1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Overclock (Hız Aşırtma) Nedir? Nasıl Yapılır? CPU’nuzu Overclock Etmeli misiniz? 6 Adım

Overclock (Hız Aşırtma) Nedir? Nasıl Yapılır? CPU’nuzu Overclock Etmeli misiniz? 6 Adım

overclock nedir nasıl yapılır

Overclock (tr: Hız Aşırtma), onlarca yıldır bir PC meraklısının belirleyici işareti oldu. Bilgi işlem donanımında ölçülemeyen performans sıçramalarına rağmen , CPU’nuzdaki her performans düşüşünü sıkma fikri kalır. Ancak, 2021’de CPU’nuzu overclock etmeniz gerekir mi?

Bilgi işlem gücündeki sıçramalar ayrıca güvenli bir şekilde hız aşırtma için daha fazla araç getirdi ve modern işlemciler kendilerini bir dereceye kadar hız aşırtma bile yaptı. Bu kılavuzda, hız aşırtmanın ne olduğunu, bununla ilişkili riskleri ve ödülleri ve performans kazanımlarının çabaya değer olup olmadığını ele alacağız.

Overclock (Hız Aşırtma) Nedir?

Hız aşırtma, işlemcinizin saat hızını nominal sınırını aşmak anlamına gelir. Saat hızı, CPU’nuzun bir saniyede tamamlayabileceği döngü sayısıdır ve hertz cinsinden ölçülür. Yani, bir 4GHz işlemci saniyede 4 milyar saat döngüsünü tamamlayabilir.

Overclock (Hız Aşırtma) Nedir?

Saat hızı, CPU’nuzun kaç komut çalıştırdığını doğrudan göstermese de, göreli komut sayısı hakkında size bir fikir verir. Her şey eşit olduğunda, örneğin bir 4GHz işlemci, 3.5GHz olandan daha fazla talimatı tamamlayabilir. İşlemci mimarisi, yaş ve üretici gibi şeyler nedeniyle, her zaman durum böyle değildir, ancak bu iyi bir genel kuraldır ve hız aşırtmanın amacını basitleştirir. Daha yüksek saat hızları elde etmek için hız aşırtma yapabilirsiniz, bu da işlemcinizin her saniye daha fazla talimat tamamlamasına olanak tanır.

Hız aşırtma tipik olarak birincil işlemciyi içerir, ancak aynı zamanda grafik işlemede bir artış için ayrı bir GPU’yu overclock edebilirsiniz . Bir işlemciyi ne kadar hızlı hızlandırabileceğiniz konusunda tek bir kural yoktur ve her hız aşırtma projesi farklı sonuçlar üretir. Bu, hız aşırtma kararınızı oldukça zorlaştırır.

Peki Overclock Çok Gerekli mi?

Hız aşırtma, özellikle PC bileşenleri üzerinde çok az deneyiminiz varsa, zaman alıcı ve pahalı olabilir. Çarpanınızı değiştirmenin yanı sıra, voltaj ayarlarını, fan dönüş hızlarını ve diğer önemli, kırılgan temelleri değiştirmeniz gerekebilir.

Çoğu şey gibi, değişir. Oyun, hız aşırtmanın büyük bir nedenidir ve oyuna bağlı olarak büyük bir fark yaratabilir. Oyunlarda CPU, en iyi AI ve NPC’leri işlemesi ile bilinir ve Civilization VI  gibi büyük strateji oyunları ve Hitman 3 gibi simülasyon sanal alanları için hızlı bir işlemci anahtarı oluşturur 

Yine de CPU’nuz AI’dan daha fazlasını işler. Yedek çekirdekler genellikle kumaştan patlamalara kadar işlem simülasyonlarına gider ve hatta bazı oyunlar ses işlemeyi CPU’ya aktarır . Bu iş bölümü, özellikle çekirdek sayıları tüketici işlemcileri daha da yükselttikçe, giderek daha yaygın hale geliyor.

Gibi CPU yoğun oyunlarda  Hitman 3,  overclock  olabilir  büyük bir fark yaratabilir, ama bu olacak anlamına gelmez. Oyunlardaki en büyük faydalar, GPU’nun o kadar gergin olmadığı daha düşük çözünürlüklerde görülür. Çözünürlük arttıkça, oyunlar GPU’ya bağlı hale gelir ve hız aşırtmadan çok az performans kazancı gösterir. Benzer şekilde, Cyberpunk 2077 gibi daha hızlı çekirdeklere göre daha fazla çekirdeği tercih eden oyunlar,  hız aşırtmalı bir CPU ile daha az gelişme gösteriyor.

Overclock Nasıl Yapılır?

En kritik soruyla başlayalım: CPU’nuzu overclock edebilir misiniz? Her işlemci hız aşırtmayı desteklemez. Bunu yaptığında, CPU “kilitli olmayan çarpan” olarak adlandırılan bir şeye sahip olur. 

Bu makale şunları içerir:

Bunu öğrenmenin bir yolu, CPU’nuzun adını incelemektir. Intel, Intel Core i7 9700K gibi hız aşırtılabilen işlemcilere “K” harfini ekler. Ayrıca, Intel “X” serisindeki tüm işlemciler (esas olarak profesyonel multimedya için kullanılır) hız aşırtılabilir. 

AMD tarafında endişelenecek bir şey yok. Tüm modern AMD Ryzen CPU’ların “kilidi açılmıştır” ve hız aşırtma yapılabilir. Daha eski bir modeliniz varsa, hız aşırtmanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini görmek için hızlı bir Google araması yapabilirsiniz.

Teorik olarak, herhangi bir CPU hız aşırtılabilir. Ancak hız aşırtma, yalnızca temel saat olarak adlandırılan şeyi , yani ana kartınızın ve tüm sisteminizin saat hızını (CPURAM ve ses kartları veya grafik kartları gibi PCI Express aygıtları dahil) artırarak yapılabilir . Ve bir CPU’yu overclock edebiliyor olmanız , yapmanız gerektiği anlamına gelmez . Teknolojiyi çok ileri götürürseniz, CPU kararlılığı sorunlarıyla karşılaşmayı bekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki bölümler, CPU’nuzun temel performansını kontrol etmek, stres testi yapmak, sıcaklığı kontrol etmek ve – son olarak – CPU’nuzda hız aşırtma yapmak için sisteminizi nasıl kıyaslayacağınızı açıklar.

CPU’nuzun çekirdek sıcaklığını belirleyin

Başlamadan önce , CPU’nuzun sıcaklığını kontrol etmek çok önemlidir çünkü hız aşırtma bunu artıracaktır – ve sıcaklık değişimini ölçmek isteyeceksiniz.

Sistem stres testi yapın

Ciddi bir CPU hız aşırtma gerçekleştirmeyi hedefliyorsanız, birkaç saat boyunca CPU’nun stres testine bakmalısınız. Mevcut sisteminizin mevcut varsayılan saat hızında kararlı olduğundan emin olmak istersiniz. Daha sonra sorunlarla karşılaşırsanız, nedenini bilmek istersiniz.

Bu kullanım için en sevdiğim araç Prime95 . Yine, bu işlemden geçerken sıcaklıklarınızı kontrol edin. Bu, tüm CPU çekirdeklerine sabit bir% 100 yük getirir. Bir veya iki saat çalışmasına izin verin ve ne olacağını görün.

Prime95 ile Sistem stres testi yapın

 

CPU’nuzun performansını kontrol edin

Gelişmeyi fark etmeden önce nereden başladığınızı bilmeniz gerekir. Mevcut CPU’nuzun performansını anlayarak başlamalısınız. Bu görev için iyi bir araç , bir işleme iş yükünü simüle eden Cinebench‘tir . Arşivi çıkarın ve Cinebench Windows 64 Bit’i çalıştırın.

Cinebench ile CPU’nuzun performansını kontrol edin

Cinebench başlatıldığında, sol paneldeki CPU listesinin yanındaki Çalıştır düğmesine tıklayın . İşleme tamamlandığında, size mevcut puanı gösterecektir. Puanları karşılaştırmak istiyorsanız daha sonra başvurabilmek için bu sayıyı bir yere yazın. Sevdiğim bir diğer kıyaslama aracı , oyun performansına odaklanan 3DMark Basic . Kıyaslama yaparken, CPU’nuzun sıcaklığını yukarıda belirtildiği gibi izlemelisiniz. Bu yük altında ne kadar ısındığını öğrenin.

Hız aşırtmadan önce, bilgisayarınızın mevcut kurulumunun arandığından emin olmak isteyeceksiniz. “” Cleanup uygulaması , bilgisayarınızın olabildiğince sorunsuz ve hızlı çalıştığından emin olmak için kaynak tüketen uygulamalardan otomatik olarak kurtulacaktır. Bu şekilde, hız aşırtmaya gittiğinizde, optimum bir temelden başladığınızı bilirsiniz.

BIOS’unuza erişin

başlamaya hazır mısın? Sisteminizde hız aşırtmanın tek güvenilir yolu, bilgisayarınızın BIOS’undaki ayarları değiştirmektir. BIOS (bazen UEFI olarak anılır), bilgisayarınızın temel ayarlarını içerir.

BIOS‘a erişmek için bilgisayarınızı kapatıp tekrar açmanız gerekir. Bilgisayar yeniden başlarken, DELETE , F2 veya F10 tuşuna art arda basın. Bunu yapmak, bilgisayarınızın BIOS kontrollerine girmenizi sağlar. Tam tuş kombinasyonu, üreticinin markasına ve modeline göre değişir. Genellikle, “Kuruluma girmek için F2’ye basın” satırları boyunca bir mesaj görüntülenir.

BIOS ekranınız buna benzer birşey olacaktır.

BIOS’unuz muhtemelen bu ekran görüntülerindekilerden farklı görünüyor, ancak Gelişmiş CPU Çekirdek Ayarları veya OC / Hız Aşırtma gibi bazı metinler bulmalısınız CPU’nun hız aşırtması için ayarları burada bulabilirsiniz.

Gelişmiş CPU Çekirdek Ayarları veya OC / Hız Aşırtma

Otomatik ve manuel hız aşırtma arasında seçim yapın

Anakart üreticisine bağlı olarak BIOS, Otomatik Hız Aşırtma veya Hız Aşırtma Seviyesi işlevi sağlayabilir . Bu seçenekler size güvenli seviyelerde biraz hız aşırtma desteği sağlar, ancak sonuçlar genellikle özel bir şey değildir. Bu nedenle, bir sonraki adımda ana hatları çizilen manuel yaklaşımı uygulamanızı öneririz.

CPU çarpanını ayarlayın

Saat hızını artırmanın ilk adımı, çarpanı artırmak olmalıdır . Bu, ana kartta yerleşik olan temel saati kullanır (genellikle 100 MHz) – bu sayının çarpılması saat hızınızı verir. Örneğin, 36 (x100 MHz) çarpanı size 3.6 GHz kazandırır.

Çarpanı kademeli olarak her seferinde bir adım yükseltin. Bu genellikle numara yazarak veya klavyedeki + tuşunu kullanarak yapılır . Yavaş ilerleyin ve bunu yinelemeli bir süreç olarak değerlendirin. Bilgisayarınızı biraz hızlandırın . Sonra, her şey yolunda giderse, geri dönün ve biraz daha hızlandırın. Bir çekirdek için çarpanı artırarak başlayabilir ve diğerleri için yavaş ilerleyebilirsiniz. Ne kadar çok çekirdek hız aşırtma yaparsanız, işler o kadar sıcak (ve daha dengesiz) hale gelir.

Ayarlarınızı kaydedin ve sistemi yeniden başlatın. İşlemcinizin kararlılığını ve performansını tahmin etmek için stres testi ve kıyaslama.

Çarpanı overclock etmenin, işler kararsız hale gelmeden sizi yalnızca şimdiye kadar (bizim durumumuzda 36’dan 39’a) getirdiğini unutmamak önemlidir. Bunun nedeni, CPU’nuzun çalışmaya başlaması için biraz daha “enerji” gerektirmesidir.

CPU çarpanını ayarlayın

Biraz daha enerji vermek için CPU voltaj ayarını bulun. BIOS kontrollerinizde bu, CPU VCCIN , CPU Vcore , Dynamic Vcore veya basitçe CPU Voltajı olarak adlandırılabilir . Varsayılan olarak, genellikle 1,25 veya Otomatik olarak ayarlanmıştır. Bu değeri yavaşça , örneğin 1.4 veya 1.5’e yükseltin. Bu size hız aşırtma için biraz daha fazla alan sağlar, böylece çarpanları biraz daha artırmayı deneyebilirsiniz.

Ancak bir CPU’yu her overclock ettiğinizde, bilgisayarınız daha fazla ısınır. Bu nedenle, uygun soğutmaya sahip olduğunuzdan emin olun!

Voltajı ve çarpanları birer birer artırarak, sonunda sisteminizdeki maksimum hız aşırtmayı bulacaksınız. 

Bu örnekte, 46 çarpanı ve 2.1 voltaj kullanarak saat hızını Core i7 5820K’da 3.6 GHz’den 4.6 GHz’e kademeli olarak yükselttim. Bunu yapmak, Cinebench puanını 998’den çılgın 1.317’ye yükseltti!

Hız aşırtmadan önce Cinebench CPU test sonuçları.
Hız aşırtmadan sonra Cinebench CPU test sonuçları.

Bu% 30’luk bir performans artışı. Hız aşırtma olmadan, benzer bir hız artışı elde etmek için yüzlerce dolar ödemeniz gerekebilir!

Hız aşırttığımda siyah ekran alırsam ne olur?

Bazı durumlarda, bir hız aşırtmadan sonra bilgisayarınız açılmayabilir. Merak etmeyin. BIOS’u sıfırlamak, tüm ayarları varsayılan değerlerine döndürür, böylece sizin için çalışan son ayarı deneyebilirsiniz. Genellikle anakartta “CMOS’u Temizle” veya “CMOS’u Sıfırla” yazan bir düğme bulunur.

En kötü durumda, anakartınızdaki küçük pili çıkarabilir, 10 saniye bekleyip tekrar takabilirsiniz. Daha fazla talimat için kılavuzunuza bakın.

Hız aşırtma tam olarak ne işe yarar?

Hız aşırtma, işlemcinizi başlangıçta amaçlanandan daha yüksek saat hızlarında çalıştırmanıza olanak tanır. Bu, video veya fotoğraf düzenleme veya oyun oynama gibi kaynak yoğun görevleri daha hızlı ve daha sorunsuz yapmanızı sağlar. Genel olarak hız aşırtma, bilgisayarınızın daha hızlı hissetmesini sağlar.

Yukarıdaki örnekte 3,6 GHz’den 4,6 GHz’e gittik – oldukça büyük bir başarı! İşte hız aşırtmanın yaptığı budur. CPU’nuzun yanı sıra, GPU’nuzu da overclock edebilirsiniz .

İşlemcimi neden overclock etmeliyim?

Oyun, işleme, kodlama veya sadece günlük görevleriniz için daha fazla performans istiyorsanız, daha yüksek bir çekirdek saat elde etmeyi deneyebilirsiniz. Bu, yeni bir CPU’ya veya hatta yeni bir bilgisayara yükseltme maliyetine kıyasla çok para tasarrufu sağlar.

Oyun oynamak için işlemcimi overclock etmeli miyim?

Kesinlikle! Çoğu oyun “GPU’ya bağlı” olsa da, çoğu hesaplamanın grafik kartında yapıldığı anlamına gelir, oyun performansının önemli bir kısmı da işlemci performansına bağlıdır. Bir hız aşırtma, birçok senaryoda size saniyede daha fazla kare verebilir. Ancak, işletim sisteminiz ve programları düzgün şekilde optimize edilmemişse hız aşırtmanın pek bir faydası olmaz. 

Hız aşırtma güvenli midir?

Evet – sınırlamalar dahilinde. Ancak süreçle ilgili bazı efsaneler var.

İşlemcinizi overclock ederek “kızartmak” neredeyse imkansızdır. Saat çok yükseğe ayarlanmışsa, PC’niz yeniden başlatılacak veya mavi ekran olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, CMOS sıfırlamayı kullanarak orijinal ayarlara dönmek kolaydır.

Ancak, CPU’ya daha fazla voltaj ve daha yüksek saat hızları vermenin, üzerinde daha fazla stres yarattığını hatırlamak önemlidir. Gerçekçi olarak, CPU’nun ömrünü biraz azaltmanız anlamına gelir. Gerçekte, CPU ömrünü 15-20 yıldan belki 12-15 yıla indiriyor olabilirsiniz, ancak bunu söylemek zor. Neredeyse kesinlikle bilgisayarınızı ondan önce değiştireceksiniz.

Işlemciye overclock yapıldığı nasıl anlaşılır?

CPU-Z çalıştırın. Daha sonra da Prime95 gibi bir yazılımı çalıştırın ve stres testini başlatın. İşlemcinizin CPU-Z’de yazan frekansı, Intel’in sitesinde yazan frekansın üstünde ise işlemciniz overclock edilmiştir.

Ekran kartına overclock yapmak zarar verir mi?

Overclock her zaman siteme zarar verdiği düşünülür, bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapıldığında sisteminize asla zarar vermez. Bilinçsizce yapılan overclock, başta işlemci olmak üzere, anakart ve ekran kartına kalıcı hasar verebilir. … Overclock, yapıldığı bütün bileşenlerin ömrünü az da olsa kısaltır.

Overclock nedir ne işe yarar nasıl yapılır?

Overclock, ekran kartı, işlemci, RAM gibi parçalarınızı normal frekanslarından daha yükseklere çıkartmaya denir. Peki 3.0 ghz olarak üretilen bir işlemci nasıl da 3.8’lere kadar çıkabiliyor. … Overclock Türkçe’mize Hız Aşırtma olarak geçmiştir.

Işlemciye overclock yapma nedir?

Overclock, bir bileşenin; üretici tarafından belirlenen performansından daha yüksek seviyede çalıştırılmasına verilen isimdir. Her elektronik cihazın bir saat frekansı vardır. … Overclock ile ekran kartlarının, işlemcilerin ve birçok cihazın yüksek performansta çalışması sağlanır.

Overclock yapılırsa ne olur?

Overclock, bilinçsizce yapıldığı takdirde bilgisayarınızla ilgili maddi kayıplara yol açar. Bilinçli ve özenli şekilde yapıldığındaysa da bilgisayarınıza asla zarar vermeyecek bir uygulamadır. Bilinçli bir overclock; performans arttırır, hız kazandırır ve bilgisayar sahibinde mutlu bir etki yaratır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap