İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. İşlemci (CPU) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

İşlemci (CPU) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

işlemci nedir

İşlemci, diğer adıyla Central Processing Unit (CPU); Türkçe anlamı Merkezi İşlem Birimi, bilgisayarı oluşturan en temel yapı malzemesidir. Bilgisayar donanımının beyni de diyebiliriz. Çünkü İşlemci, bilgisayar parçaları arasındaki veri iletişimini sağlayan parçadır. Kısaca işlemci, Her bir parçayı kontrol eden, çalışmasını sağlayan kısım burasıdır.

Tabiki işlemci elektronik cihazların hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Ancak bizim şuan ele aldığımız konu, bu elektronik cihazların arasında olan telefon, tablet ve bilgisayarlardaki işlemcilerdir.

Nasıl Çalışır?

Peki nasıl çalışır? İşlemciler, üzerlerinde bulunan her bir pin girişiyle anakart üzerinde bulunan veri yolları sayesinde anakart üzerinde bulunan diğer parçalara gönderdiği komutlarla işlemleri gerçekleştirmektedir. Bilgisayar dili ikili sistemi yani 1 ve 0 kullanır.

Bilgisayar dilinde 1, var 0 ise yok demektir. Siz bilgisayarda ne işlem yaparsanız yapın arka planda işlemci bu komutları milyonlarca 1 ve 0 ile işlemektedir.

İşlemci Türleri Nelerdir?

Slot İşlemci Nedir?

İşlemciler, ilk çıktığı zamanlar anakart üzerine sabit bir şekilde üretilmekte idi. Teknolojinin gelilşmesiyle birlikte işlemci ayrı bir parça olarak üretilmeye başlandı. 90’ların başında ilk olarak slot işlemci üretildi. Anakart üzerine dik bir şekilde takılmaktaydı. Ancak veri işleme kapasiteleri çok düşüktü. Bu sebeple yeni bir teknolojik parça gerekliydi.

Slot İşlemci Nedir?

Soket İşlemci Nedir?

Slot işlemcilerde veri işleme arttırılırsa ısınacaktı ve soğutma sistemi bulunmamaktaydı. Soket işlemciler, daha fazla veri işleme kapasitesine ve veri gücünden dolayı oluşan ısınmayı düşürmek için için üretilmiştir. Kare şeklinde, üzerinde anakarttaki yuvasına oturması için pinler ve üzerinde ısınmayı düşürmek için stok fan bulunmaktadır. Günümüzde halen bu işlemciler kullanılmaktadır.

Soket İşlemci Nedir?

Bilgisayar ve Telefon İşlemcisi Arasındaki Fark Nedir?

Yazımızda şimdiye kadar bilgisayar işlemcisini anlattık. Şimdi ise biraz telefon işlemcisinden konuşalım.

Telefonlarda bulunan işlemciler bilgisayarlardakinden çok farklıdır. bilgisayar kasalarında alan kısıtlı olmadığı için her parçayı ayrı bir şekilde üretip takılabilmektedir. Ancak telefonlar elimiz büyüklüğünde olduğu için parçaları da içerisine sığdırmak biraz zor olacaktır. Bu yüzden yeni bir sistem bulunmuş ve tüm parçalar tek bir set üzerine toplanmıştır. Yonga Seti (Chipset) de olarak bilinen bu sistem akıllı telefonlarda kullanılan tek sistemdir. Tabi sonsuz teknolji neler getirir hiç bilinmez.

Telefon İşlemcisi (Yonga Seti)

32bit ve 64bit Arasındaki Farklar?

İşlemcilerde bulunan 32 bit ve 64 bit seçenekleri çok fazla kafa karıştırmaktadır. Bu karışıklığı çok basit şekilde sizlere açıklayayım. 32 bit mimarisine sahip işlemciler de çekirdek sayısı yoktur ve en fazla 4GB RAM destekler. 64bit mimarisine sahip işlemciler ise, günümüzde 2,4,8 çekirdek olarak farklı şekillerde üretilmekte ve 16TB a kadar RAM desteği sunmaktadır.

Peki aralarındaki fark nedir? Aralarındaki en basit fark hız olacaktır. Çekirdek sayısı olmayan 32bit, daha fazla çekirdeği bulunan 64bit den daha az veri işleme yapacağı için daha düşük performansa sahip olacaktır. Ayrıca 64bit mimarisine Anakartınızın desteklediği kadar RAM takabileceksiniz.

İşlemci Hızı Ne İşe Yarar?

İşlemcilerde bulunan hız, saat hızıdır (Clock Speed). Günümüz teknolojisi ilerledikçe çok daha hızlı işlemciler üretilmektedir. Nano işlemciler eskiye nazaran saat hızlarını çok ciddi rakamlara çıkarmışlardır. İşlemci hızları saniyede yaptıkları işlem bazında ölçülmektedirler. Yani, işlemcinin 1 saniyede yaptığı işlem sayısı onun hız değerini belirlemektedir. Üzerinde 3.2Ghz yazan bir işlemci gördüğünüzde, bu işlemcinin saniyede 3.200.000.000 (üç milyar iki yüz milyon) işlem yapabildiğini unutmayın.

İşlemci basit tanımı nedir?

 İşlemci bilgisayar ve diğer elektronik cihazların çalışmasındaki iş akışını yönetir.

Bir bilgisayar için hızlı işlemci hızı nedir?

3,5 GHz ila 4,0 GHz arasındaki bir saat hızı, genellikle oyun oynamak için iyi bir saat hızı olarak kabul dilir, ancak iyi tek iş parçacığı performansına sahip olmak daha önemlidir. Bu, CPU’nuzun tek görevleri anlama ve tamamlama konusunda iyi bir iş çıkardığı anlamına gelir. Bu, tek çekirdekli bir işlemciye sahip olmakla karıştırılmamalıdır.

CPU’yu (İşlemciyi) kim icat etti?

Federico Faggin

İtalyan fizikçi 
Federico Faggin ilk ticari CPU’yu icat etti. 
Intel tarafından yayınlanan 4004 
Intel 1971 yılında.

Telefon için hangi işlemci en iyisidir?

Chipmaker Qualcomm en son amiral gemisi duyurdu 
işlemci – Snapdragon 865.
Ve bu işlemci gücü üst ucuna ayarlanır Android akıllı telefonlar arasında Samsung, OnePlus, Xiaomi, Realme, Asus, Oppo ve diğer tüm Android üreticilerinin premium akıllı telefonları Qualcomm Snapdragon 865 üzerinde çalışacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap