İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. Dizüstü Bilgisayarlar İçin En İyi İşlemciler: Intel vs. AMD

Dizüstü Bilgisayarlar İçin En İyi İşlemciler: Intel vs. AMD

en iyi işlemci

AMD ve Intel artık iyi dizüstü bilgisayar çipleri üretiyor. Senin için en iyi işlemci hangisi?

Bir sonraki dizüstü bilgisayarınız için en iyi CPU nedir? Birkaç yıl önce, Intel’in ürün yelpazesi en güçlüyken, bu kolay bir cevaptı. Oyun nesillerini değiştiren AMD’nin Ryzen yongaları sonunda Intel’e gerçek bir rekabet sağladığı için, düşünülecek daha çok şey var.

Binlerce kelime ve grafik yığını olmadan bu geniş alanda gezinmenize yardımcı olmak için buradayız. Her çipin güçlü ve zayıf yönlerine hızlı bir başlangıç ​​yapacağız ve ardından sizin için doğru olanı nasıl seçeceğinizi tartışacağız. Aşırı yüklemeyi önlemek için, daha kalın ve daha ağır oyun dizüstü bilgisayarlarına giren yüksek performanslı yongalara girmek yerine, tipik olarak üç kiloluk, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda bulunan ana CPU’lara bağlı kalacağız.

Hangi CPU’ya sahip olduğunuz bile önemli mi?

Vurgulayacağımız yönergelerden biri, ihtiyacınız olmayan performans için ödeme yapmaktan kaçınmaktır. Web’de gezinen, e-postalarını kontrol eden, YouTube izleyen veya Microsoft Office çalıştıran çoğu kişi için, SSD ve yeterli RAM’e (en az 8 GB) sahip hemen hemen tüm modern Core veya Ryzen CPU’lar fazlasıyla yeterli performans sunar.

CPU’nun nasıl üretildiği veya sahip olduğu bazı özel özellikler hakkında endişelenmek yerine ekrana, klavyeye, tasarıma ve fiyata öncelik vererek daha fazla memnuniyet elde edebilirsiniz. Bu özellikle 13 inç ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Daha hızlı bir CPU için hala gerçek artılar var. Örneğin zoom video konferansı,  daha yeni bir dört çekirdekli CPU olmadan şık sanal arka plan özelliğini açmanıza izin vermez . Oyun daha yeni yongalarda daha hızlıdır, çoklu görev daha iyidir ve yoğun içerik düzenleme gerçekten de yeni bir CPU’da daha hızlı çalışır. 

Bir diğer yeni gelişme ise güvenlik özellikleri. Microsoft, söyledi , Windows 11, yalnızca son CPU nesiller destekleyecektir için güvenlik nedeniyle . Microsoft’un daha eski Surface cihazları bile kesim yapmıyor. Windows 10, 2025’e kadar desteklenecek, ancak geleceğe yönelik maksimum koruma istiyorsanız, daha yeni yongalara bağlı kalmalısınız. 

Son bir uyarı: Bu kılavuz, Ryzen 7 veya Core i7 sürümlerinin performansına dayanmaktadır. Alt uç modeller genellikle size daha az çekirdek ve daha yavaş grafikler sunar. 

Intel’in 11. nesil Tiger Lake işlemcileri, Iris Xe grafikleri, gelişmiş AI performansı ve dört çekirdeği ile çok yüksek saat hızlarına ulaşma becerisine sahiptir.

Intel 11. nesil ‘Tiger Lake’

Intel’in 11. nesil Tiger Lake CPU ailesi, şirketin yeni SuperFIN transistör teknolojisi ile 10 nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiş en yeni çipidir. Size daha fazla megahertz vermenin yanı sıra, Iris Xe adlı tamamen yeni bir grafik çekirdeğine sahiptir.

Örnek model: Core i7-1185G7. Bunun, Core tanımından sonraki dört hanedeki ’11’ ile 11. nesil bir CPU olduğunu biliyorsunuz. Daha büyük sayılar, CPU tarafında daha fazla performans anlamına gelir. Grafikler için G ve daha büyük bir sayı daha fazla performans anlamına gelir. Şimdiye kadar sadece G4 ve G7 var. 

CORE İ7-1185G7 İLE BİRİNCİ SINIF DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Güçlü Yönler: Çoğu kişinin hissedeceği 11. nesil çiplerin ana gücü saf megahertz’dedir. CPU, çok kolay görevlerde 4,8 GHz’e ve daha yoğun CPU gerektiren görevlerde 4,3 GHz’e ulaşabilir. Bu genellikle 11. nesil dizüstü bilgisayarlara çok “çabuk” bir his verir. HP Elite Dragonfly Max (onun ince ve hafif-şasi diğer testlerde bunu kısıtlı olsa da) Çekirdek i7-1185G7 ile, örneğin, genel uygulamalarda geçmiş benzer rekabeti patladı.

Intel’in 11. nesil serisinin başka güçlü yönleri de var. Bunlar, PCIe Gen 4’ü destekleyen tek CPU’lardır, yani 4. Nesil SSD ile eşleştirildiğinde, AMD veya daha eski Intel nesilleri ile eşsiz bir depolama performansı göreceksiniz. AI performansı da iyileşti ve fotoğraflarınızı sıralamak veya bir görüntüyü büyütmek gibi şeyler yapmak için çiplerin eski Intel CPU’lara göre üstün olmasına izin verdi. G7 düzeyinde grafiklere sahip 11. nesil CPU’lar, bugün en hızlı entegre grafiklerin keyfini çıkarıyor ve GeForce MX GPU’lara para için bir çalışma sağlayabilir.

Microsoft ve donanım satıcıları, güvenlik özelliklerini doğrudan CPU’lara eklemeye devam ediyor. En iyi performansa sahip en güvenli CPU’yu istiyorsanız, 11. nesile 10. nesil ve daha eski yongalara göre büyük bir avantaj sağlayan en yeni yongayı istiyorsunuz.

Zayıf Yönler: 11. nesil ile temel zayıflık, “sadece” dört çekirdeğe sahip olmasıdır. Diğer iyileştirmeler nedeniyle, altı çekirdekli olanlar da dahil olmak üzere, 10. nesil öncülleriyle kolayca eşleşir veya onlardan uzaklaşır. AMD’nin Ryzen 4000 ve 5000 serisi ise dört ila sekiz çekirdeğe sahip. Ryzen 4000, Intel’in 11. nesil yongalarına göre küçük bir eksiklikle çalışırken, Ryzen 5000, daha hafif görevlerde büyük ölçüde ölü-çift veya biraz daha hızlı çalışır ve çok çekirdekli görevlerde daha iyi performans elde eder. 

Önerilen kullanım örneği: Intel’in 11. nesil Tiger Lake’i, temelde tüm ihtiyaçlar için önceki tüm Intel yongalarının yerini alır. Adında ‘G7’ bulunan yongalar, Intel’in yeni Iris Xe grafiklerinin en hızlı sürümüne sahipler, yani en son AAA oyunlarını birkaç ödün vererek çalıştırabiliyorlar ve AMD’nin CPU’larında bulunanları geride bırakıyorlar. CPU ayrıca Office’te, web’de gezinmede ve hatta birçok fotoğraf işinde en hızlısı olmalıdır. Hala nadir olsa da, gelişmiş AI ile hızlandırılmış uygulamalar da Tiger Lake’i tercih ediyor. Çoğu insanın küçük dizüstü bilgisayarlarda yaptığı şey için tartışmasız en iyi genel CPU.

Intel’in 10. nesil Ice Lake yongası, yaygın olarak kullanılan ilk 10nm yongasıydı. Daha yüksek saat hızlarına ulaşamaması AMD’nin Ryzen 4000’ine bir avantaj sağladı.

Intel 10. nesil ‘Buz Gölü’

Ice Lake, Intel’in ilk 10nm CPU’suydu . Yeniden tasarlanmış çekirdekler getirdi ve AI desteğine sahip ilk dizüstü bilgisayar çipiydi. Güncellenmiş bir grafik motoru da içeriyordu. Aşamalı olmasına rağmen, hala satılık 10. nesil Buz Gölü dizüstü bilgisayarlarını görüyoruz.

Örnek model: Core i7-1065G7. Bunun 10. nesil olduğunu, Core tanımından sonra ’10’ ile başlayan dört haneden anlayabilirsiniz. Intel, yeni nesil ile adlandırma şemasını değiştirdi, bu yüzden gerisini deşifre etmenize yardımcı olmak için aşağıda gösteriyoruz. Amaçlarımız için, dördüncü hanenin güç seviyesini gösterdiğine dikkat edin, bu nedenle bu noktada bir ‘5’, çipin o noktada ‘0’ olan bir kardeş çipten daha fazla güç kullandığı anlamına gelir. Grafiklerde, G1’den G7’ye kadar üç seviye vardır ve daha büyük sayılar daha iyi performans anlamına gelir.

Güçlü Yönler: 10. neslin ana gücü, verimlilik artışıdır. Intel’in diğer 10. nesil yongalarının yüksek saat hızlarına veya megahertzlerine ulaşmamasına rağmen, beklediğiniz gibi performans düşmedi. Çipler, AI görüntü işlemeye yardımcı olan DL Boost’u destekliyor. Yeni grafik çekirdekleri, şirketin çok yorgun HD ve UHD grafiklerine göre gözle görülür şekilde iyileştirildi.

Zayıf Yönler:  Daha düşük saat hızlarına ek olarak, Intel’in 10. nesil Ice Lake serisinin ana zayıflığı, CPU çekirdeklerinin olmaması ve dörde çıkması. AMD’nin Ryzen 4000’i, bir tüketicinin ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarda bekleyebileceği CPU çekirdeği sayısını artırdı. 

Önerilen kullanım örneği: Intel’in 10. nesli, genel kullanım, daha hafif oyun ve gelişmiş AI iş yükleri için iyi bir CPU’dur. 11. nesil Tiger Lake tercih edilir, ancak Office, tarama ve fotoğraf düzenleme için birinci sınıf bir dizüstü bilgisayar arayan biri için hala çok iyi bir CPU.

Intel 10. nesil ‘Comet Lake U’

Intel’in 10. nesil ailesi, Intel’in daha eski 14nm teknolojisini kullanan 10. nesil bir yonga ile birlikte gelişmiş bir 10nm 10. nesil yongayı piyasaya sürmesinin yarattığı kafa karışıklığı nedeniyle kötü bir üne kavuşuyor. O kadar kafa karıştırıcı oldu ki, 10. nesil Buz Gölü ile 10. nesil Comet Gölü arasında nasıl seçim yapılacağına dair bir hikaye bile yazdık . Şu anda büyük ölçüde kullanımdan kaldırılmış (ve hatta üretimi durdurulmuş) olmasına rağmen, hala 10. nesil yongaları kullanan birkaç eski dizüstü bilgisayar görüyoruz.

Örnek Model: Core i7-10710U. Comet Lake U ailesindeki 5 basamak, size daha eski 14nm teknolojisi üzerine inşa edildiğini söylüyor. Çiplerdeki grafikler evrensel olarak vasattı. Diğer CPU’larda olduğu gibi, daha büyük sayı daha fazla performans anlamına gelir.

Güçlü Yönler: 10. nesil Comet Lake U, çoğunlukla, 8. nesil “Whiskey Lake U”nun doğrudan torunudur ve CPU’ların çoğu neredeyse aynı performansı sunar. Tek göze çarpan, altı çekirdeğe ve Hyper-Threading’e sahip Core i7-10710U idi. Ayrıca 4.7GHz’lik oldukça yüksek bir Turbo Boost’a sahipti. Comet Lake U’yu 11. nesil bir çip üzerinden önermek zor, ancak bunu düşünmenin nedeni çoğunlukla maliyet olacaktır. Ayrıca, çekirdeklerdeki en son güvenlik güncellemelerini almanızı sağlamak için, kullanılmış dizüstü bilgisayar pazarındaki 7. nesil ve 8. nesil CPU’lar üzerinden tavsiye ediyoruz.

Zayıf Yönler: 10. nesil Comet Lake U, size önceki beş nesil CPU’larla temelde aynı grafik çekirdeğini verdi. CPU performansında Comet Lake U’nun eski 14nm teknolojisi aynı zamanda çok yüksek saat hızlarında çok uzun süre çalışamayacağı anlamına geliyordu. Daha da kötüsü, altı çekirdeğin tümünü aynı anda kullanmak çipi tükenme noktasına getirdi.

Önerilen kullanım örneği: Tek istediğiniz yeterince iyi performanssa ve oyun oynama, çok çekirdekli uygulamalar veya yapay zeka ile ilgilenmiyorsanız, Comet Lake U uygun bir adaydır. Bu bir onay sesi gibi gelmiyorsa, haklısınız – değil. Bu çip iyi yaşlanmadı ve 11. nesil Core ve Ryzen onun etrafında daireler çiziyor. Ancak dürüst gerçek şu ki, çoğu insan için bir bütçe – bu hala fazlasıyla yeterli performans.

Intel 8. Nesil ‘Viski Gölü’

Intel 8. Nesil ‘Whiskey Lake’

Intel’in 8. nesil CPU’su eski gibi görünüyor, ancak dizüstü bilgisayarlarda, özellikle kurumsal müşterilere yönelik ticari CPU’ları olanlarda, zaman zaman görülüyor. Ve açıkçası, kullanılmış bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız, yine de onları görürsünüz. Daha eski bir 14nm teknolojisi üzerine inşa edilmiştir, Ryzen çekirdeklerine, Tiger Lake’in saat hızlarına veya her ikisinin de oyun pirzolalarına sahip değildir. Ve evet, Intel aslında aynı şemsiye altında daha güncel olan “Whiskey Lake” ve daha eski “ Kaby Lake-R ” olmak üzere iki farklı 8. nesil çipe sahipti . 

Örnek Model: Core i7-8665U. Tüm Intel CPU’lar gibi, sayı ne kadar büyükse, hız da o kadar yüksek olur. ‘8’ ile başlayan dört basamaklı sayı, bunun 8. nesil bir çip olduğunu söyler. Grafikler esasen önceki 7. nesildekiyle aynı; özel bir şey yok.
Güçlü Yönler: 8. nesil CPU’nun ana gücü, halen satılmakta olan birçok modeldeki kurumsal güvenlik ve yönetim özellikleridir. Örneğin, merkezi olarak yönetilebilen ve güvence altına alınabilen 10.000 dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, 8. nesil kurumsal CPU’ya ihtiyacınız var. En yeni güvenlik özellikleri desteklendiğinden ve Windows 11 (bugün zaten) 7. nesil CPU’ları desteklemediğinden, 8. nesil yongaları (Whiskey Lake daha iyi olmak üzere) kullanan dizüstü bilgisayarlar eski 7. nesil yongalara tercih edilir.
zayıf yönler:Performans açısından bakıldığında, Intel’in birçoğunda kurumsal özellikleri etkinleştirmesinin ötesinde, bu dört çekirdekli çipte artık özel bir şey yok. Grafikler vasat ve en yeni CPU’ların yüksek saat hızlarını tutamaz ve performansla ilgili hiçbir şeyde Ryzen 5000 ile eşleşemez. 

Önerilen kullanım örneği:  İnsanların küçük bir dizüstü bilgisayarda yaptıklarının çoğu için gerçekten üst düzey bir CPU’ya ihtiyacınız yoksa, bu çip hala çok sağlamdır. Evet, yeni bir Ryzen veya 11. nesil Core çok daha hızlıdır, ancak tek yaptığınız Outlook, Word ve bir tarayıcı çalıştırmak ve video konferanslara katılmaksa, bunu o kadar da hissetmeniz pek olası değildir. Filo yönetimine de ihtiyacınız varsa, vPro’lu 8. nesil hala tercih edilen çiptir.

Bir tüketici için, 8. nesil bir Whiskey Lake dizüstü bilgisayarın ana çekiciliği, çoğu tüketicinin bir dizüstü bilgisayarda Microsoft Office’e göz atma ve kullanma gibi yaptıkları için hala yeterli performansın üzerinde olmasıdır. Aynı zamanda, Windows’ta genel kullanım için neredeyse yetersiz olduğunu söyleyebiliriz, alt uç bir Pentium N veya Celeron N CPU’dan çok, çok daha iyi bir seçenek.

AMD’nin 7nm Ryzen 5000’i, eşit derecede parlak tek çekirdek performansıyla birlikte çarpıcı çok çekirdekli performans sunar.

Ryzen 5000 ‘Cezanne’ (ve ‘Renoir’)

AMD’nin CPU lansmanlarını izlemek, son birkaç yıldır bir satranç ustasının stratejik hamlelerini izlemek gibiydi. Ryzen 5000, şirketin en son çarpıcı hamlesiydi . AMD’nin masaüstü bilgisayarlarda Zen 3’e getirdiği ezici darbe olmasa da, performans odaklı alışveriş yapan birçok kişi için hala tartışmasız en iyi CPU.

Örnek Model: Ryzen 7 5800U. Önceki 4000 serisi gibi, 5000 serisi de 3/5/7 şemasını benimser. Yine de tüm modellerde en yeni Zen 3 çekirdeği bulunmuyor. Model numarasına göre farkı anlayabilirsiniz. Çift numaralı Ryzen 5000 U sınıfı yongalar Zen 3, tek numaralı Ryzen 5000 ise Zen 2 tabanlıdır (Ryzen 4000’de aynı çekirdekler). Örneğin, Ryzen 7 5800U ve Ryzen 5 5600U ve Ryzen 5 5400U Zen 3 tabanlıyken Ryzen 7 5700U, Ryzen 5 5500U ve Ryzen 3 5300U Zen 2 çekirdeklerini kullanır.

AMD, “5000” model numarasını haklı çıkaran Zen 2 çekirdeklerindeki saat hızlarını artırdığı için bunun adil olduğunu savunuyor. Bu makalenin amaçları doğrultusunda Zen 3 tabanlı çiplerden bahsediyoruz.

Güçlü Yönler: Zen 3 tabanlı Ryzen 5000 yongalarının gücü açıktır: İnce ve hafif bir dizüstü bilgisayardan neler beklenebileceği konusunda yeni bir çıtayı belirleyen çok çekirdekli performans ve eşdeğer veya daha iyi tek çekirdekli performans Intel’in 11. nesil yongalarından daha fazla. Grafik performansı da çok etkileyici; yalnızca Intel’in G7 grafikli en iyi Tiger Lake yongaları onu geride bırakıyor (ve bu tartışmaya açık). En yeni Zen 3 sürümü ayrıca Microsoft’un en yeni güvenlik tasarımlarını destekleyerek onlara eski Zen yongalarına karşı önemli bir avantaj sağlıyor.

Hangi işlemci daha iyidir laptop?

İşlemci seçimi yaparken marka ayırmak yerine performans değerlerini kıyaslayarak karar vermek daha doğrudur. Intel işlemciler genellikle AMD’lere göre daha yüksek performans ve fiyata sahiptir. AMD dört çekirdekli işlemcilerde daha uygun fiyatlıdır. AMD işlemcilerin entegre grafik kartları daha performanslıdır.

Iyi bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Olmalı?

Bu tarz laptoplarda güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti olmazsa olmazlardandır. İkincil öneme sahip olan şeyler ise, ekranın kalitesi ve soğutma başarısıdır. Ekran oyunlarda ghosting gibi sorunlar oluşturmayacak gözü az yoran kaliteli bir yapıda olmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap