1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Dizüstü Bilgisayarın Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Dizüstü Bilgisayarın Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Dizüstü Bilgisayarın Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir

Windows’taki belirsiz Pil Sağlığı aracı, dizüstü bilgisayarınızın dayanıklılığı hakkında kesin rakamlar elde etmenize yardımcı olabilir, ancak nereye bakacağınızı bilmiyorsanız asla bulamazsınız. Hepsini açıklıyoruz.

Pil ömrü genellikle belirsiz ve belirsiz bir kavramdır. Teoride tek bir sayı ile temsil edilebilir, ancak pratikte kelimenin tam anlamıyla yüzlerce faktör dayanıklılığı kısaltabilir veya uzatabilir. Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü ve sağlığını ölçmeye çalışıyorsanız, özellikle de yeni bir dizüstü bilgisayar satın alma zamanının gelip gelmediğini belirlemeye çalışıyorsanız, bu sinir bozucudur .

Windows’un Pil Raporu adlı yardımcı olabilecek gizli bir özelliği vardır. PCWorld’de dizüstü bilgisayar dayanıklılığını test ederken kullandığımız şey bu. Pil Raporuna nasıl erişeceğiniz ve bunun dizüstü bilgisayarınız hakkında size neler söylediğini nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Pil Raporu nasıl oluşturulur

Pil Raporu yeni bir özellik değil, ancak Windows’un ayarlar menülerinden erişmenin bir yolu olmadığı için radarın altında kalıyor. Pil Raporu’nu yalnızca Komut İstemi aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • CMD veya Komut İstemi için Windows Araması gerçekleştirin . Komut İstemi’nin göründüğünü ve arama sonuçlarını göreceksiniz. Aç onu. Alternatif olarak, Windows Başlat menüsünde Windows Sistemi altında listelenen Komut İstemi’ni bulabilirsiniz.
  • Açıldıktan sonra, C: ile başlayan ve kullanıcı hesabınızın adıyla biten bir komut satırı göreceksiniz. Bu komut satırının sonunda yanıp sönen bir imleç görünecektir. Tip powercfg / batteryreport ve basın Enter tuşlarına basın.
  • Başarılı olursa, Komut İstemi size bir pil ömrü raporunun kullanıcı klasörünüze kaydedildiğini söyleyecektir.
  • Komut İsteminde listelenen klasöre gidin. Bu, C:\Users\<kullanıcıadınız>\ olan varsayılan kullanıcı klasörünüz olacaktır.
Komut istemi
Windows Komut İstemi.

Pil Raporuna, kullanıcı klasörünüze gitmek için Dosya Gezgini’ni kullanarak veya bir Windows Pil Arama raporu gerçekleştirerek erişebilirsiniz . Windows Arama’nın yeni raporu dizine eklemesinin ve onu aramanıza izin vermesinin birkaç dakika sürebileceğini, bu nedenle Dosya Gezgini’nin daha hızlı olabileceğini unutmayın. 

Pil Raporu bir HTML belgesi olarak kaydedilir, böylece istediğiniz web tarayıcısıyla açabilirsiniz. Açıldıktan sonra, bilgilerle dolu uzun bir belge bulacaksınız. Her bölümün ne anlama geldiğini nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Pil ömrünü tahmin etmek için Pil Raporu nasıl kullanılır?

Pil Raporu, pil ömrünü birkaç şekilde ölçmek için kullanılabilir, ancak çoğu kişi, Pil ömrü tahminleri bölümünü bulacağınız raporun en altına gitmek isteyecektir . 

Bu, pili her gün veya haftada ne kadar kullandığınıza bağlı olarak pilin ne kadar dayanabileceğini hesaplayan matematiği yapar. Tahmin, pili tamamen boşaltmanız gerekmediği için kullanışlıdır.

Tam Şarjda altındaki Etkin sütununa bakın. Bu, saat, dakika ve saniye olarak biçimlendirilmiş bir sonuç gösterecektir. Örneğin sütunda 4:56:22 yazıyorsa, bu, pilin dört saat, 56 dakika ve 22 saniye sürdüğünü tahmin ediyor demektir.

pil ömrü tahminleri

Ayrıca, Tam Şarjda ve Tasarım Kapasitesinde günlük listelerini de fark edeceksiniz. Tam Şarjda sütunu, dizüstü bilgisayarınızın pilinin şu anda kaldırabileceği maksimum şarjı temel alan bir tahmin oluşturduğundan, dikkat etmek istediğiniz tahmindir.

Tasarım Kapasitesinde sütunu, dizüstü bilgisayarınızın yeniyken maksimum pil şarjına dayalı bir tahmin oluşturur. Bu, daha eski bir dizüstü bilgisayar için faydalı bir karşılaştırmadır.

Günlük mükemmel değil. Tahmin, pili geçmişte nasıl kullandığınıza dayalıdır, bu nedenle gelecekte bilgisayarı nasıl kullandığınızı değiştirirseniz pil kapanacaktır. Kullandığınız web tarayıcısını değiştirmek gibi küçük bir değişiklik bile tahminleri boşa çıkarabilir.

Pil raporunun matematiği de bazen biraz tuhaf olabilir. Bir sistem sadece kısa bir süre için veya gün boyunca kısa aralıklarla kullanıldığında hatalar göreceksiniz. Sistem birkaç hafta boyunca hiç kullanılmadığında da hatalar görebilirsiniz.

Pil ömrünü ölçmek için Pil Raporu nasıl kullanılır?

Pil ömrü tahmini, hızlı bir bakış için yararlıdır, ancak doğru bir sonuç istiyorsanız daha derine inmeniz gerekir.

Raporun Pil kullanımı bölümüne bir göz atın. Bu, pilin son üç gün içinde gerçekte nasıl kullanıldığını gösterir. Bu parçacıkları kullanarak pil ömrünü bir araya getirmeye çalışabilirsiniz, ancak bu zordur.

Yalnızca dizüstü bilgisayarınızı tek seferde tüm pilini boşaltmaya zorlayarak doğru bir sonuç kaydedebilirsiniz. Bunu dizüstü bilgisayarı normal bir şekilde kullanırken yapmak mümkündür, ancak katılımsız çalışabilen bir video, komut dosyası veya kıyaslama kullanmak daha kolaydır. İşte birkaç öneri:

  • 10 saat veya daha uzun bir YouTube videosu.
  • Basemark Web 3.0 karşılaştırmasını kullanın . Kıyaslamanın yapılandırma seçeneklerini kontrol edin ve kıyaslamayı sonsuz döngüye sokan Pil Ömrü modunu açın.
  • Özel bir web tarama makrosu oluşturmak için iMacros’u kullanın ve ardından pil boşalana kadar makroyu çalıştırmak için döngü özelliğini kullanın.
  • Sonsuz tekrar eden bir döngü oluşturmak için Macro Recorder gibi bir program kullanın .

Ayrıca ekranı kapatan veya karartanlar da dahil olmak üzere tüm uyku ve hazırda bekletme özelliklerini kapatın.

pil kullanımı

Seçtiğiniz testi başlatın ve dizüstü bilgisayar kritik pil durumuna ulaşana kadar bekleyin. Otomatik olarak kapanacaktır. Dizüstü bilgisayarı güce bağlayın, açın ve pil raporunu yeniden çalıştırın. Raporun Pil kullanımı bölümü, pilin ne kadar süre dayandığını size söyleyecektir.

Bu testi çalıştırmak size doğru bir dayanıklılık temeli verecektir. Aynı sisteme sahip olan diğer kişilerin benzer testleriyle karşılaştırabilir veya pil ömrünün zaman içinde nasıl durduğunu görmek için testi her ay çalıştırabilirsiniz.

Pil sağlığını ölçmek için Pil Raporu nasıl kullanılır?

Pil Raporu, pilinizin tepede olup olmadığına karar vermek için iki yol daha sunar.

İlki, Raporun üst kısmına yakın bir yerde Kurulu Piller altında bulacağınız Döngü Sayısı’dır . Döngü sayısı, dizüstü bilgisayarınızın tam pil kapasitesinin kaç kez boşaldığının bir tahminidir.

Bu birikimlidir: bir döngü, pilin beş kez yüzde 20 veya bir kez yüzde 100 boşaldığı anlamına gelebilir. Tipik bir dizüstü bilgisayar pili, pil kapasitesinde anlamlı bir değişiklik olmadan önce birkaç yüz şarj döngüsüne dayanmalıdır. Çoğu, pil kapasitesi bir sorun haline gelmeden önce 500 ila 1.000 döngü işleyebilir.

Raporun ortasında bulunan Pil kapasitesi geçmişi bölümünü de inceleyebilirsiniz . Bu, ölçülen pil kapasitesinin bir günlüğünü sağlar ve ayrıca kolaylık olması için pilin tasarım kapasitesini gösterir; bu, pilin amaçlandığı gibi çalışması durumunda ne kadar güç tutması gerektiğini gösterir.

pil kapasitesi geçmişi

Birçok yeni dizüstü bilgisayar, tasarım kapasitesinden biraz daha yüksek bir tam şarj kapasitesi gösterecek, ancak pil eskidikçe tam şarj kapasitesi azalacaktır. Örneğin yukarıdaki dizüstü bilgisayar onuncu doğum gününe yaklaşıyor.

Orijinal tasarım kapasitesinden yüzde 20 daha düşük veya daha düşük tam şarj kapasitesi, daha eski bir pili gösterir. Yine de, bir pili yere atmaktan sizi alıkoyacak hiçbir şey yok. Modern bir dizüstü bilgisayar pili, tam şarj kapasitesi sıfıra ulaşmadan çok önce çalışmayı durduracaktır.

Dizüstü Bilgisayarın Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar batarya ömrü ne kadar?

Kullanılan pilin kapasitesi, lityum iyonların kimyasal özellikleri nedeniyle zamanla azalacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır.

Bir laptop şarjı ne kadar gider?

Örnek olarak BatteryCareprogramını kullanabilirsiniz, Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Bu şekilde bir kullanımda normal ömrü 8 saat olan pil korunur ve 2 yıl sonrasında 6 saat olarak kullanıma devam edilir. Karma şarj durumunda tam şarjlı pil ömrü 8 ay sonra 5 dakikaya kadar düşebilecektir.

Laptop pil ömrü nasıl öğrenilir?

Bu yazımızda mevcut pil durumunun sağlığını öğrenmek. Bu detayları öğrenmek için Ctrl+F yaparak çıkan yere “pil bilgileri yazmamız gerekmektedir. Eğer bilgisayarı İngilizce kullanıyorsanız bu kısma “batery information” yazılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra pil bilgileri aşağı kısımda gösterilecektir.

Dizüstü bilgisayar pil ömrü nasıl uzatılır?

1- Ekran Parlaklığını Azaltın. …
2- Koyu Tonlarında Araka Plan Kullanın. …
3- Klavye Işıklarını Kapatın. …
4- Pil Tasarrufu Modunu Ayarlayın. …
5- Güç ve Uyku Ayarlarını Kontrol Edin. …
6- Kullanmadığınız Zamanlar Bluetooth ve Wi-Fi Özelliklerini Kapatın.

Laptopu şarjda kullanmak bataryaya zarar verir mi?

Şarj %100 olduğunda laptoplar enerjiyi adaptörden alır yani bataryayı kullanmaz. Zararlı değildir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap