İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. FreeSync vs G-Sync: Hangi Teknoloji Daha İyi?

FreeSync vs G-Sync: Hangi Teknoloji Daha İyi?

freesync vs g-sync

AMD ve Nvidia, akıcı oyun üstünlüğü için savaşıyor. Bakalım FreeSync vs G-Sync savaşını kim kazanacak?

Son birkaç yılın en iyi oyun monitörleri bir rönesans yaşıyor. Adaptive-Sync teknolojisi Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync biçiminde ortaya çıkmadan önce, performans arayan tüm oyuncular daha yüksek bir çözünürlük veya 60 Hz’nin üzerinde bir güncelleme hızı elde etmeyi umabilirdi. Bugün artık 144 Hz veya daha yüksek hızda çalışan monitörlerimiz yok ve Nvidia ve AMD teknolojilerini güncelliyor. Bu oyun ekranlarında FreeSync ve G-Sync arasındaki savaşta hangi Adaptive-Sync teknolojisi daha üstün?

Bağdaştırıcı olmayanlar için, Adaptive-Sync, monitörün güncelleme döngüsünün, bu hız değişse bile, bağlı bilgisayarın grafik kartının her video karesini işlem hızıyla senkronize ettiği anlamına gelir. Oyunlar her kareyi ayrı ayrı gösterir ve hız, bilgisayarınızın grafik kartının performansına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Monitör yenileme hızı sabit olduğunda, monitör mevcut kare görüntüsünü tamamlamadan önce yeni bir kare çizmeye başlayabilir. Nvidia tabanlı GPU’larla G-Sync ve AMD kartlarıyla FreeSync bu sorunu çözüyor. Monitör, video kartı bir sonraki kareyi göndermeden önce her kareyi tamamen yakalar ve yırtılma kusurlarını ortadan kaldırır.

Bugün, G-Sync, FreeSync ve hatta her ikisine sahip, oyunun dışında olanlar da dahil olmak üzere sayısız monitör bulabilirsiniz. Henüz bir grafik kartı teknolojisine bağlı değilseniz veya herhangi birini kullanma seçeneğiniz varsa, FreeSync ve G-Sync’i araştırırken ahngisinin daha iyi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İkisinden birini kullanma seçeneğiniz varsa, biri diğerinden daha fazla oyun avantajı sunabilir mi?

FreeSync vs G-Sync

FreeSyncFreeSync PremiumFreeSync Premium ProG-SyncG-Sync UltimateG-Sync Uyumluluğu 
Fiyat primi yokFiyat primi yokFiyat primi yokHDR ve genişletilmiş renk desteği144 Hz ve üzeri yenileme hızlarıArtifakt içermeyen performans için doğrulandı
60 Hz ve üzeri yenileme hızları120 Hz ve üzeri yenileme hızları120 Hz ve üzeri yenileme hızlarıTüm kare hızlarında Adaptive-Sync’i sağlamak için 30 Hz’nin altında kare ikiye katlamaFabrikada kalibre edilmiş doğru SDR (sRGB) ve HDR renk (P3) gamı ​​desteğiBirçok G-Sync Uyumlu monitör, FreeSync’i de çalıştırabilir
Birçok FreeSync monitör G-Sync’i de çalıştırabilirDüşük Kare Hızı Telafisi (LFC)HDR ve genişletilmiş renk desteğiUltra düşük hareket bulanıklığı“Gerçekçi” HDR desteği
HDR desteği olabilirHDR desteği olabilir (Birçok FreeSync Premium monitör, HDR ile G-Sync’i de çalıştırabilir)Düşük Kare Hızı Telafisi (LFC)Değişken LCD aşırı hız
Belirli bir tepe çıktısı yok, ancak çoğu en az 600 nit verecekOptimize edilmiş gecikme
Birçok FreeSync Premium Pro monitör, HDR ile G-Sync’i de çalıştırabilir
FreeSync vs G-Sync

Temel olarak, G-Sync ve FreeSync aynıdır. Her ikisi de monitörü grafik kartıyla senkronize eder ve bu bileşenin yenileme hızını sürekli değişken bir temelde kontrol etmesine izin verir. Her bir sertifikayı karşılamak için bir monitör, yukarıda ayrıntıları verilen ilgili gereksinimleri karşılamalıdır. Ancak bir monitör de gereksinimlerin ötesine geçebilir. Örneğin, bir FreeSync monitörün HDR’ye sahip olması gerekmez, ancak bazıları vardır ve bazı FreeSync monitörler Asus ELMB Sync gibi tescilli bir ortak teknolojisi aracılığıyla hareket bulanıklığı elde eder. 

Kullanıcı ikisi arasında bir fark görebiliyor mu? Deneyimlerimize göre, kare hızları aynı olduğunda FreeSync ile G-Sync arasında görsel bir fark yoktur.

2015’te kör bir test yaptık ve FreeSync ve G-Sync monitörleri arasında diğer tüm parametreler eşit olduğunda, G-Sync’in o zamanlar yeni olan FreeSync’e göre hafif bir avantajı olduğunu gördük. Ama o zamandan beri çok şey oldu. Monitör yorumlarımız, güncelleme oranları ve Adaptive-Sync teknolojisi ile pek ilgisi olmayan bir oyun deneyimi eklemek veya kaldırmak için birkaç şeyi vurguladı.

G-Sync Ultimate “HDR live” sunsa da, HDR kalitesi de şu anda öznel.

Daha sonra rakip teknolojilerin özellik setine gelir. Bütün bunlar ne anlama geliyor? Hadi bir bakalım.

G-Sync Özellikleri  

G-Sync monitörleri, Nvidia’nın uyarlanabilir yenileme sürümünü desteklemek için gereken ekstra donanımı içerdikleri için tipik olarak bir fiyat primi taşır. G-Sync yeniyken (Nvidia 2013’te piyasaya sürdü), bir ekranın G-Sync sürümünü satın almak size yaklaşık 2000 TL ekstraya mal olacaktı, diğer tüm özellikler ve teknik özellikler aynıydı. Bugün, fark 1000 TL’ye yakın. 

G-Sync Özellikleri  

Ancak FreeSync monitörleri G-Sync Uyumlu olarak onaylanabilir. Sertifika geri alınabilir, bu da Nvidia’nın özel ölçekli bir aygıtı olmasa bile bir monitörün Nvidia ayarlarında G-Sync’i çalıştırabileceği anlamına gelir. Nvidia’nın web sitesine bir ziyaret, G-Sync’i yönetmek için onaylanmış monitörlerin bir listesini gösterir. Teknik olarak G-Sync uyumsuz ve G-Sync uyumsuz bir monitörde çalışabilirsiniz, ancak performans garanti edilmez. Daha fazla bilgi için, bir FreeSync Monitörde G-Sync’i nasıl çalıştırır ve Monitörünüzün G-Sync Uyumlu olduğunu nasıl onaylarsınız?

G-Sync monitörleriyle, FreeSync benzerlerinde her zaman bulunmayan birkaç garanti vardır. Biri, arkadan aydınlatmalı flaş şeklinde bulanıklık azaltmadır (ULMB). ULMB, Nvidia’nın bu özelliğin adıdır; bazı FreeSync monitörlerinde de farklı bir ad altında bulunur. Bu, Adaptive-Sync yerine çalışırken, bazıları daha düşük giriş gecikmesine sahip olduğunu algılayarak onu tercih ediyor. Bunu testlerde kanıtlayamadık. Bununla birlikte, saniyede 100 kare (fps) veya daha yüksek hızda çalıştırdığınızda, bulanıklık genellikle sorun olmaz ve giriş gecikmesi çok düşüktür, bu nedenle G-Sync devreye girerken işleri sıkı tutabilirsiniz. 

G-Sync ayrıca en düşük yenileme hızlarında bile kare yırtılması görmeyeceğinizi garanti eder. 30 Hz’nin altında, G-Sync monitörler, uyarlamalı yenileme aralığında çalışmaya devam etmelerini sağlamak için kare oluşturma işlemlerini iki katına çıkarır (ve böylece yenileme hızını iki katına çıkarır).

FreeSync Özellikleri 

FreeSync, VESA tarafından oluşturulan ve aynı zamanda VESA’nın DisplayPort özelliklerinin bir parçası olan Adaptive-Sync tarafından oluşturulan bir açık kaynak standardı kullandığından, G-Sync’e göre fiyat avantajına sahiptir. 

Herhangi bir DisplayPort arabirimi sürümü 1.2a veya üstü, uyarlanabilir yenileme hızlarını destekleyebilir. Bir üretici bunu uygulamamayı tercih edebilir, ancak donanım zaten oradadır, dolayısıyla üreticinin FreeSync’i uygulaması için ek bir üretim maliyeti yoktur. FreeSync, HDMI 1.4 ile de çalışabilir.

FreeSync Özellikleri 

Açık doğası nedeniyle, FreeSync uygulaması monitörler arasında büyük farklılıklar gösterir. Bütçe ekranları genellikle FreeSync ve 60 Hz veya daha yüksek yenileme hızı alır. En düşük fiyatlı ekranlar muhtemelen bulanıklığı azaltmaz ve Adaptive-Sync aralığının alt sınırı yalnızca 48 Hz olabilir. Bununla birlikte, 30 Hz’de veya AMD’ye göre daha da düşük çalışan FreeSync (ve G-Sync) ekranları vardır. 

Ancak FreeSync Adaptive-Sync, herhangi bir G-Sync monitör kadar iyi çalışır. Daha pahalı FreeSync monitörler, G-Sync benzerleriyle daha iyi rekabet edebilmek için bulanıklık azaltma ve Düşük Kare Hızı Telafisi (LFC) ekler.

Ve yine, herhangi bir Nvidia sertifikası olmayan bir FreeSync monitörde G-Sync’i çalıştırabilirsiniz, ancak performans düşebilir. 

FreeSync vs. G-Sync: HDR için Hangisi Daha İyi? 

Potansiyel olarak karışık bir pazara daha fazla seçenek eklemek için AMD ve Nvidia, oyunu Adaptive-Sync teknolojisinin yeni sürümleriyle geliştirdi. Bunun nedeni, HDR ve geliştirilmiş renk gibi ekran teknolojisine yapılan bazı önemli eklemelerdir.

Nvidia tarafındaki bir monitör, Ultimate sertifikası almadan HDR ve geliştirilmiş renk ve G-Sync’i destekleyebilir. Nvidia, bu takma adı, Nvidia’nın “gerçek HDR” olarak tanımladığı şeyi iletebilen monitörlere verir. Kesin gereksinimler net değil, ancak Nvidia, G-Sync Ultimate spesifikasyonunu belirledi, bu monitörlerin HDR renk alanı fabrikada 144Hz ve daha yüksek yenileme hızları ile P3 için kalibre edilmelidir, hız aşırtma, ” optimize edilmiş gecikme” ve “sınıfının en iyisi” görüntü kalitesi ve HDR desteği.

Bu arada, bir monitör HDR’yi desteklemeli, genişletilmiş bir renge sahip olmalı, 1080p çözünürlükte minimum 120 Hz’e ulaşmalı ve özellikler sayfasında FreeSync Premium’u kaydedebilmek için LFC’ye sahip olmalıdır. FreeSync 2 ile ilgileniyorsanız, AMD bunu FreeSync Premium Pro ile değiştirmiştir. İşlevsel olarak aynıdırlar.

İşte başka bir gerçek: HDR ile FreeSync’i destekleyen bir HDR monitörünüz varsa HDR ile G-Sync’i (ve HDR’siz) de desteklemesi iyi bir ihtimal.

Peki ya FreeSync Premium Pro? Temel Adaptive-Sync teknolojisinde yeni bir şey sunmadığı için G-Sync Ultimate ile aynı durum. FreeSync Premium Pro, AMD’nin bu monitörün en az 120 Hz yenileme hızı, LFC ve HDR ile birinci sınıf bir deneyim sağladığını onayladığı anlamına gelir. 

FreeSync monitör HDR’yi destekliyorsa, muhtemelen G-Sync (Nvidia sertifikalı veya değil) ile de çalışacaktır. 

Sonuç

Peki hangisi daha iyi: G-Sync veya FreeSync? Eh, özellikleri çok benzer olduğu için, birbirinin üzerine çalıştığı için belirli bir monitörü seçmek için hiçbir neden yoktur. Her iki teknoloji de aynı sonucu ürettiğinden, bu noktada bu yarışma bir yıkamadır.

Bunun yerine, bir PC monitörü satın alan kişiler, kendileri için hangi ek özelliklerin önemli olduğuna karar vermelidir. Güncelleme oranı ne kadar yüksek olmalıdır? Grafik kartınız ne kadar kaldırabilir? Yüksek parlaklık önemli mi? HDR ve geliştirilmiş renk ister misiniz?

Oyun deneyimini etkileyen, yalnızca hangi uyarlamalı senkronizasyon teknolojisinin kullanımda olduğu değil, bu öğelerin birleşimidir. Sonuç olarak, ne kadar çok harcarsanız, o kadar iyi bir oyun monitörü elde edersiniz. Bu günlerde, ekranlara gelince, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Ancak iyi ve akıcı bir oyun deneyimi için binlerce ödemeniz gerekmiyor.

G-sync, FreeSync’ten daha mı iyi?

düşük giriş lag istiyor ve yırtılmasını sakıncası yoksa, o zaman FreeSync standart sizin için iyi bir seçimdir. Öte yandan, yırtılmadan yumuşak hareketler arıyorsanız ve küçük giriş gecikmelerinden memnunsanız, G – Sync donanımlı monitörler daha iyi bir seçimdir.

G-sync, FreeSync ile aynı mı?

Temelde, G – Sync ve FreeSync olan aynı . Her ikisi de monitörü grafik kartıyla senkronize eder ve bu bileşenin yenileme hızını sürekli değişken bir temelde kontrol etmesine izin verir.

FreeSync’i Nvidia ile kullanabilir miyim?

Ocak 2019’dan bu yana , en yeni sürücülere sahip Nvidia grafik kartlarının sahipleri 
artık FreeSync ve diğer uyarlamalı senkronizasyon monitörlerinde G-Sync’i etkinleştirebilir BAKINIZ.

G-sync neden FreeSync’ten daha pahalı?

Neden sahip monitörler olan G – Sync yüzden çok daha pahalı FreeSync daha ? 
G – sync , Nvidia tarafından sağlanan özel bir G – sync modülünün monitöre kurulmasını gerektirir. Bu daha Nvidia kabul ettiği için veya daha az var G – senkron AMD monitörler için standart gördüğü süre meraklıları amaçlayan bir prim ürünü.

144hz için G-Sync’e ihtiyacınız var mı?

Sen yok gerek 144fps ve / veya GSync yüksek yenileme ekrana gelen yararına. 
Ben yukarıda gidiş savurgan olduğunu çünkü 100Hz maden set tutun. Bazı 144 Hz ekranlar 85 hz’yi de destekler ki bu gerçekçi olarak tüm ihtiyacınız olan şeydir.

FreeSync’i açmalı mıyım?

Halihazırda bir AMD kartınız varsa, bir FreeSync monitör almaya değer. Ek olarak, herhangi bir AAA oyunu gibi GPU’nuzu strese sokan yoğun grafikli oyunlar oynuyorsanız , AMD FreeSync muhtemelen buna değer. Özellikle saniyede 48 ila 75 kare aralığındaysanız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap