dosyalar veya uygulamalar bilgisayarınızın çalışma alanı olan RAM olmadan çalışamaz. Siz bilgisayarınızı açtığınızdan itibaren kullandığınız herbir uygulama veya program siz bilgisayarınızı kapatana dek arka planda beklemektedir.

Ne İşe Yarar?

RAM, siz kullandığınız uygulamaları tekrar açmak istediğiniz zaman ilk açılıştan daha hızlı çalışması içindir. Bu sayede istediğiniz uygulama, oyun, program vs kullanımını daha hızlı bir şekilde yaparsınız.

RAM, bir sabit sürücüden önemli ölçüde daha hızlıdır. Belirli donanım türüne ve göreve bağlı olarak 20 ila 100 kat daha hızlı. RAM, hızı nedeniyle bilgileri anında işlemek için kullanılır. Belirli görevleri gerçekleştirirken, bilgisayarın işletim sistemi, elektronik tabloları sıralamak ve görüntülemek gibi verileri sabit diskten RAM’e yükler ve işler.

Örneğin, bir elektronik tablo kullanmak istediğinizi varsayalım. Excel’i başlattığınızda, bilgisayar uygulamayı RAM’e yükler. Mevcut bir elektronik tabloyu (sabit sürücünüzde saklanan) yüklediğinizde, işletim sistemi de bu bilgiyi RAM’e kopyalar. Daha sonra, normalde yaptığınız gibi toplama, çıkarma vs. yaptınız Excel’i kullandınız. Elektronik tablo tamamlandığında, onu Excel’e kaydetmesini söylediniz. Bu, verilerin bir sabit diske veya başka bir uzun vadeli depolamaya kopyalanacağı anlamına gelir. Kaydetmeyi unutursanız ve güç kesilirse, RAM geçici olduğu için tüm bu çalışmalar silinecektir. Uygulamayı kapattığınızda, bilgisayarın işletim sistemi onu RAM hafızasından siler ve çalışma alanını temizler.

RAM Nedir?

Kısaca RAM, yaptığınız tüm çalışmaları vb. işlemlerin hepsini işletim sistemi açık olduğu süre boyunca kendi bünyesinde barındırır. Sistem kapatıldığı zaman tüm çalışmalar ve uygulamalar sıfırlanır (kaydettiğiniz işlemler hariç).

Ne Kadar Belleğe İhtiyacınız Var?

Bilgisayarınız ne kadar çok RAM’e sahipse, o kadar hızlı çalışır. Cihazınız güncel değilse, donanımınızı yükseltmeniz gerekebilir. Tüm açık uygulamalar (web tarayıcısı sekmeleri dahil) RAM kullanır. Bellek yetersiz ise bilgisayar işlemleri yapmakta zorlanır ve yavaşlar. Kimse bu duruma katlanmak istemez.

RAM’in depolamadan farklı olduğunu unutmayın. Bilgisayar kapatıldığında bilgiler kaybolur, ancak bu veriler depoda (SSD, HDD, vb.) Saklanır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere 7-8 sekme açıkbir web tarayıcı bile yaklaşık 1,5 GB ram kullanmaktadır. Arka plandaki her bir uygulama belli miktarda RAM tüketmektedir. 2GB RAM olduğunu varsayalım. Eğer başka bir uygulama daha açarsanız ve ram kapasitesini aşarsa sistem yavaşlamaya başlayacaktır.

Peki o zaman gelelim sorumuza, Ne kadar belleğe ihtiyaç var? Bu soruyu kullanım amacınıza göre değerlendirmemiz gerekiyor. ? Herhangi bir işletim sistemi veya kişisel bilgisayar donanımı için geçerli olan önerilerim şunlardır:

  • 4 GB RAM: Yalnızca web’e göz atıyorsanız, temel Office uygulamalarıyla çalışıyorsanız ve belki biraz kişisel fotoğraf düzenleme ile uğraşıyorsanız, 4 GB bellekle sorun yaşamazsınız.
  • 8 GB RAM: Çok görevli olanlar veya hafif oyuncular, 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayar seçmelidir.
  • 16+ GB RAM: Ciddi oyun oynama, video düzenleme ve programlama gibi bazı görevler doğası gereği yoğun bilgi işlem gerektirir. Asla yavaşlama yaşamak istemeyen “Meraklı” kullanıcılar mutlu olmak için 16+ GB RAM’e ihtiyaç duyacaklar.

Son olarak Windows sürümünüzün 32bit ve 64bit olmasını göz önünde bulundurun. Çünkü 32bit işlemciye sahipseniz 4GB RAM’den fazlasını takamazsınız. Bunun için 64bit değere sahip işlemci sahibi olmanız gerekmektedir.

Bu öneriler bütçe yeterliliğiyle alakalıdır. İmkanı olan herkes tabi ki daha fazlasını da alabilir.

Ram Soğutucu Ne İşe Yarar?

Bellek RAM’ler pek fazla ısınmaz. Ancak Over Clock işlemi yapılacaksa soğutucusu olan ramlar tercih edilmelidir. Ram soğutucu RAM bellek kartının üzerine geçirilmiş, genellikle alüminyum alaşım metal bir parçadır.

Kasa içerisindeki fanlar ortamı soğuttukça ram üzerindeki bu metal parça da ram bellek’i soğutarak daha iyi performans vermesini sağlar.

Çeşitleri Nelerdir?

  • SRAM (Statik RAM)
  • DRAM (Dinamik RAM)
  • SDRAM (Senkronize Dinamik RAM)
  • DDR-RAM (Çift Veri Hızı RAM)

1990’ların sonundan 2000’lerin başına kadar, kullanıcılar statik RAM (SRAM), dinamik RAM (DRAM) veya senkronize dinamik RAM (SDRAM) seçeneğine sahipti.

Daha sonra ise, DDR2, DDR3, DDR4 ve DDR5 dahil olmak üzere çeşitli yeniliklerle DDR-RAM üretildi. DDR, Çift Veri Hızı anlamına gelir ve aynı anda birden fazla dosya aktarımına izin verir. En yeni DDR4-RAM ile mevcut hız saniyede yaklaşık 25 gigabayttır.

Ram’deki MHZ Nedir?

Hertz, tanımı gereği bir frekans birimidir ve saniyedeki döngü sayısını ifade eder. 1 hertz, saniyede bir devir ve 1 MHz ise saniyede 1 milyon devri gösterir. O zaman 2400MHz bir ram saniyede 2.400.000.000 devir işlem yapmaktadır.

Başka bir deyişle, RAM belleğinin MHz değeri, RAM’in saniyede gerçekleştirdiği işlem döngülerinin sayısını gösterir. Kısacası RAM’iniz ne kadar MHz’e sahipse, o kadar hızlıdır!

ROM Nedir?

RAM, ROM’dan çok farklıdır. Anlamı Salt okunur bellek. Yani, bilgisayarın okuyabildiği ancak yazamadığı bir bellek biçimidir. Bu sınırlı gelebilir, ancak aslında müzik CD’leri veya DVD-ROM’lar şeklinde tanıdık geliyor.

Bilgisayarınızdaki tüm kalıcı bilgiler burada saklanır. Tarih, saat vb. gibi. Bilgisayarınızı fişten çıkarıp kapattığınızı ve bir gün sonra açtığınızı düşünün. Tarih o günün tarihi, saat o anın saatidir. Bu en basit örnek ROM belleği umarım aklınıza işlemiştir.

RAM CL Değeri Neye Yarar?

CL, “Sütun Adresi Strobe Gecikmesi” anlamına gelir. “Cas Latency” olarak adlandırılabilecek bu değer, bellek denetleyicisinin bellek modülüne belirli bir bellek sütununa erişme talimatı verdiği ve belirtilen dizi konumundan gelen veriler mevcut olduğu anda modülün çıkış pininde mevcuttur. Anlar arasındaki gecikme. Eş zamansız DRAM’de bu değer nanosaniye cinsinden ifade edilir.

Gecikme ne kadar kısa olursa bellek o kadar hızlıdır. Bunu monitörünüzün gecikme süresiyle karşılaştırabilirsiniz. Monitör gecikme süresi ne kadar kısa olursa, görüntü o kadar hızlı güncellenir. Bu nedenle, bellek geri getirilirken, düşük CL değerine sahip belleğe öncelik verilmelidir.

RAM Nedir? Ram Bellek Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM yüksek olursa ne olur?

RAM‘in asıl amacı işlemciye yardımcı olmak. … Yani sahip olduğunuz RAM çok yüksek kapasiteye de sahip olsa frekansı ve hızı da aynı oranda hızlı değilse (bir birleri ile uyumlu değilse) istediğiniz performansı alamazsınız

RAM ne kadar olmalı?

Bilgisayarın sahip olduğu bellek (RAM) miktarı arka planda daha fazla işlem yapılmasına izin verir. Günlük kullanım için 4 GB RAM miktarı bile fazla olabilir. Ancak video düzenleme gibi daha ağır işlemler için bilgisayar almak isteyen kullanıcıların en az 8 GB RAM tercih etmeleri gerekmektedir.

RAM MHz arttırma ne işe yarar?

RAM‘in MHz değeri ne kadar yüksek olursa verilerin transferi de o kadar hızlı olacaktır. RAM‘lerdeki hız oranları 1033 ile 3000 arasında değişir. Fakat bu hızın daha net alınabilmesi için anakart’ın destekleyebileceği hızın göz önünde tutulması gerekir.

RAM PC için ne kadar önemli?

Bilgisayarın en kritik parçalarından biri olan RAM, diğer adıyla rastgele erişim belleği (random access memory), dosyaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir. Sabit diskler ve diğer diskler, RAM‘in yanında çok yavaş kaldıklarından, onun yerini alamazlar.

Ram in MHz sini nasıl öğrenirim?

CPU-Z’de “Memory” kısmına gelin, orada “DRAM Frequency” kısmında yazan değeri kullandığınız RAM slot sayısı ile çarpın. Ya da yukarıda “Channel#” yazan kısımdan öğrenebilirsiniz. Anlamadıysanız ekran görüntüsü atın ve kaç slot RAM kullandığınızı belirtin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap