İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. İlk Bilgisayar Ne Zaman, Kim Tarafından İcat Edildi?

İlk Bilgisayar Ne Zaman, Kim Tarafından İcat Edildi?

ilk bilgisayar

Bilgisayarların birçok farklı sınıflandırması nedeniyle bu sorunun kolay bir cevabı yoktur . Tarafından oluşturulan ilk mekanik bilgisayar, Charles Babbage içinde 1822 , en günlerde bilgisayar düşünün ne benzemez. Bu nedenle, bu sayfa, Fark Motoru’ndan başlayarak ve bugün kullandığımız bilgisayarlara kadar uzanan ilk bilgisayarların her birinin bir listesini sunar.Not

Abaküs, usturlap, hesap cetveli, saat, hesap makinesi ve tablet makineleri gibi bilgisayara giden ilk icatlar bu sayfada yer almamaktadır.

“Bilgisayar” kelimesi ilk ne zaman kullanıldı?

“Bilgisayar” kelimesi ilk olarak 1613′ te Richard Braithwaite’ in “The Yong Mans Gleanings” adlı kitabında kullanılmış ve başlangıçta hesaplamalar veya hesaplamalar yapan bir insanı tanımlamıştır. Bilgisayarın tanımı, sanayi devriminin birincil amacı hesaplama olan mekanik makinelerin ortaya çıkmasına neden olduğu 19. yüzyılın sonuna kadar aynı kaldı.

İlk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti

 Charles Babbage 1822 yılında kavramsallaştırılmış ilk bilgisayarı yapmaya ve geliştirmeye başladı. Fark Motoru ilk otomatik bilgi işlem makinesi olarak kabul edilir. Fark Motoru, birkaç sayı kümesini hesaplayabiliyor ve sonuçların basılı kopyalarını oluşturabiliyordu. Babbage, işi için ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace’ den Fark Motorunun geliştirilmesinde biraz yardım aldı . Ne yazık ki, finansman nedeniyle Babbage, bu makinenin tam ölçekli işlevsel bir versiyonunu asla tamamlayamadı. Haziran 1991’de Londra Bilim Müzesi, Babbage’ın doğumunun iki yüzüncü yılı için 2 No’lu Fark Motorunu tamamladı ve daha sonra 2000 yılında baskı mekanizmasını tamamladı.

İlk genel amaçlı bilgisayar

Charles Babbage , Analitik Motor

Yine Charles Babbage 1837 yılında  ilk genel mekanik bilgisayarı yapmaya başladı, Analitik Motor. Analitik Motor, bir ALU ( Aritmetik Mantık Birimi ), temel akış kontrolü , delikli kartlar ( Jakar Tezgahından esinlenerek ) ve entegre bellek içeriyordu . Sadece belirli bir hesaplama için değil, birçok şey için kullanılabilecek ilk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Ne yazık ki, finansman sorunları nedeniyle, bu bilgisayar Charles Babbage hayattayken de inşa edilmedi. 1910 yılında, Charles Babbage’ın en küçük oğlu Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlayabildi ve temel hesaplamaları yapabildi.

Bilgileri kaydeden ve depolayan ilk makine

1890’da Herman Hollerith, makinelerin ABD nüfus sayımı için delikli kartlara bilgi kaydetmesi ve saklaması için bir yöntem geliştirdi. Hollerith’in makinesi, manuel çizelgelerden yaklaşık on kat daha hızlıydı ve nüfus sayımı ofisine milyonlarca dolar tasarruf ettirdi. Hollerith daha sonra bugün IBM olarak bildiğimiz şirketi kuracaktı.

İlk programlanabilir bilgisayar

Z1, Alman Konrad Zuse tarafından 1936 ve 1938 yılları arasında ebeveynlerinin oturma odasında icat edilmiştir. İlk elektromekanik ikili programlanabilir bilgisayar ve ilk işlevsel modern bilgisayar olarak kabul edilir.

Z1, Alman Konrad Zuse

Modern bir bilgisayar olarak kabul ettiğimiz ilk kavramlar

Turing Makinesi ilk olarak 1936’da Alan Turing tarafından önerildi ve bilgisayar ve bilgisayarlar hakkındaki teorilerin temeli oldu. Makine, bir dizi mantıksal talimatı izleyerek bir kişiyi taklit edecek şekilde sembolleri kağıt bant üzerine basan bir cihazdı. Bu temel bilgiler olmasaydı, bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olamazdık.

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar

Colossus, Tommy Flowers

Colossus, Tommy Flowers tarafından geliştirilen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayardı ve ilk olarak Aralık 1943’te gösterildi. Colossus, İngiliz kod kırıcılarının şifreli Almanca mesajları okumasına yardımcı olmak için yaratıldı.

İlk dijital bilgisayar

Atanasoff-Berry Computer‘ın kısaltması olan ABC, 1937’de Profesör John Vincent Atanasoff ve yüksek lisans öğrencisi Cliff Berry tarafından geliştirilmeye başlandı. Gelişimi 1942’ye kadar Iowa State College‘da (şimdi Iowa State University) devam etti.

ABC, ikili matematik ve Boole mantığı da dahil olmak üzere dijital hesaplama için 300’den fazla vakum tüpü kullanan ve CPU’su olmayan (programlanabilir değildi) elektrikli bir bilgisayardı. 19 Ekim 1973’te ABD Federal Yargıcı Earl R. Larson, J. Presper Eckert ve John Mauchly‘nin ENIAC patentinin geçersiz olduğu kararını imzaladı. Kararda, Larson tek mucit Atanasoff’u seçti.

ENIAC, Pennsylvania Üniversitesi‘nde J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edildi ve 1943’te inşaatına başlandı ve 1946’ya kadar tamamlanmadı. Yaklaşık 1.800 fit kare kapladı ve yaklaşık 50 ton ağırlığında yaklaşık 18.000 vakum tüpü kullandı. Bir yargıç daha sonra ABC bilgisayarının ilk dijital bilgisayar olduğuna karar vermiş olsa da, çoğu kişi ENIAC’ı tamamen işlevsel olduğu için hala ilk dijital bilgisayar olarak kabul ediyor.

ENIAC, J. Presper Eckert ve John Mauchly

İlk saklanan program bilgisayarı

SSEM, Tom Kilburn, Geoff Tootill

Bir programı elektronik olarak depolayan ve yürüten ilk bilgisayar, 1948’de “Baby” veya “Manchester Bebeği” olarak da bilinen SSEM‘di (Küçük Ölçekli Deneysel Makine). Tom Kilburn, Geoff Tootill‘in yardımıyla, Manchester Üniversitesi, İngiltere’de. Kilburn, bir tamsayının en uygun faktörünü bulan ilk elektronik olarak depolanan programı, bölme yerine tekrarlanan çıkarmayı kullanarak yazdı. Kilburn’ün programı 21 Haziran 1948’de yürütüldü.

İkinci depolanmış program bilgisayarı da İngiliz’di: İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Matematik Laboratuvarı’nda Maurice Wilkes tarafından inşa edilen ve tasarlanan EDSAC. EDSAC ilk hesaplamasını 6 Mayıs 1949’da gerçekleştirdi. Aynı zamanda, 6 inçlik bir katot ışın tüpünde görüntülenen tic-tac-toe uygulamasının bir uygulaması olan “OXO” adlı bir grafik bilgisayar oyununu çalıştıran ilk bilgisayardı.

EDSAC, Maurice Wilkes
Aynı zamanda, Manchester Mark 1, depolanmış programları çalıştırabilen başka bir bilgisayardı. Manchester Victoria Üniversitesi’nde inşa edilen Mark 1 bilgisayarının ilk versiyonu Nisan 1949’da faaliyete geçti. Mark 1, aynı yıl 16 ve 17 Haziran’da Mersenne asal sayılarını hatasız dokuz saat arayacak bir programı çalıştırmak için kullanıldı.

Aynı zamanda, Manchester Mark 1, depolanmış programları çalıştırabilen başka bir bilgisayardı. Manchester Victoria Üniversitesi’nde inşa edilen Mark 1 bilgisayarının ilk versiyonu Nisan 1949’da faaliyete geçti. Mark 1, aynı yıl 16 ve 17 Haziran’da Mersenne asal sayılarını hatasız dokuz saat arayacak bir programı çalıştırmak için kullanıldı.

İlk bilgisayar şirketi

İlk bilgisayar şirketi Electronic Controls Company idi ve 1949’da ENIAC bilgisayarının yaratılmasına yardım eden aynı kişiler olan J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından kuruldu. Şirket daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation olarak yeniden adlandırıldı ve UNIVAC adı altında bir dizi ana bilgisayar çıkardı.

Bellekte saklanan bir programa sahip ilk bilgisayar

UNIVAC 1101 

İlk olarak 1950’de Amerika Birleşik Devletleri hükümetine teslim edilen UNIVAC 1101 veya ERA 1101 , bir programı bellekten depolayabilen ve çalıştırabilen ilk bilgisayar olarak kabul edilir.

İlk ticari bilgisayar

1942’de Konrad Zuse, daha sonra ilk ticari bilgisayar olacak olan Z4 üzerinde çalışmaya başladı. Bilgisayar, 12 Temmuz 1950’de İsviçre Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bir matematikçi olan Eduard Stiefel‘e satıldı.

IBM’in ilk bilgisayarı

7 Nisan tarihinde 1953 , IBM, kamuya tanıtılan 701 , ilk ticari bilimsel bilgisayarı.

RAM’li ilk bilgisayar

MIT , manyetik çekirdekli RAM ve gerçek zamanlı grafiklere sahip ilk dijital bilgisayar olan devrim niteliğinde bir bilgisayar olan 8 Mart 1955’te Whirlwind makinesini tanıttı .

Whirlwind makinesini

İlk transistörlü bilgisayar

TX-0 (Transistörlü Deneysel bilgisayar), 1956’da Massachusetts Institute of Technology’de sergilenen ilk transistörlü bilgisayardır.

İlk mini bilgisayar

In 1960 , Digital Equipment Corporation, birçok PDP bilgisayarlar, onun ilk piyasaya PDP-1 .

İlk masaüstü ve kitlesel pazar bilgisayarı

1964’te ilk masaüstü bilgisayar olan Programma 101, New York Dünya Fuarı’nda halka tanıtıldı. Pier Giorgio Perotto tarafından icat edildi ve Olivetti tarafından üretildi. Her biri 3.200$ fiyat etiketine sahip yaklaşık 44.000 Programma 101 bilgisayarı satıldı.

1968’de Hewlett Packard, kitlesel olarak pazarlanan ilk masaüstü bilgisayar olarak kabul edilen HP 9100A‘yı pazarlamaya başladı.

İlk iş istasyonu

Hiç satılmamış olmasına rağmen, ilk iş istasyonunun 1974’te tanıtılan Xerox Alto olduğu kabul edilir. Bilgisayar, zamanı için devrim niteliğindeydi ve tamamen işlevsel bir bilgisayar, ekran ve fare içeriyordu. Bilgisayar, işletim sistemine arayüz olarak pencereleri, menüleri ve simgeleri kullanan birçok bilgisayar gibi çalışıyordu. Bilgisayarın yeteneklerinin çoğu ilk olarak 9 Aralık 1968’de Douglas Engelbart tarafından The Mother of All Demos‘da gösterildi.

İlk mikroişlemci

Intel, 15 Kasım 1971’de ilk mikroişlemci olan Intel 4004’ü tanıttı.

İlk mikro bilgisayar

Vietnamlı-Fransız mühendis André Truong Trong Thi ve Francois Gernelle, 1973’te Micral bilgisayarı geliştirdi. İlk mikro bilgisayar olarak kabul edilen Intel 8008 işlemciyi kullandı ve ilk ticari montajsız bilgisayardı. Başlangıçta 1.750 dolara satıldı.

İlk kişisel bilgisayar (PC)

1975’te Ed Roberts, Altair 8800‘ü tanıttığında “kişisel bilgisayar” terimini kullandı. İlk kişisel bilgisayar birçok kişi tarafından ilk kez 1971’de 750 dolara tanıtılan KENBAK-1 olarak kabul edilse de. Bilgisayar bir seriye dayanıyordu. Bir dizi ışığı açıp kapatarak veri girişi ve veri çıkışı için anahtarlar.

İlk dizüstü veya taşınabilir bilgisayar

IBM 5100, Eylül 1975’te piyasaya sürülen ilk taşınabilir bilgisayardır. Bilgisayar 55 pound ağırlığındaydı ve beş inçlik bir CRT ekrana, teyp sürücüsüne, 1.9 MHz PALM işlemciye ve 64 KB RAM’e sahipti. Resimde, Scientific American’ın Kasım 1975 sayısından alınan IBM 5100 reklamı yer almaktadır.

İlk gerçekten taşınabilir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar, Nisan 1981’de piyasaya sürülen ve Adam Osborne tarafından geliştirilen Osborne I olarak kabul edilir. Osborne I 24,5 pound ağırlığındaydı, 5 inç ekrana, 64 KB belleğe, iki adet 5 1/4″ disket sürücüsüne sahipti, CP/M 2.2 işletim sistemini çalıştırıyordu, bir modem dahildi ve fiyatı 1.795 dolardı.

IBM PCD (PC Bölümü) daha sonra 1984’te 30 pound ağırlığındaki ilk taşınabilir bilgisayarı olan IBM taşınabilir bilgisayarını piyasaya sürdü. Daha sonra 1986’da IBM PCD, 12 pound ağırlığındaki ilk dizüstü bilgisayarı olan PC Convertible’ı duyurdu. Son olarak, 1994 yılında IBM, entegre CD-ROM‘lu ilk dizüstü bilgisayar olan IBM ThinkPad 775CD‘yi tanıttı.

İlk Apple bilgisayarı

Apple I (Apple 1), başlangıçta 666,66 dolara satılan ilk Apple bilgisayarıydı. Bilgisayar kiti Steve Wozniak tarafından 1976’da geliştirildi ve 6502 8-bit işlemci ve 4 kb bellek içeriyordu ve genişletme kartları kullanılarak 8 veya 48 kb’ye genişletilebiliyordu. Apple I tamamen monte edilmiş bir devre kartına sahip olsa da, kitin çalışması için bir güç kaynağı, ekran, klavye ve kasa gerekiyordu. Aşağıda, Apple’ın bir reklamından bir Apple I resmi bulunmaktadır.

İlk IBM kişisel bilgisayarı

IBM, ilk kişisel bilgisayarı olan IBM PC’yi 1981’de piyasaya sürdü. Bilgisayarın kod adı Acorn‘du. 256’ya genişletilebilen ve MS-DOS kullanan bir 8088 işlemciye, 16 KB belleğe sahipti.

İlk PC klonu

Compaq Portable, ilk PC klonu olarak kabul edilir ve Mart 1983’te Compaq tarafından piyasaya sürüldü. Compaq Portable, IBM bilgisayarlarıyla %100 uyumluydu ve IBM bilgisayarları için geliştirilmiş herhangi bir yazılımı çalıştırabiliyordu.

İlk multimedya bilgisayarı

1992’de Tandy Radio Shack, MPC standardına sahip ilk bilgisayarlar arasında M2500 XL/2 ve M4020 SX‘i piyasaya sürdü.

Diğer bilgisayar şirketi ilkleri

Aşağıda, bilgisayar şirketinin ilk bilgisayarlarından bazılarının bir listesi bulunmaktadır.

Commodore – 1977’de Commodore ilk bilgisayarı “Commodore PET”i tanıttı.
Compaq – Mart 1983’te Compaq ilk bilgisayarını ve ilk %100 IBM uyumlu bilgisayarı “Compaq Portable”ı piyasaya sürdü.
Dell – 1985’te Dell, ilk bilgisayarı “Turbo PC”yi tanıttı.
Hewlett Packard – 1966’da Hewlett Packard, ilk genel bilgisayarı olan “HP-2115″i piyasaya sürdü.
NEC – 1958’de NEC ilk bilgisayarı “NEAC 1101″i kurar.
Toshiba – 1954’te Toshiba, ilk bilgisayarı olan “TAC” dijital bilgisayarını tanıttı.

İlk Bilgisayar Ne Zaman, Kim Tarafından İcat Edildi?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap