1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. CPU (İşlemci ve RAM Bellek Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir? (Görev Yöneticisi)

CPU (İşlemci ve RAM Bellek Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir? (Görev Yöneticisi)

işlemci ve ram bellek kullanımı

İşlemcinizin ve RAM’inizin ne kadar sıkı çalıştığını öğrenin. İşlemci ve Ram Bellek i Görev Yöneticisinden kontol edin.

Bazen PC’nizi kullanıyor olacaksınız ve aniden, görünürde bir sebep olmadan yavaşladığını fark edeceksiniz. Bu, bir şeylere tıkladığınız ve normal “Windowsing” yaptığınız durum türüdür, ancak herhangi bir nedenle PC’niz genellikle olduğu kadar duyarlı değildir. Video kodlama gibi yoğun bir şey yapmıyorsunuz, peki neden PC’niz birdenbire yavaşlıyor? Gerçek şu ki, Windows 10 PC’lerin arka planda sürekli olarak çalışan ve hem CPU bant genişliğini hem de sistem belleğini kaplayan zilyonlarca farklı işlemi vardır, bu nedenle PC’niz gecikmeye başladığında, kaynaklarınızı neyin zorladığını bilmek istersiniz.

Görev Yöneticisi’nde kaynak kullanımını kontrol edin

Araştırmanıza başlamak için, Windows’ta yerleşik olarak bulunan ve size sayısız istatistik, özellik, çalışan program ve daha fazlasını gösteren kullanışlı bir araç olan Görev Yöneticisi ile başlayın. 

Görev Yöneticisini açmak için iki klavye kısayolu vardır:

  • Ctrl + Shift + ESC
  • Ctrl + Alt + Delete ve ardından sunulan seçeneklerden Görev Yöneticisi’ni tıklayın .

Ek olarak, Görev Yöneticisini Başlat Menüsü veya Görev Çubuğu aracılığıyla bulabilirsiniz:

  • Windows düğmesine sağ tıklayın, Görev Yöneticisi’ni seçin
  • Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin

Görev Yöneticisini açtıktan, bir çift veya lastik eldiven taktıktan ve “kanıta” daha yakından bakmak için biraz eğildikten sonra, dedektiflik yapmaya başlamanın zamanı geldi.

gorev-yoneticisi1
Görev Yöneticisi Kullanım

İlk iki dikey sütuna çok dikkat etmek isteyeceksiniz: CPU ve Memory . Herhangi bir sütun başlığını tıklarsanız, çalışan işlemlerin listesi kullanılan kaynakların sıralamasına göre (çoktan en aza doğru veya tam tersi) sıralanır.

Örneğin, Bellek sütununun yüzde 30 kullanım kaydettiğini fark ettiğinizi varsayalım. Sütunun üst kısmına tıklamak, işlemleri en çok RAM’e aç olandan en aza doğru sıralar ve çok şükür, Google Chrome listenin başında! Bunu görmeyi asla beklemiyorduk ve bu arada, bu alaycılık.

görev yöneticisi2
Görev Yöneticisi Kullanım

Bu özel senaryoda, toplam 32 GB’a sahip olduğumuz için Chrome’un sistem belleğimizin 1 GB’ını tüketip tüketmediğini önemsemiyoruz, ancak bu sizin için bir sorunsa, söz konusu bellek öğütücüyü sağ tıklayıp Görevi Sonlandır’ı seçebilirsiniz .

görev yöneticisi3
Görev Yöneticisi Kullanım

Bu çok fazla çaba gerektiriyorsa, Windows aşırı kaynak tüketen programları otomatik olarak vurgulayacaktır. Sarı, turuncu ve kırmızı gibi renkli bayraklar, kaynak tüketiminin göreli ciddiyetini gösterir. Dikkat edin, bu süreçleri kasıtlı olarak yürütüyorsanız, aşırı kaynakları kullanmak bile mutlaka kötü bir şey değildir.

Görev Yöneticisi, neler olup bittiğini görmenizi kolaylaştırır, böylece bu belirlemeleri yapabilirsiniz. Bazen Windows, dosyaları dizine eklemek veya sistem kontrolleri ve kesintileri gerçekleştirmek için aralıklı olarak çeşitli işlemler çalıştırır ve bu da beklenmeyen yavaşlamalara neden olabilir. Kaynakları kullanan bir program bulursanız, ancak Görevi Sonlandırma seçeneğiniz yoksa, sisteminizi her zaman yeniden başlatabilir ve ardından hala çalışıp çalışmadığını görmek için Görev Yöneticisini kontrol edebilirsiniz.

Yüzen bir CPU monitörü oluşturun

Görev Yöneticisi ayrıca, bazı ekran alanını ayırabilmeniz koşuluyla, CPU kullanımını gerçek zamanlı olarak izlemenin bir yolunu da sunar. Kayan bir CPU monitörü oluşturmak için Görev Yöneticisi’nin Performans sekmesine tıklayın, CPU’ya tıklayın, ardından farenizi CPU çekirdeklerinizi gösteren çizelgelerin üzerine getirin, sağ tıklayın ve Grafik Özet Görünümü öğesini seçin . Masaüstünüze uyacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz – hoş ve inek bir ekleme yapar!

görev yöneticisi4
Görev Yöneticisi Özet Görünüm

Daha fazla ayrıntı almak için Kaynak İzleyici’yi kullanın

Görev Yöneticisi’nin size gösterdiğinden memnun değilseniz, Windows’un CPU’nuz ve belleğinizle ilgili biraz daha fazla bilgi gösteren daha ince ayarlı bir kaynak monitörü vardır.

Bu programı açmak için Başlat’a ve ardından Çalıştır’a tıklayın, ardından Kaynak İzleyicisini açmak için Resmon yazın.

resmon
resmon

Tamamen CPU kullanımıyla ilgileniyorsanız Görev Yöneticisi tercih edilirken, Kaynak İzleyici bellek kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi sunar. Kullanışlı bir grafik arayüz, kullanılan RAM miktarını, hangi programların yanı sıra ne kadar kullanılabilir olduğunu, ne kadar yüklü olduğunu ve daha fazlasını gösterir. Her programın ne kadar çiğnediğini görebilir ve hatta neden çalıştığından veya ilk etapta ne olduğundan emin değilseniz, vurgulanan bir program için internette otomatik olarak arama yapabilirsiniz.

Yukarıda ele aldıklarımız, tüm CPU ve bellek kaynaklarınızı neyin kullandığını bulmak için fazlasıyla yeterli. Ama “Bu harika, ama ne tür bir CPU’m var ve hafızam ne kadar hızlı?” Diyen türden biriyseniz. o zaman seni de koruduk. Sisteminizin her kuytu köşesine gerçekten derin bir dalış yapmak istiyorsanız, HWINfo’yu öneriyoruz .

hwinfo
hwinfo

Bu programın en ince özelliği, farenizi alanlardan birinin üzerine getirdiğinizde, bu bilgilerin ne anlama geldiğini size sade bir İngilizce olarak anlatacak, bu da donanımınız hakkında teknik özellikler ve daha fazla bilgi için özleminizi giderecektir.

RAM Bellek Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir?

RAM belleğe nasıl bakılır?

RAM bellek modelini öğrenmek için öncelikle bilgisayarınızı açmanız gerekir. Daha sonra görev yöneticisini açarak performans sekmesine tıklayabilirsiniz. Solda yer alan sütundan belleği seçin ve sağ üstte yer alan bilgiye göz atın. Bu alanda size belleğinizin türünü ve kaç GB olduğunu gösterir.

RAM de sorun olduğu nasıl anlaşılır?

Performans düşüklüğü: PC’nizi ilk açtığınızda yeterince hızlı buluyorsanız, ancak kullandıkça yavaşlıyorsa sorun RAM‘inizde olabilir. …
Rastgele kilitlenmeler: Performans düşüklüğünde olduğu gibi, rastgele yaşanan kilitlenmeler de RAM‘inizin arızalandığını garantilemez.

RAM testi ne demek?

RAM RAPORU NEDİR? Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde bulunan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan eğitsel değerlendirme sonucunda, destek eğitime ihtiyacı olduğu belirlenen özel gereksinimli bireyler için düzenlenen bir rapordur.

İşlemci performansı nasıl ölçülür?

Hız gigahertz (GHz) biriminde ölçülür. Bu, işlemcinin tek bir çekirdeğinin hızıdır.

İşlemci hızını ne belirler?

Bir bilgisayarın performansını donanım özellikleri belirlerken hızını ise bilgisayarda yer alan işlemci belirler.

İşlemci frekansı kaç olmalı?

İşlemci çekirdeklerinin mevcut durumdaki gerçek çalışma frekansı (3,896 GHz). 4 GHz maksimum teorik sınırdır ve işlemci, bu değere tam olarak ulaşabilir veya ulaşamayabilir ancak mümkün olduğunca yakın bir değeri hedefleyecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap