İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. Gaming Laptop vs Desktop ? Oyun İçin Masaüstü mü Daha İyi Laptop mu? 4 Madde de İnceleme!

Gaming Laptop vs Desktop ? Oyun İçin Masaüstü mü Daha İyi Laptop mu? 4 Madde de İnceleme!

laptop vs desktop

Gaming Laptop vs Desktop ? Oyun donanımları tek beden herkese uymaz. Bazı insanlar, kavisli bir monitöre ve mekanik bir klavyeye bağlı RGB aydınlatmalı devasa ATX kulelerini sever. Daha az alana sahip olan diğerleri, kullanmadıklarında katlanıp kaldırabilecekleri bir dizüstü bilgisayar isteyebilir.

En iyi oyun bilgisayarlarından birinde veya en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından birinde mükemmel bir deneyim yaşayabileceğiniz bir noktaya geldik . Yükseltilebilirliği, taşınabilirliği veya satın alınabilirliği tercih edin, hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarların seçenekleri vardır. Peki masaüstü ve dizüstü bilgisayar oyun savaşında hangisi sizin için daha iyi?

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Taşınabilirliği

Genel olarak, bu konuda oyun dizüstü bilgisayarları bu yarışı rahat kazanır. Sonuçta, devasa 17 inçlik sistemler bile nihayetinde katlanır ve bir çantaya sığabilir.

Genellikle bazı markaların en ince oyun dizüstü bilgisayarları, bir sırt çantasına kolayca sığabilir ve aşırı derecede büyük şarj cihazlarını paketlemez. Masaüstü sınıfı bileşenlere sahip bazı makineler iki büyük tuğla gerektirir. Ancak her ikisi de bir oyun masaüstünden daha kolay taşınır ve monitör ve klavye onunla birlikte gelir.

Şimdi, mini bir ITX gibi küçük bir şey yaparsanız , bu, özellikle bir arabanız varsa, bazılarının bir LAN partisine götürmesi için yeterince taşınabilir olabilir. Ancak bu bile çok sayıda çevre birimi ve kullanmak için bir monitör gerektirir.

Kazanan: Dizüstü Bilgisayar

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Yükseltilebilirliği

Tabii ki, birçok kişiyi PC oyunlarına getiren şey, kendi donanımlarını kurma ritüelidir.

Kendi başınıza bir dizüstü bilgisayar inşa edemezsiniz. Ancak bir masaüstü, yeni başlayanlar için göründüğü kadar zor değildir. Kendi bilgisayarınızı oluşturduğunuzda, onu özelleştirebilir ve gelecekte daha fazla yükseltebilirsiniz. Sadece daha iyi bir GPU mu istiyorsunuz? Daha hızlı RAM? Bunu eklemek kolay. Ve farklı tipte bir anakart gerektiren yeni bir CPU isteseniz bile, kullanmaya devam edebileceğiniz bir kasanız ve güç kaynağınız var (ve kesinlikle kullanılmış parçalarınız için olacaktır .) Her şey değiştirilebilir olduğunda, masaüstü bilgisayarlar kazanır. yükseltilebilirlik.

Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar biraz daha zorlaşıyor. Bunlardan bazıları standart boyutta olmayan tescilli anakartlar kullanır, bu nedenle bunlar daha sınırlı yükseltilebilirliğe sahiptir. Ancak yine de RAM, GPU ve CPU’yu değiştirebilirsiniz (aynı yonga setini kullandığı sürece).

Dizüstü bilgisayarların çoğu, RAM’i ve depolamayı değiştirmenize izin verir, ancak en ince makinelerden bazıları anakartlara lehimlenmiş belleğe sahiptir.

Dizüstü bilgisayar cephesinde bazı iyileştirmeler var. Örneğin, Alienware Area-51m bizim de gördüğümüz gibi, değiştirilebilir bir masaüstü sınıfı işlemci ve modüler GPU vardır devrelerde . Ancak bu çok büyük bir dizüstü bilgisayar ve bu parçalara erişmek bir masaüstünden çok daha zor. Aynı zamanda azınlıktadır – çoğu dizüstü bilgisayar bu düzeyde özelleştirme sunmaz.

Kazanan: Masaüstü

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Maliyeti

Çok sayıda yapılandırmanın yanı sıra bileşenlerin fiyatları nedeniyle oyun dizüstü bilgisayarlarını ve masaüstü bilgisayarları doğrudan karşılaştırmak zor olsa da, sadece birkaç örneği kontrol etmek bazı genel eğilimlere işaret ediyor.

(Reklam) Oyun Dizüstü Bilgisayarı(Reklam) Oyun Masaüstü
Fiyat yapılandırıldığı gibi13500 TL10500 TL
İşlemciIntel Core i5-9300HIntel Core i5-9400
GPUNvidia GeForce GTX 1660 Ti Max-QNvidia GeForce GTX 1660 Ti
Veri deposu8 GB DDR4 2666 MHz8 GB DDR4 2666 MHz
Depolamak512 GB M.2 NVMe SSD1 TB 7200 rpm SATA HDD
Görüntülemek15,6 inç, 1920 x 1080Yok
Oyun Dizüstü Bilgisayar ve Oyun Masaüstü Bilgisayar Fiyat Karşılaştırması

Bu durumda, her iki sistem de 9. Nesil Intel Core i5 CPU , GTX 1660 Ti (dizüstü bilgisayar Max-Q sürümü kullanıyor) ve 8 GB RAM (dizüstü bilgisayar çift kanallı olsa da ) ile donatıldığında, oyun masaüstü 200 $ daha ucuza geliyor. RAM, masaüstünde tek kanal takılıyken). Masaüstü, hızlı bir NVMe SSD yerine daha yavaş, daha hantal dönen bir sabit sürücüye sahip olsa da, dizüstü bilgisayarın iki katı alana sahiptir .

Bu masaüstü, aynı RAM ve depolamaya sahip Core i3-9100 ve GTX 1660 Super için 9000 Türk Lirasına karadar daha da ucuzluyor. Bu dizüstü bilgisayarın daha ucuz bir sürümü, bazı son nesil parçaları kullanır.

Ancak, ilk başladığınızda masaüstünün bazı ek maliyetleri vardır. Bir monitörünüz yoksa, tercihen aşağıdakilerden biri En iyi oyun monitörleri , bir taneye ihtiyacınız olacak. Ve çoğu önceden oluşturulmuş kutuyla gelen fare ve klavye oldukça kötü. Eğer inşa ettiyseniz, bunlarla hiç gelmez. Bunun üzerine, hoparlörlere veya kulaklıklara ihtiyacınız olabilir. Bir dizüstü bilgisayar, klavyenin yanı sıra yerleşik ekran ve hoparlörlerle birlikte gelir. Oyun oynamak için sadece bir fareye (ve belki bir kulaklığa) ihtiyacınız olacak, ancak ekran bir masaüstü monitör kadar büyük olmayacak.

Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar, bir miktar yerleşik işçilik maliyetiyle birlikte gelir. Kendiniz kurarsanız, biraz tasarruf edebilir ve daha iyi bileşenler elde edebilirsiniz.

 İşte bilinen bir markaya ait bir oyuncu masaüstü oyuncu bilgisayarına kıyasla nasıl yapabileceğimizi görmek için kağıt üzerinde bir araya getirdiğimiz bir tansesi;

Fiyat9600 TL
İşlemciIntel Core i5-9400
CPU SoğutucuCooler Master Hyper 212 RGB Siyah Baskı
GPUEVGA GeForce GTX 1660 Ti XC Siyah Oyun
AnakartASRock B365M Pro4 Mikro ATX
Veri deposuCorsair Vengeance LPX 8 GB (2 x 4 GB) DDR4-3000 Bellek
DepolamakÖnemli P1 1TB M.2-2280 NVMe SSD
güç kaynağıEVGA BR 500 W 80+ Bronz Sertifikalı
DavaFraktal Tasarım Odak G Mini
Gamin Özel Masaüstü Bilgisayar

Tabii ki fiyatlar dalgalanıyor ve herhangi bir parçaya daha fazla para koyabilirsiniz. Ama burada aynı CPU ve GPU’ya, çift kanallı, daha hızlı RAM’e, bir NVMe SSD’de aynı depolamaya sahiptik ve yine de daha güzel bir CPU soğutucusu için paramız vardı.

Bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, orada birçok fırsat var ve Nvidia’nın GeForce RTX 2060’ına sahip dizüstü bilgisayarlar gittikçe daha da ucuzlayacaktır. Ancak bilgi işlem ve değer açısından, bir masaüstü oluşturmak hala kraldır – en azından çevre birimleri satın almadan önce.

Kazanan:  Özel bir masaüstü en ucuzudur.

Oyun Masaüstü Bilgisayarlarının ve Dizüstü Bilgisayarların Performansı 

Performansla ilgili çok şey seçtiğiniz özelliklerle ilgilidir. 25.000TL’lik bir oyun dizüstü bilgisayarı satın alırsanız, 10.000TL’lik bir oyun masaüstü bilgisayarından daha iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Ancak her şey eşit olduğunda, bir oyun masaüstü daha güçlü olacaktır. Benzer bileşenler masaüstlerinde daha iyi performans gösterecektir. Daha büyük bir kasa ve daha fazla fan, daha iyi soğutma ve ısı dağılımı sağlar ve daha düşük sıcaklıklar daha güçlü performans anlamına gelir. İsterseniz masaüstü bilgisayarlar sıvı soğutmaya da izin verir.

Intel, AMD ve Nvidia’nın mobil CPU’ları ve GPU’ları, bazı durumlarda yakınlaşsalar da, masaüstü parçaları kadar güçlü değildir. Ve dizüstü bilgisayar alanındaki bazı yenilikler kesinlikle açığı kapattı. Ancak en iyi hız aşırtma potansiyeline sahip en üst düzey parçalar şu anda masaüstü platformlarında.

Kazanan: Masaüstü

Sonuç olarak

Oyun Dizüstü BilgisayarıOyun Masaüstü
taşınabilirlik
Yükseltilebilirlik
Maliyet
Verim
Toplam23
Gaming Laptop vs Desktop

Bir oyun masaüstü, PC’de oyun oynamanın hala en güçlü, yükseltilebilir ve bazı açılardan uygun fiyatlı yoludur. Tam boyutlu masaüstü bileşenleri kullanabilir, hemen hemen her şeyi değiştirebilir ve kurarsanız biraz tasarruf edebilirsiniz.

Yerden tasarruf etmek veya bilgisayarınızı yanınızda götürmek istiyorsanız, oyun dizüstü bilgisayarı çok daha mantıklı. Aynı ham gücü elde edemeyebilirsiniz, ancak her fiyat noktasında dizüstü bilgisayarlar vardır ve en üstte, oyunları en yüksek ayarlarda çalıştırabilirler. Ancak oyun dizüstü bilgisayarları daha az yükseltilebilirdir ve birkaç yıl içinde güncelliğini yitirdiklerinde nihayetinde tamamen değiştirilmeleri gerekir.

Her iki durumda da, PC’de tercih ettiğiniz bir form faktöründe oyun oynayabilirsiniz, ancak insanların oyun bilgisayarlarını düşündüklerinde ilk olarak masaüstü bilgisayarları düşünmelerinin bir nedeni var. 

Kasalı bilgisayar mı Laptop mu?

Masaüstü bilgisayar büyüktür, ağırdır. Aynı zamanda kuruluma ve geniş alana ihtiyaç duyar. Laptop ise kolayca taşınabilir ve dizinizin üstünden daha büyük bir alana ihtiyaç duymaz. Eğer bilgisayarınızı taşımanız gerekeceğini düşünüyorsanız, masaüstü satın almak hiçbir işinize yaramaz.

Laptop mu daha pahalı masaüstü bilgisayar mı?

Bir masaüstü bilgisayar ve bir dizüstü bilgisayar aynı özelliklere sahipse, genel kural, dizüstü bilgisayarın daha pahalı olacağıdır. Üst düzey dizüstü bilgisayarlar genellikle masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek fiyatlara sahiptir ve ayrıca yukarıda listelenen tüm sınırlamalara da sahiptirler

Gaming Laptop vs Desktop ? Oyun İçin Masaüstü mü Daha İyi Laptop mu?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap