İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

ram alırken nelere dikkat edilmeli

RAM alırken dikkat edilecek hususları, ihtiyacınız olan RAM’i bulmanız için inceledik ve sizler için bu konuyu ele aldık. İşte madde madde dikkat etmeniz gerekenler.

RAM Nedir?

Random Access Memory’nin kısaltması olan RAM, bilgisayardaki verilerin geçici olarak depolandığı bir bellek alanıdır. Bu bakımdan hard diskleri andıran RAM aslında oldukça özgün bir yapıya sahiptir. İlk olarak, RAM’deki veriler geçici olarak depolanır ve RAM’deki veriler bilgisayar kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında silinir. Bilgisayar açılır açılmaz RAM etkinleştirilir.

Dahili bellekte depolanan en önemli veriler, daha hızlı erişim için işlemci tarafından RAM’e aktarılır. Ortalama dahili bellek 10 milisaniyeden daha kısa sürede bilgi alabilmesine rağmen, bilgileri 0,1 milisaniyeden daha kısa sürede alabilir. RAM sadece anakarta bağlanan basılı bir elektronik kart değildir. Video kartları ve mikroişlemciler, ayrı cihazlar için özel RAM modüllerine sahiptir.

RAM üzerinde çift taraflı olacak şekilde iki ve ikinin katları olacak şekilde bellek yongaları bulunmaktadır. Bu nedenle RAM kapasiteleri hep ikinin katları şekilde artmaktadır. Genel olarak RAM modelleri ve fiyatları RAM’in büyüklüğüne göre şekillenmektedir. RAM ile ilgili daha kapsamlı yazımıza buradan ulaşıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Kullanım Amacınız Nedir?

RAM bellekler, bilgisayarın kullanım amacına göre de değişiklik gösterebilir. İnternette sörf yapmak, video izlemek gibi bilgisayarı yormayan işlemler fazla RAM’e ihtiyaç duymazken görselliği yüksek oyunlar, yüksek çözünürlüklü videolar, CAD gibi yüksek kaynak isteyen işlemlerde RAM önemli bir rol oynar. RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda ise dahili depolamadan ayrılmış bir bölüm sistem tarafından RAM olarak kullanılabilir. Ancak dahili depolama biriminin veri okuma ve veri yazma hızı RAM kadar yüksek olmadığı için bilgisayarda performans kaybı ortaya çıkar. RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda dahili depolama biriminde açılan geçici bellek bölümüne ise sanal bellek adı verilir. Bu nedenle RAM satın almadan önce bilgisayarınızı ne için kullanacağınıza karar vermek ve bu doğrultuda RAM’in görevleri nelerdir konulu bir araştırma yapmak doğru RAM miktarını seçmenizde yardımcı olacaktır.

2. DDR Nedir ve DDR4 Özellikleri Nelerdir?

RAM nedir? sorusuna cevap ararken bilmediğiniz birçok kısaltmaya ya da terime denk gelebilirsiniz. Bu terimler arasında en sık karşılaşacağınız terim ise 2000’li yılların başında ortaya çıkan bir arayüz yönetiminin adı olan DDR’dır. DDR kavramı hayatımıza girmeden önce kullanılan RAM’ler SDR olarak adlandırılmıştır. SDR RAM her saat döngüsünde bir komut işlerken, DDR RAM her saat döngüsünde çift komut işler. DDR RAM’ler saat sinyalinin hem düştüğü hem de yükseldiği kenarlarda veri aktarımı yaptığı için SDR RAM’lerden yaklaşık olarak iki kat daha hızlı veri aktarımı yapabilirler.

Yıllar içerisinde özellikle işlemci teknolojisinin de gelişmesi ile beraber DDR RAM’lerin yükseltilmiş versiyonları olan DDR2, DDR3 ve DDR4 RAM’ler ortaya çıkmaya başlamıştır. DDR sisteminin atası olarak kabul edilen ilk nesil DDR RAM’ler yaklaşık olarak 200 ile 400 MHz arasında bir veri hızına sahipken, bu hız DDR2 ile birlikte 400 ile 1600 MHz’a çıkmıştır. Günümüzde hala popüler bir şekilde kullanılan DDR3 ve DDR4 RAM’ler bu veri hızını alıp daha üst seviyeye çıkarmıştır. DDR4 ile ayrıca önemli bir enerji tasarrufu elde edildiği de kayıtlara geçen detaylar arasındadır. Özellikle dizüstü ve cep telefonu gibi mobil cihazlar hedeflenerek geliştirilen DDR 4 RAM’ler, 1.5 V yerine 1.2 V’luk enerji tüketimine sahip olmasıyla öne çıkar.

3. 32 Bit ve 64 Bit Farkı Nedir?

32 Bit ve 64 Bit isimleri bilgisayarın merkezi işlem biriminin verileri işleme biçimleri ile şekillenmektedir. 32 Bit işlemci için 32 Bit işletim sistemi ve 64 Bit işlemci için 64 Bit işletim sistemi kullanılmaktadır. RAM seçerken işlemcinizin 32 Bit mi yoksa 64 Bit mi olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü 32 Bit işlemciler ile 4 GB’a kadar RAM kullanılırken, 64 Bit işlemciler ile çok daha büyük depolama alanına sahip RAM bellekler kullanılabilir. 32 Bit işlemcilerin olduğu donanımlarda işletim sistemi yazılımlara 2 GB RAM bırakır. Kalan 2 GB RAM miktarını ise kendi kullanımına ayırır. 64 Bit işlemcilerde böyle bir durum olmamasından dolayı kullanılabilecek olan RAM miktarı ancak işlemcinin desteği ile sınırlıdır. 64 Bit işletim sistemlerinde işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt alır. Bu nedenle 64 Bit sistemlerin 32 Bit sistemlere göre %30 daha performanslı olmasını sağlar.

4. Bellek Hızı Ne İşe Yarar?

RAM’lerde Megahertz birimi kabaca RAM’in çalışma hızı anlamına gelmektedir. RAM’in MHz değeri ne kadar yüksekse veri o kadar hızlı gönderilir ya da alınır. 1033 ile 3000 MHz arasında değişen çeşitli RAM hızları bulunmaktadır. Ancak bu hızın verimli bir şekilde kullanılabilmesi için anakartın desteklediği hızın göz önünde bulundurulması gerekir. 1600 MHz ya da 1866 MHz hızlara sahip anakartlara takılacak olan 3000 MHz hıza sahip olan RAM, ancak 1600 ya da 1866 MHz hızında çalışabilir. Bu nedenle RAM satın almadan önce anakartınızın kaç MHz desteklediğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle işlemciden sürekli veri işleyen oyunlar ya da programlarda RAM’in MHz değeri ön plana çıkmaktadır. Sürekli işlemlerde düşük hızlara sahip RAM’ler performans düşüklüğüne ya da dar boğaz olmasına neden olabilmektedir. Anakartın sağladığı destekten daha hızlı olan RAM’ler ekstra bir performans artışına ya da düşüşüne neden olmamaktadır. İleri seviye donanımlarda işlemciler ve ekran kartları gibi RAM’lerde de voltaj yükseltilerek saat hızı artışı elde edilebilmektedir. Overclock adı verilen bu işlem ile beraber 1600 MHz hıza sahip olan bir RAM daha yüksek hızlarda kullanılabilir, ancak düşük seviye donanımlarda RAM’e, işlemciye ya da ekran kartına overclock yapılması önerilmemektedir.

5. Gecikme Süresi Ne Demektir?

Özellikle dizüstü bilgisayar modellerinde kullanılan RAM’lerde CAS değerleri karşınıza çıkabilmektedir. Açılımı Column Adress Strobe Latency olan CAS değerleri, belleklerin gecikme süresini belirtmektedir. Gecikme süresinin düşük olması o RAM’in daha hızlı çalıştığı anlamına gelir. CAS7, CAS8, CAS9, CAS10, CAS11 gibi değerlerden her zaman en düşük olan CAS7 önerilmektedir. Örneğin 1333 MHz hıza sahip CAS9 bellek, aynı MHz hızına sahip CAS7 bellekten daha yavaştır. CAS değerleri genel olarak frekans ile birlikte artar. CAS kısaltması bazı RAM’lerde CL olarak da kullanılabilmektedir. Bu değerler bellek kontrolcüsünün RAM modülü üzerinde yer alan herhangi bir bellek sütunun erişime açılmasını söylemesiyle başlayan ve bellek sütunun açılması ile biten süreci belirtir. RAM fiyatları CAS, MHz, boyut gibi özelliklere bağlı olarak değişir.

RAM alirken neye dikkat edilir?

Kısaca özetlemek gerekirse;
1. Anakartınız DDR3 ise DDR3 RAM, DDR4 ise DDR4 Ram almanız gerekmekte,
2. Anakartınız üzerindeki slot sayınıza göre RAM almanız.
3. Anakartın desteklediği miktar ne kadar ise ona göre almanız.
4. Eğer ikinci bir RAM alıyorsanız diğer RAM ile çakışmaması için doğru frekansta almanız.

Laptopa ram eklerken neye dikkat edilmeli?

RAM Kullanımını Kontrol Edin.
Hızı ve Türü Kontrol Edin.
CPU ve GPU’yu Kontrol Edin.
Daha Yüksek Hız İçin Hız Aşırtma RAM (Intel XMP)
SSD’ye Geçin.

RAM de önemli olan nedir?

RAM‘in bilgisayardaki temel görevi; geçici bellek yani hafıza görevi görerek, kullanıcı tarafından bir işlem yapılmak istendiğinde bu işleme ait verileri geçici olarak belli bir süre hafızada tutarak anlık olarak kullanılmasına imkân tanır ve işlemci ile birlikte çalışarak işlemcinin aynı işe ait verileri sürekli.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap