1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Layers of Fear 2 incelemesi: Beklentiler olmadan daha iyi olan mükemmel bir psikolojik korku oyunu

Layers of Fear 2 incelemesi: Beklentiler olmadan daha iyi olan mükemmel bir psikolojik korku oyunu

Layers of Fear

Layers of Fear 2’nin sunabileceği pek fazla korku yok, ancak görsel gösteriş ve çok sayıda klasik film saygısı, doğru kişi için olağanüstü bir yolculuk sunuyor.

Bir Bakışta

  • Eşsiz bir estetik yaratmak için klasik film referanslarını kullanır
  • Aksi halde basit bir hikayeyi geliştirmek için sembolizm ve alt metin kullanır

Eksileri

  • Tür beklentilerini karşılıyor, ancak sunmuyor
  • Hikaye bağlam olmadan kopuk hissedebilir

Kararımız

Layers of Fear 2’nin sunabileceği pek fazla korku yok, ancak görsel gösteriş ve çok sayıda klasik film saygısı, doğru kişi için olağanüstü bir yolculuk sunuyor.

Bugün En İyi Fiyatlar

Dünya çapında en çok oynanan korku oyunlarından biri olan Layers of Fear 2 Steam’de ortalama 32 TL den satışta.

Layers of Fear 2 harika ve ne yazık ki tür tanımlarına meydan okuduğu için muhtemelen böyle tanınmayacak. 2016 yılında orijinal Layers of Fear hakkında yazarken “Bir korku oyunu asla korkutmazsa başarılı olabilir mi?” diye sordum. ve aynı soru bu devam filmi. Hata yapmayın: Nadiren korkutucudur. Aslında Layers of Fear 2 , atlama korkularına veya beceriksiz kovalamaca dizilerine geri döndüğünde, bunlar onun en kötü anlarıdır.

Peki beklentileri nasıl belirliyorsunuz?

Bazen bu oyunları kendi türlerine ayırmak, güvercin yuvalarını denemek ve önlemek için cazip geliyor. Film çevrelerinin son zamanlarda aynı sorularla mücadele ettiğini, Get Out , Us , Haunting of Hill House , Kalıtsal ve daha fazlasını tartışırken “korku sonrası” terimini kullandığını gördüm . Ben, onu ben yazdım korkusu’ Katmanları ın takip Observer o 2017 yılında piyasaya ne zaman ‘bir korku oyunu değildi’.

Layers of Fear img1
Layers of Fear img1

Benim hatam. Sorun şu ki, “korku” her zaman tek notalı oyun türlerinden biri olmuştur, belki de orta slasher döneminde ve on yıllarca süren ölüm çıngırağı sırasında olgunlaştığı için. Bir süreliğine Resident Evil ve Silent Hill gibi canavarları vurdunuz . Sonra canavarlardan kaçtın, bir la Penumbra ve Amnesia . Canlandırıcı bir değişiklik, bu ikincisi, ama yine de temelde aynı korku damarından.

Ancak tehditlerin çoğunlukla görünmez veya bilinemez olduğu zengin bir korku geleneği vardır: The Thing , The Shining ,  The Omen , hatta In the Mouth of Madness ve Jacob’s Ladder . Oyunlar, önce Soma , ardından Layers of Fear ve Observer tarafından kanıtlandığı gibi aynı şeyi yapabilir .

Bu da bizi , korkunun görsel dilini kullanarak sanatsal yaratımı – ve özellikle de oyunculuğu – uh… korkutucu olmadan keşfetmek için kullanan klasik filme titizlikle hazırlanmış bir saygı duruşu olan Layers of Fear 2’ye getiriyor . Hiç.

Dikkat edin, belirli örneklere atıfta bulunmadan veya bu hikayeyi bir araya getirme sürecini mahvetmeden bunların herhangi birini açıklamanın çok zor olduğunu unutmayın . Olağan eğilim, elinizden geldiğince özetlemek, ardından belirsiz bir değer yargısı ve okuyucuya bir söz vermektir. “Hikaye harika, ama neden bozmaktan korktuğum için size anlatamam.” Geçen hafta Observation ile bu cümlenin bazı versiyonlarını sayısız kez yazdım .

Layers of Fear img2
Layers of Fear img2

Yine de Layers of Fear 2 hakkında konuşmak istiyorum – belki de sizin pahasına. Ve eğer kör olmak istiyorsanız (ve yapmalısınız), bu incelemenin ilk cümlesini tekrar okumanızı ve ardından uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Layers of Fear 2 harika bir sanat eseri. Bu benim resmi duruşum.

Layers of Fear çıldırmış bir ressamın hikayesini anlattı. Böylece insanlar (doğal olarak) Layers of Fear 2’nin aynı şeyi sinema ile yaptığını varsaydılar . Ve Tony Todd’un sert sesli yönetmeninin kendi Büyük İşini yaratmayı ummasıyla kesinlikle paralellikler var.

Sen değil oynarken olsa Tony Todd. Siz aktörsünüz ve Layers of Fear 2’nin tüm önermesi , Yöntemi ilk benimseyenlerden biri olmanızdır – ki bu, muhtemelen bildiğiniz gibi, aktörlerden bir duyguyu somutlaştırmak için kendi içlerinde duygusal gerçeği aramalarını ister. rolü veya Layers of Fear 2’de tekrar eden bir mantra olan “Karakteri inşa et” .

Layers of Fear img3
Layers of Fear img3

Bu, sürekli geri dönüşler ve kafa karıştırıcı coğrafya ile deliliğe benzer şekilde tezahür eder, ancak değil . Bu bir araçtır, bir süreçtir. Yine de kimse “Yöntem” kelimesini kullanmaz. Bunun yerine, noktaları birleştirmek için izleyicinin film, film prodüksiyonu ve film tarihi hakkında belirli bilgilere sahip olmasına dayanır. Onsuz, anlatılan hikaye hakkında tamamen farklı (daha az) bir anlayışa varırdınız.

Layers of Fear 2 , her şeyin kasıtlı olduğunu anladığınız bu ana doğru inşa ediliyor. Tüm tanınma parıltıları, bir örüntü fark ettiğinizi düşündüğünüz anlar ? Yaptın. Bir desen var.

Yine de zaman alır. İnşa ediyor ve ilk başta ton ve konumdaki sürekli değişiklikler rastgele görünüyor. Layers of Fear 2’ye bir okyanus gemisiyle başlıyorsunuz , ancak ilk oyunda olduğu gibi gemi, bir odadan çıkıp kendinizi tekrar içeride bulduğunuz ya da eski koridorun yerini alan yeni bir koridor bulmak için iki kat geri döndüğünüz imkansız bir Escher alanı.

Layers of Fear img4
Layers of Fear img4

Bu salon hileleri tüm oyun boyunca devam eder, ancak giderek daha iddialı hale gelirler. Filmden duvara yansıtılan bir kapı, gerçek bir kapı aralığına dönüşür. Bir şehir bloğuna bir asansör açılıyor, gökdelenler yukarıdaki sislere doğru uzanıyor. Uzakta bir zenginlik parıltısı ile normal bir banliyö mutfağı, ormana açılır. Gerginlik – gerçeklikten artan kopuş – karakterin derinliklerine inmek adına kimliklerini kaybederken, oyuncunun sürecini yansıtır. Ya da, olabileceği gibi yapmayın.

Ve yakalanacak çok fazla referans var. Metropolis’i ya da oyun içi posterde denildiği gibi “Mechanopolis”i gördüğüm sıralarda anlamaya başladım . Hem ikonik fabrika sahnesi hem de saat ortaya çıkıyor, ilk kez Layers of Fear 2’nin doğrudan film tarihinden sahneler ödünç aldığını fark ettim . Diğerleri Melies’ dan takip Ay’a Trip için Oz, Büyücüsü Psycho , Nosferatu , Casablanca vb, vb.

Görsel yetenekten daha fazlasını sunarlar. Örneğin Oz Büyücüsü dizisi, oyuncunun kasvetli çocukluğuyla ilgili ayrıntılarla iç içe geçmiş durumda. Sepya renkli bir mutfaktan Zümrüt Şehir’in tıpkıbasımına doğru yürürken, bunun anlamı, oyuncunun hem filme hem de kendi hayal gücüne sığındığı, kötü niyetli ev hayatından bir kaçış olduğudur. Ay Trip to o da yalnızca bir çalışma gözle onu terk babasının savaş zamanı yaralanması, yansıtır böylece segmentinin ikonik roket isabet-moon dizisini uyarlar.

Layers of Fear img5
Layers of Fear img5

Her referansı bozmama gerek yok . Mesele şu ki: Burada bir niyet var. Layers of Fear 2’nin film saygıları kesinlikle benzersiz görseller ve gerçeküstü bir yolculuk sağlıyor. Ancak bundan daha fazlası, izleyicinin bilgisinden yararlanarak karakterin kişiliğinin ve tarihinin unsurlarını aktarırlar.

Sorun biraz bu. Belirli bir referans çerçeveniz yoksa, hepsi kaybolur – tonda, renkte, siyah beyaza karşı, ayarda rastgele gibi görünen değişiklikler. Adil olmak gerekirse, referansların hiçbiri çok belirsiz değil, ancak kesinlikle hepsi ortak mihenk taşları değil . Alman Ekspresyonizminin abartılı gölgeleri harika görünüyor, ancak karakterin durumu arasındaki paralellikleri anlamıyor ve Dr. Caligari veya Nosferatu diyorsanız, o zaman bir kopukluk var demektir.

Her referansı yakalayanlar için bile, özellikle şu anda, geçmişte ve günümüzde aynı anda oynanan ve (çoğunlukla) birbirine bağlı iki veya üç hikaye yayına çeşitli motifleri bağlamak, onları gözden geçirmek hala bir zorluktur. koleksiyon öğelerine. Layers of Fear 2 , oyunun mekanikleriyle daha fazla dikkatiniz dağıldığında ilk defa kaçırdığınız referansları veya görsel püf noktalarını yakalayarak birden fazla tekrar oynatmaya müsait. Cehennem, bu incelemeyi yazma sürecinde bile, “Ah , bu yüzden şöyle böyle oldu” gibi birçok aydınlanma yaşadım .

Layers of Fear img6
Layers of Fear img6

Bazıları, kesin olarak bileceğimden emin değilim. Örneğin geminin makine dairesinde genişletilmiş bir sekans var ve bazı makinelerin büyük boy 35 mm’lik bir kameraya benzeyecek şekilde tasarlandığından oldukça eminim. O zaman çok fazla okuyorum diye endişeleniyorum.

Layers of Fear 2 , bu aşırılıkların normal, hatta teşvik edilmiş gibi görünmesine yetecek kadar sembolizme sahip. Gibi Observer , Korku 2 Katmanları tamamen tema görseller elde ettiği, anlatı, görsel-ve çok daha büyük bir hikaye bu unsurları bir araya boşluk oluşturulur. Tabii ki, oyuncunun bunu yarı yolda karşılamaya istekli olması şartıyla.

Sonuç olarak

Tekrar ediyorum : Layers of Fear 2 harika. Sanırım bu konuda azınlıkta olabilirim ve sorun değil. Cehennem, pek çok insan In the Mouth of Madness’ı da sevmedi , özellikle o zamanlar, ama bence John Carpenter’ın en iyilerinden biri.

Orijinal Layers of Fear ile aynı atlama korkuları biraz abartılı ve ikinci perdede tamamen kesilebilecek berbat bir kovalamaca dizisi var. Yine de, Bloober Team’in sembolizmi, çoğu oyunun denemediği, hatta başaramadığı şekillerde kullanarak, psikolojik korku ustası olduğunu hızla kanıtladı. Peki ya çok korkutucu değilse? Yapılması gereken daha önemli işler var. Harika iş.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap