1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. FreeSync Monitörde G-Sync Nasıl Çalıştırılır?

FreeSync Monitörde G-Sync Nasıl Çalıştırılır?

freesync monitörde g-sync nasıl çalıştırılır

AMD FreeSync monitörde Nvidia G-Sync’i çalıştırın.

Her yerdeki oyuncular elbette şu ana kadar haberleri okudular. Ocak 2019’da Nvidia, şirketin resmi olarak onaylanmış rakip uyarlamalı senkronizasyon teknolojisinin G-Sync’i çalıştırabileceğini ve G-Sync’in yazılım tabanlı bir sürümünü yayınlayabileceğini doğrulayan bir dizi AMD FreeSync monitörünü duyurmaya başladı.

O zamandan beri, bazıları G-Sync ile çalışabilen ek FreeSync ekranları buldu. Ancak, amaçlarımız için yalnızca Nvidia tarafından test edilmiş ve onaylanmış panellere odaklanacağız.

FreeSync Nedir?

FreeSync, AMD’nin grafik kartlarının ve APU’ların bağlı bir monitörün yenileme hızını kontrol etmesine olanak tanır. Çoğu monitör varsayılan olarak saniyede 60 yenilemeye (60 Hz) sahiptir, ancak aynı zamanda saniyede 75, 120, 144 ve hatta 240  kez yenilenen monitörler de görürsünüz .

Genel olarak, zamanlama esasen büyük ekran yırtılma sorunudur. GPU, kareleri, ekranın güncelleyebileceğinden daha hızlı oluşturabilir ve bu, ikincisinin farklı karelerin “şeritlerini” derlemesine neden olabilir. “Yırtılma” artefaktları tipik olarak görünüm yatay olarak hareket ettiğinde ortaya çıkar. Benzer şekilde, GPU ekranın yenileme hızında çıktı alamıyorsa, bir “kekemelik” etkisi yaşarsınız.

FreeSync etkinleştirildiğinde monitör, mevcut oyunun kare hızıyla senkronize olarak ekranı dinamik olarak yeniler. 60Hz bir ekransa, saniyede yalnızca 60 kareyi destekler. GPU’nun çıkışı düşerse, ekranın yenileme hızı da buna göre düşer.

Orijinal Half-Life gibi nispeten basit bir PC oyunu oynuyorsanız , muhtemelen FreeSync’e bile ihtiyacınız yoktur. Yüksek yenileme hızları, ekran yırtılmasını ortadan kaldırmada uzun bir yol kat eder, bu nedenle GPU’nuz sürekli olarak yüksek kare hızları veriyorsa uyarlanabilir senkronizasyon teknolojilerine büyük ölçüde ihtiyaç yoktur.

Ancak Assassin’s Creed: Odyssey gibi 4K’da daha yeni, daha grafik yoğun bir oyun oynuyorsanız, güçlü bir oyun masası bile saniyede 40 veya 50 karelik bir ortalama monitör yenileme hızına düşebilir. AMD FreeSync ile monitör yenileme hızı, kare hızına uyacak şekilde yukarı veya aşağı ölçekler gösterir, böylece monitör asla karenin ortasında güncellenmez ve asla yırtılmaz.

FreeSync’i kullanmak için neye ihtiyacınız var?

FreeSync, uyumlu bir AMD grafik kartı veya AMD’nin tümü yonga olarak entegre edilmiş yeni Ryzen markalı APU’sunu gerektirir. En son teknoloji Radeon kartlarının çoğu, bütçe tekliflerinden süper güçlü Radeon VII’ye kadar FreeSync’i destekler. Emin değilseniz, özellikleri kontrol edin.

Ayrıca VESA’nın Adaptive-Sync özelliğini destekleyen uyumlu bir monitöre veya TV’ye ihtiyacınız var. AMD, 2015 yılında yazılım paketi aracılığıyla bu teknolojiyi FreeSync olarak desteklemeye başladı. Esasen Radeon GPU ile sertifikalı Adaptive-Sync ekranlara kurulu hazır ölçekleyici kartları arasında iki yönlü bir iletişim kurar. Bu kartlar tüm işleme, işleme, arka ışık kontrolü ve daha fazlasını yapar.

DisplayPort 1.2a spesifikasyonu, 2014’te değişken yenileme hızları ve ardından 2017’de HDMI 2.1 için destek ekledi.

Ancak üreticiler sadece AMD’nin FreeSync markasını yumruklamıyor. AMD’ye göre, bu paneller “yıpratıcı, düşük gecikmeli bir deneyim sağlamak için titiz bir sertifikasyon sürecinden” geçiyor. Nvidia, G-Sync sertifika programı ile aynı şeyi yapıyor.

Tipik olarak FreeSync monitörleri, G-Sync muadillerinden daha ucuzdur. Bunun nedeni, G-Sync monitörlerinin, kullanıma hazır ölçekleyiciyi ortadan kaldıran tescilli bir modüle güvenmesidir. Bu modül, yenileme hızından arka aydınlatmaya kadar her şeyi kontrol eder. Ancak Nvidia şu anda PC tarafında G-Sync teknolojisiyle uyumlu olan FreeSync sınıfı monitörlerin bir listesini oluşturuyor.

FreeSync monitörler, düşük fiyatına rağmen oyunlarınızı geliştirmek için 4K çözünürlük, yüksek yenileme hızları ve HDR gibi çok çeşitli özellikler sunar. Favori oyun ekranlarımızda bu teknolojilerin birçoğu var, ancak hepsi FreeSync ile uyumlu değil. AMD’nin FreeSync web sitesinde bir FreeSync monitör listesi bulunur.

FreeSync nasıl etkinleştirilir?

Bilgisayarınızı FreeSync özellikli monitöre bağladıktan sonra, şirketin web sitesinden en yeni AMD Catalyst sürücülerini indirdiğinizden emin olun. “Manuel Sürücü Seç”i kullanarak kartınızı veya APU modelinizi manuel olarak seçebilirsiniz – Windows sürümünüzle uyumlu olduğundan emin olun. Emin değilseniz, otomatik algılama aracını da kullanabilirsiniz.

Unutmayın, FreeSync’i etkinleştirmek için ikinci bir sürücüye ihtiyacınız yoktur, Uyumlu donanımınız varsa, bu indirmeye dahildir. Sürücüyü yükleyin ve gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hazır olduğunuzda, masaüstünüze sağ tıklayıp açılır menüden seçerek AMD Radeon Ayarları’nı açın. Ardından, üst menüden “Ekran”ı seçin ve “Radeon FreeSync” ayarına geçin. Ekranınıza bağlı olarak, monitör ayarlarınızda da açmanız gerekebilir.

G-Sync Nedir?

G-Sync, Nvidia’nın donanım tabanlı monitör senkronizasyon teknolojisidir. G-Sync, esas olarak ekran yırtılmasını çözer ve monitörünüzün yenileme hızını GPU’nuzun her saniye dışarı ittiği karelerle senkronize eder.

GPU’nuz saniyede birkaç kare üretir ve bu kareler birleştirildiğinde yumuşak hareket izlenimi verir. Benzer şekilde, monitörünüz saniyede belirli sayıda yenilenir ve GPU’nuz tarafından görüntülenen yeni kareler için önceki görüntüyü siler. GPU, işlerin sorunsuz yürümesini sağlamak için yaklaşan personel için bir arabellek tutar. Sorun, monitörünüzün tampon ve yenileme hızının senkronize edilmemesidir, bu da birlikte oluşturulmuş iki kareden oluşan hatalı bir çizgiyle sonuçlanabilir.

V-Sync bir çözüm olarak ortaya çıktı. Bu yazılım tabanlı özellik, temel olarak GPU’nuzu, monitörünüz yenilenmeye hazır olana kadar çerçeveleri arabelleğe almaya zorlar. Bu, ekranın yırtılma sorununu çözer, ancak başka bir tane daha sunar: Erişim gecikmesi. V-Sync, GPU’nuzu görüntülediği kareleri tutmaya zorlayarak oyunda olanla ekranda gördükleriniz arasında küçük bir gecikmeye neden olur.

Nvidia’nın V-Sync’e ilk alternatifi Adaptive VSync idi. Önceki teknoloji gibi, Nvidia’nın sürücü tabanlı çözümü, ekranın yırtılmasını önlemek için çerçeve boyutunu ekranın yenileme hızına bağladı. Ancak GPU’lara gelince, Adaptive VSync, GPU performansı iyileşene kadar çerçeveyi açtı. Uyarlanabilir VSync, kararlı olduğunda, GPU performansı tekrar düşene kadar çerçeveyi kilitledi.

2013 yılında Nvidia, G-Sync adlı donanım tabanlı bir çözüm sundu. Ekran tarafında değişken yenileme hızları sağlayan VESA’nın Adaptive-Sync teknolojisine dayanmaktadır. G-sync’inizi kareleri tutmaya zorlamak yerine, G-Sync, monitörünüzü GPU tarafından belirtilen karelere göre yenileme hızını ayarlamaya zorlar. Bu, giriş gecikmesine ve ekran yırtılmasına odaklanır.

Ancak, Nvidia’nın görüntü girişi kod çözme, arka ışık kontrolü ve daha fazlası. Çok alakası var. Ekrandaki her şeyi kontrol eden tipik ölçek panosunun yerini alan özel bir pano kullanır. G-Sync kartı, bir sonraki gelen kareyle karşılaştırılacak önceki kareyi depolamak için 768 MB DDR3 bellek içerir. Bu, erişim gecikmelerini azaltmak içindir.

Bilgisayar tarafında, Nvidia sürücüsü, ekranın özel kartını tamamen kontrol edebilir. Bir monitörün geçerli kareyi yakalamasını tamamlaması ile sonraki karenin başlangıcı arasındaki süreyi yansıtan dikey mesafeyi veya VBI’yi kontrol eder.

G-Sync etkinleştirildiğinde, monitör PC’nin kölesi olur. GPU belirtilen çerçeveyi ana ara belleğe döndürdüğünde, ekran eski görüntüyü siler ve bir sonraki çerçeveyi almaya hazır hale gelir. Çekim hızı arttıkça ve yavaşladıkça ekran, bilgisayarın talimatlarına göre her karede düzgün çalışır. G-Sync kartı değişken yenileme hızlarını desteklediğinden, görüntüler genellikle geniş aralıklarla yeniden yakalanır.

G-Sync sistem gereksinimleri

Yıllardır, G-Sync monitörlerinde her zaman büyük bir uyarı olmuştur: Bir Nvidia grafik kartına ihtiyacınız vardır. G-Sync’ten tam olarak yararlanmak için hala bir Nvidia GPU’ya ihtiyacınız olsa da – son RTX 3080 gibi  – daha yeni G-Sync ekranları, “G-Sync Uyumlu” başlığı altında HDMI değişken yenileme hızını destekler (bununla ilgili daha fazla bilgi bir sonraki bölümde ). Bu, Nvidia’nın tam G-Sync modülü olmasa da, bir AMD kartıyla değişken yenileme hızı kullanabileceğiniz anlamına gelir. G-Sync banner’ı olan bir ekranın dışında, ihtiyacınız olanlar:

masaüstü bilgisayarlar

 • GPU – GeForce GTX 650 Ti BOOST veya daha yenisi
 • Sürücü – R340.52 veya üstü

G-Sync monitörlerine bağlı dizüstü bilgisayarlar

 • GPU – GeForce GTX 980M, GTX 970M veya GTX 965M GPU veya daha yenisi
 • Sürücü – R340.52 veya üstü

Yerleşik G-Sync ekranlı dizüstü bilgisayarlar

 • GPU – GeForce GTX 980M, GTX 970M veya GTX 965M veya daha yenisi
 • Sürücü – R352.06 veya üstü

G-Sync ve G-Sync Uyumlu ve G-Sync Ultimate

G-Sync bir donanım çözümü olduğundan, sertifikalı monitörlerin özel bir Nvidia kartına sahip olması gerekir. Neyse ki, en büyük monitör üreticileri Asus, Philips, BenQ, AOC, Samsung ve LG dahil olmak üzere G-Sync ekranları sunuyor.

Nvidia şu anda üç monitör sınıfı listeliyor: G-Sync Ultimate, G-Sync ve G-Sync Uyumlu. İşte her birinin bir dökümü:

G-Sync Uyumlu

 • 24 ila 88 inç
 • Doğrulanmış yapı yok

G-Sync

 • 24-38 inç
 • Doğrulanmış yapı yok
 • Sertifikalı +300 test

G-Sync Ultimate

 • 27 ila 65 inç
 • Doğrulanmış yapı yok
 • Sertifikalı +300 test
 • En iyi kalite HDR
 • 1000 nit parlaklık

G-Sync Ultimate ekranlarında HDR görsellerini 4K olarak görüntülemek için güçlü bir GeForce GPU’ya ihtiyacınız olacak. Tabii ki ucuz değiller ama en iyi deneyimi sunuyorlar.

G-Sync Uyumlu ise daha yeni bir kategori. Bu ekranlar Nvidia’nın tescilli G-Sync kartını içermez, ancak değişken yenileme hızlarını destekler. Bu paneller tipik olarak AMD’nin, tescilli bir ölçekleyici kartına dayanmayan Radeon markalı GPU’lar için rakip bir teknoloji olan FreeSync şemsiyesi altına girer. Nvidia, GeForce markalı GPU’lara bağlandığında “eser olmamasını” garanti etmek için bu ekranları test eder. Bu ekranları G-Sync ve G-Sync Ultimate ekranlara uygun fiyatlı alternatifler olarak düşünün.

Genel olarak çözünürlükler Full HD ile 4K arasında değişirken yenileme hızları maksimum 60Hz ile maksimum 240Hz arasında değişir. Nvidia, web sitesinde uyumlu monitörlerin tam listesini eklemiştir.

FreeSync Monitörde G-Sync nasıl açılır?

Nvidia’nın dediği gibi, G-Sync uyumlu ekranların tam listesini görmek için Nvidia’nın web sitesini ziyaret edin. Altta “G-Sync Uyumlu” etiketli bir monitör grubu göreceksiniz. Yine, kullanıcılar G-Sync’i sertifikasız FreeSync monitörlerinde kullandıklarını bildirdiler, ancak Nvidia’nın listesi, test ettiği ve onayladığı G-Sync’i başarıyla çalıştırabilen eksiksiz bir monitör seti sunuyor.

PC’nizin bir Nvidia GeForce GTX 10 serisi veya daha iyi bir grafik kartına ihtiyacı var.

Monitörü DisplayPort üzerinden bağlamanız gerekir ise. HDMI’da çalışmayacak. (Oyun için ikisi arasındaki fark nedir. Daha fazla bilgi için DisplayPort ve HDMI analizimize bakın).

Ardından Nvidia Game Ready Sürücüsünü indirin. Bu küçük oyuna destek 417.71 ile başladı ve 5 Mart 2019’da 419.35 ile başarılı oldu.

Yeni sürücüler yüklendikten sonra Windows’u yeniden başlatın ve monitörünüzün ekran görüntüsünde (OSD) FreeSync seçeneğini açın.

“Kur G-Sync” alanı artık görünmelidir Nvidia Kontrol Paneli . 

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra Kurulum G-Sync seçeneği görünmezse , 3D Ayarları alanına gidin ve Global öğesini tıklayın . Monitör Teknolojisine ilerleyin ve “G-Sync Uyumlu”yu seçin.

Bu kadar! Artık G-Sync’i FreeSync monitörünüzde çalıştırabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabi ki, birkaç uyarı var. Acer Nitro XV273K, HDR’li bir 4K monitördür. HDR’yi açmanın Nvidia kontrol panelinden “G-Sync Setup” seçeneğini kaldırdığını gördük. Bir FreeSync monitörde G-Sync ve HDR’yi aynı anda kullanamazsınız. Adaptif senkronizasyon ve HDR birlikte, AMD’nin en yeni FreeSync 2 HDR teknolojisi önemli satış noktalarından biri oldukları için biraz can sıkıcı. Bu nedenle, bu monitörlerden birine sahipseniz, bir AMD kartına geçmek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, FreeSync 2 HDR ekranın sağlayabileceği tam deneyimi elde edemezsiniz.

İkincisi, Nvidia onaylı monitörlerin hiçbirinde değişken yenileme hızlarında aşırı hız desteği yoktur. Bu nedenle, aksiyon saniyede 100 karenin (fps) altına düştüğünde biraz hareket bulanıklığı görebilirsiniz.

G-Sync’i pencereli modda çalıştırırken de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. G-Sync’in avantajlarını göstermesi gereken Nvidia sarkaç demosunu denediğimizde çok fazla titreme gördük. Bu arada, yeni yapılandırmanızı denemenin en iyi yolu budur. Titreşen veya başka yapaylıklar görürseniz yenileme hızını yavaşlatmayı deneyin. G-Sync, Nvidia onaylı monitörlerde maksimum hızda çalışır, ancak özellikle hız aşırtması durumunda diğerleri onu kullanamaz. Ve tam ekranda çalışırken çoğu sorun ortadan kalkacaktır.

Olumsuz yönleri ve Nvidia ve monitör satıcılarının G-Sync’i Nvidia onaylı olmayan monitörlerde çalıştırmayı düşündükleri hakkında daha fazla bilgi için Monitörünüzün G-Sync Sertifikalı Uyumlu olduğunu görüyor musunuz? makalemize bakın.

Sonuç!

G-Sync, Nvidia’nın onaylı listesindeyse, FreeSync monitörünüzde başarıyla çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için HDR’den vazgeçmeniz ve hızdan çıkmanız gerekir, aksi takdirde iyi çalışır. Testlerimiz sırasında herhangi bir sorun yaşamadık. Acer Nitro XV273K ve AOC Agon AG241QX iki farklı monitör ile G-Sync veya FreeSync modunda oyun aynı görünüyordu.

Biraz para kazanmayı ve Nvidia tabanlı oyun sisteminize bir FreeSync monitör bağlamayı düşünüyorsanız, Nvidia’nın G-Sync’i desteklemek için onaylı FreeSync monitörleri listesine göz atmak ve sertifikalı ekranlardan birini denemek isteyebilirsiniz. .

FreeSync monitör g-Sync olur mu?

NVIDIA GSync teknolojisi artık FreeSync monitörlerde de kullanılabiliyor. … NVIDIA, yakın zamanda FreeSync monitörleri de desteklediğini açıkladı. DisplayPort üzerinden bağlanan bir FreeSync monitörünüz varsa artık, NVIDIA Kontrol Paneli altından GSync Compatible ayarını açabileceksiniz.

FreeSync ve G-Sync nedir?

Her iki teknoloji de ekranın performansını grafik kartıyla eşleştirerek monitör performansını artırır. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır: GSync daha yüksek bir fiyata üstün performans sunarken, FreeSync gölgelenme gibi belirli ekran eserlerine eğilimlidir.

G-Sync teknolojisi nasıl çalışır?

Ekran Başına> GSYNC Kurulumu. “Enable GSYNC” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Varsayılan olarak, GSync yalnızca tam ekran modunda çalışan oyunlar için etkindir. Muhtemelen bunun yerine “Pencereli ve tam ekran modu için G Senkronizasyonu Etkinleştir” seçeneğini seçmek isteyeceksiniz.

Monitör g-Sync nasıl açılır?

Windows’un sağ alt köşesinden NVIDIA Kontrol Paneli’ni açın.
“Ekran” ögesinde “GSYNC Kur” üstüne basın.
GSYNC Uyumlu Etkinleştir” tercihini seçin.
“Seçili ekran modeli için ayarları uygula” ögesinde monitörünüzü seçin.

Sync teknolojisi ne demek?

G-Sync teknolojisi, genel olarak ekran kartının ve monitörün eş güdümlü çalışması anlamına geliyor. Örneğin oyun esnasında kart saniyede 40 kare çizip monitöre gönderiyorsa monitör de sadece o 40 kareyi gösteriyor. Böylece yırtılma ve atlama denen sorunlar yaşanmıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap