İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. BIOS Nedir | Ne İşe Yarar? Bilinmesi Gereken Herşey

BIOS Nedir | Ne İşe Yarar? Bilinmesi Gereken Herşey

bıos nedir

BIOS Nedir? Bir  bilgisayarın BIOS’u  (temel giriş / çıkış), işletim sisteminden daha düşük bir seviyede çalışan ve bilgisayara hangi sürücünün önyükleneceğini, ne kadar RAM’e sahip olduğunuzu söyleyen ve CPU frekansı gibi diğer önemli ayrıntıları kontrol eden  ana kart sabit yazılımıdır . Önyükleme sıranızı değiştirmek, PC’nizi overclock etmek, yerleşik çevre birimlerini devre dışı bırakmak ve hatta bir ana parola belirlemek için BIOS menüsüne girebilirsiniz. 

BIOS, Windows veya Linux’u yüklemeden önce, donanımın doğru çalıştığından emin olmak için ilk olarak bir Açılışta Kendi Kendine Test (POST) çalıştırır. POST tamamlandıktan sonra, PC açılmaya başlayacaktır. Bu noktada BIOS, önyüklemeyi tamamlamak için Ana Önyükleme Kaydını (MBR) bulur.

Çoğu kişi BIOS terimini herhangi bir anakart ürün yazılımına atıfta bulunmak için kullansa da, bu teknik olarak yanlıştır. Günümüz bilgisayarları ve anakartlarındaki kurulum programı,  daha büyük boyutlu sürücüleri destekleyen ve 2,2 TB’tan daha büyük depolamayı destekleyemeyen eski usul BIOS’tan daha zengin, grafik menülere sahip olan UEFI (Evrensel Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi) olarak adlandırılır. Bununla birlikte, genel tabirle, insanlar UEFI’yi UEFI BIOS olarak ve eski ürün yazılımını Eski BIOS olarak adlandırır. Son birkaç yılın tüm bilgisayarlarında UEFI BIOS var.

Kısaca BIOS, Anakart üzerinde bulunan tüm parçaları işlemciye tanıtan ve bu parçalar arasındaki çalışma mantığını kontrol eden merkezi ve ROM üzerine gömüşü bulunan yazılımdır.

BIOS Nasıl Açılır?

Windows veya Linux tercih ettiğiniz işletim sistemi olabilir, ancak hangi platformu seçerseniz seçin, bilgisayarınızın  BIOS’u  (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) perde arkasındaki tüm çekimleri çağırıyor. Daha  yeni bilgisayarlarda bazen UEFI sabit yazılımı olarak adlandırılan BIOS,  PC’nize hangi depolama sürücülerine sahip olduğunuzu ve hangisinden önyükleme yapacağınızı ve diğer önemli işlevlerin yanı sıra hangi bileşenlere sahip olduğunuzu söyler. Önyükleme sıranızı değiştirmek, bir sistem parolası belirlemek, bağlantı noktalarını veya yerleşik çevre birimlerini devre dışı bırakmak ve hatta hız aşırtma yapmak için BIOS menülerine gitmeniz gerekebilir.

Bir bilgisayardaki BIOS menülerine erişmenin birkaç farklı yolu vardır:

Yöntem 1: BIOS Tuşu Kullanma

Bir bilgisayarı ilk kez açtığınızda, çok hızlı bir POST (açılışta kendi kendini sınama) sürecinden geçer. POST tamamlanmadan önce doğru kısayol tuşuna basabilirseniz (veya güç düğmesine bastığınızda basılı tutarsanız), BIOS menüsüne girersiniz. Bununla birlikte, bazı bilgisayarlar POST’tan o kadar hızlı geçer ki, bir tuşa basmanız için zamanında klavyeden gelen girişi tanımazlar. Bunlar için aşağıdaki 2. yönteme geçin.

Can sıkıcı bir şekilde, farklı PC markaları farklı BIOS anahtarları kullanır. Çoğu modern  anakart  DEL tuşunu kullanır, ancak  dizüstü bilgisayarlar  ve  masaüstü bilgisayarlar  daha az tutarlıdır. Örneğin, F2’ye basmak bir Asus’ta işe yarayabilir, bir Acer bilgisayarda F10’a ihtiyacınız olacak.

Bilgisayarınızın kısayol tuşunu bilmiyorsanız, POST sırasında hangi tuşa basmanız gerektiğini söyleyen bir mesaj olup olmadığına bakabilir ve görebilirsiniz veya 12 işlev tuşundan birine, DEL tuşuna, Enter tuşuna basmayı deneyebilirsiniz. veya ESC anahtarı her zaman bunlardan biridir. Hangisi olduğunu belirlemek için birkaç kez denemeniz gerekebilir. Araştırmamızda DEL ve F2 açık ara en yaygın olanıydı.

Markalara Göre Bıos’ a Girme Nasıl Olur?

İşte markaya göre yaygın BIOS anahtarlarının bir listesi. Modelinizin yaşına bağlı olarak anahtar farklı olabilir.

 • ASRock: F2 veya DEL
 • ASUS: Tüm PC’ler için F2, Anakartlar için F2 veya DEL
 • Acer: F2 veya DEL
 • Dell: F2 veya F12
 • ECS: DEL
 • Gigabyte / Aorus: F2 veya DEL
 • HP: F10
 • Lenovo (Tüketici Dizüstü Bilgisayarları): F2 veya Fn + F2
 • Lenovo (Masaüstü Bilgisayarlar): F1
 • Lenovo (ThinkPads): Daha sonra F1’e girin.
 • MSI: Anakartlar ve PC’ler için DEL
 • Microsoft Surface Tabletler: Sesi açma düğmesini basılı tutun.
 • Menşei PC: F2
 • Samsung: F2
 • Toshiba: F2
 • Zotac: DEL

Yöntem 2: Windows 10’un Gelişmiş Başlat Menüsünü

Ne yazık ki, bazı bilgisayarlar POST’tan o kadar hızlı geçiyor ki, bir tuşa basmak için zaman yok. Bazı masaüstü bilgisayarlar,  POST tamamlanıncaya kadar (eski bir PS2 tarzı klavyeden giriş görmelerine rağmen) bir USB klavyeden gelen girişi bile  tanımazlar. BIOS anahtarı kullanamıyorsanız ve  Windows 10 kullanıyorsanız, oraya ulaşmak için “Gelişmiş başlangıç” özelliğini kullanabilirsiniz.

 • 1.  Ayarlar’a gidin.
 • 2. Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın.
 • 3. Sol bölmede Kurtarma’yı seçin .
 • 4. Gelişmiş başlangıç ​​başlığı altında Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın .
 • Bilgisayarınız yeniden başlayacak.
 • 5. Sorun Gider  öğesine tıklayın.
 • 6. Gelişmiş seçenekler’i tıklayın
 • 7. UEFI Firmware Ayarları’na tıklayın.
 • 8. Onaylamak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

Yöntem 3: Bir Linux Komutu Kullanın

Ubuntu gibi modern bir Linux sürümü çalıştırıyorsanız , komut istemine “sudo systemctl reboot –firmware” yazarak BIOS’a erişebilirsiniz .

Peki ya işletim sisteminizi başlatamazsanız veya bir BIOS tuşuna basamazsanız?

Bilgisayarınız bir işletim sistemini yükleyemiyorsa, yani önyüklenebilir bir sürücü algılamıyorsa, genellikle duraklar, bip sesi çıkarır ve size genellikle “kurulum” adını vereceği BIOS’a girme seçeneği sunar.

Bununla birlikte, en büyük sorunlar, sistem POST’ları bir tuşa basamayacağınız kadar hızlı olduğunda ve ardından Windows veya Linux önyüklemeye çalıştığında ve başarısız olduğunda ortaya çıkar. Eksik veya bozuk bir önyükleyicim olduğunda bu sorunu yaşadım, Windows açılış ekranını ve ardından mavi bir ölüm ekranını aldım.

BIOS’u bu koşullar altında görünmeye zorlamak için, başlangıçta bir önyükleme aygıtı seçebilmeniz veya bilgisayarınızın dahili depolama sürücüsünden daha yüksek bir önyükleme önceliği olarak harici bir USB sürücüsünü ayarlamış olması koşuluyla, bir acil durum önyükleme diski kullanmayı deneyebilirsiniz ( s).

Acil durum önyükleme diski olarak bir Windows 10 yükleme diskini kullanabilirsiniz. USB önyüklendiğinde, yüklemek yerine “Bilgisayarınızı onarın” seçeneğine tıklamanız ve ardından Sorun Giderme -> UEFI Ürün Yazılımı Ayarları -> Yeniden Başlat’ı tıklamanız gerekir .

Son olarak, bir acil durum diskinden önyükleme yapamıyorsanız, bilgisayarınızın dahili sürücülerinden önyükleme girişimini engelleyen bir sistem durdurma hatasına neden olmayı deneyebilirsiniz. Ardından, BIOS menüsüne girme seçeneği sunulur.

Birçok masaüstü bilgisayar, takılı klavye yoksa (birini bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, En İyi Oyun Klavyeleri listemize bakın) veya klavye arabelleği başlangıçta çok fazla tuşa basılı tutmaktan aşırı yüklenmişse bir hata mesajı verir . Birincil dahili depolama sürücünüzü çıkarmak, BIOS’a girmenize izin verecek bir hataya da neden olabilir, ancak bu sürücünün üzerinde önyükleme yapmayan bir işletim sistemi varsa, yeniden taktığınızda sorunlarınız devam edebilir.

Sonuç Olarak

BIOS’unuza erişmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, oradaki ayarlarınızda değişiklik yaparken dikkatli olun. Anahtar bileşenleri devre dışı bırakabilirsiniz.

UEFI BIOS nasıl açılır?

Gelişmiş seçenekler” e gidin. “UEFI ürün yazılımı ayarları”nı seçin. UEFI ürün yazılımı ayarları’nı seçtikten sonra Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. BIOS‘a yönlendirileceksiniz.

Bilgisayarımın Bios tuşunu nasıl öğrenebilirim?

F1 veya F2 tuşu sizi BIOS‘a sokmalıdır.Eski donanım, Ctrl + Alt + F3 veya Ctrl + Alt + INSERT tuşu veya Fn + F1 tuş kombinasyonunu gerektirebilir. Bilgisayarınızın bir MSI anakart kullandığını biliyorsanız, BIOS‘u tetikleyen anahtar büyük olasılıkla Delete anahtarıdır.

Win 8 de Bios a nasıl girilir?

Windows 8‘de BIOS‘a ulaşmak için önyükleme seçenekleri menüsünü açmanız gerekiyor. Bunun için Ayarlar > PC ayarlarını değiştir yolunu izleyin. Burada Genel kategorisini seçin ve Gelişmiş başlangıç altındaki Şimdi yeniden başlat düğmesine tıklayın.

Exper BIOS tuşu hangisi?

Öncelikle bilgisayar açılışında F2 tuşuna basarak BIOS bölümüne gelip boot seçeneklerinden First Boot : Cd-rom olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Windows 7 bios a nasıl girilir?

F2 tuşunu basılı tutun ve ardından güç düğmesine tıklayın. BIOS ekranı belirene kadar F2 tuşunu BASILI TUTMAYA DEVAM EDİN. Windows 7 – BIOS yapılandırmasına nasıl girilir?

BIOS sıfırlama nasıl yapılır?

Yazılımsal yolla sıfırlama:
Bu işlem için PC açılırken Del/F2 tuşu ile BIOS‘a girilir.
Exit sekmesinde Restore Defaults seçeneğinin üstüne gelinir ve Enter’a basılır.
Save & Exit diyerek çıkılır.
Bu işlem BIOS‘u varsayılan ayarlara döndürür.

BIOS nedir kısaca açıklayınız?

Kısaca BIOS, Anakart üzerinde bulunan tüm parçaları işlemciye tanıtan ve bu parçalar arasındaki çalışma mantığını kontrol eden merkezi ve ROM üzerine gömüşü bulunan yazılımdır.

Bilgisayarıma yeni bir donanım taktım, BIOS’u güncellemeli miyim?

Bilgisayarınıza ek bellek, yeni bir sabit sürücü veya başka bir yeni donanım taktıysanız; BIOS’u güncellemenize gerek yoktur. Çoğu donanım BIOS güncellemesi gerektirmeden bilgisayarınıza kurulur.

Daha eski bir BIOS sürümüne geri dönebilir miyim?

Bazı bilgisayar ve anakart üreticileri daha eski bir BIOS sürümüne dönebilir. Ancak bu durum, BIOS güncelleştirmesini yapan üreticinize bağlı bir durumdur. Genel olarak, güncelleme programlarının çoğu yalnızca güncellenebilir ve eski bir sürüme döndürülemez. Yine de üreticinizi araştırmakta ve konuyla ilgili bilgi akışı sağlamanızda fayda var.

BIOS ayarları nasıl yapılır?

Farklı BIOS üreticilerinin farklı şekilde ayarları olabileceğini, güncelleme kısmını anlatırken söylemiştik. Genellikle çoğunda aynı ayarlar olurken bazılarında farklı isimlerde olduğunu gözlemliyoruz. Ancak, bazı üreticiler kendilerine has özellikler ekleyebiliyorlar. BIOS ayarlarına girmek için genellikle F2, Del, F10 tuşları kullanılır.

BIOS ayarları sıfırlama yöntemleri nelerdir?

BIOS ayarlarınızı sıfırlamak için bazı yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler; Windows ortamından önyükleme yapmak, RAID birimleri oluşturmak, ISRT’yi etkinleştirmek, UEFI Yapılandırmasını ayarlamak gibi yöntemlerdir. Bu yöntemleri bilgisayarınıza uyguladığınız zaman BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır.

BIOS ve Cmos arasındaki fark nedir?

BIOS ve CMOS terimlerinin her ikisi de bilgisayarınızın anakartının önemli kısımlarını ifade eder. Birlikte çalışmalarına rağmen ikisi de birbirinden farklı şeylerdir. BIOS, bilgisayarınızın donanımını başlatan ve test eden işlemi gerçekleştirir, önyükleme yükleyicinizi bulur ve çalıştırır veya işletim sisteminize doğrudan yükler.

BIOS Nedir | Ne İşe Yarar? Bilinmesi Gereken Herşey

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap