1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Bilgisayarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır? 10 Adımda Güncel BIOS

Bilgisayarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır? 10 Adımda Güncel BIOS

bilgisayar biosu nasıl güncellenir

BIOS Güncelleme nasıl yapılır? Güç düğmesine bastığınızda sisteminize hayat vermek için anakartınızın üzerinde oturan küçük bir BIOS yongası her bilgisayarın içinde pusuda bekliyor. Duo Security’nin Apple macOS saldırıları hakkındaki son raporunun da işaret ettiği gibi, yalnızca bilgisayarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda korumaya da yardımcı olur.

BIOS, temel giriş ve çıkış sistemi anlamına gelir ve BIOS yongası, bilgisayarınızdaki CPU, GPU ve anakart yonga seti gibi diğer tüm aygıtları başlatır. Ancak birkaç yıl önce, anakart üreticileri – Microsoft ve Intel ile ortaklaşa – UEFI ( Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi ) olarak adlandırılan geleneksel BIOS yongalarının yerini aldı .

Bugün sevkıyat yapan hemen hemen her anakartta bir BIOS yongası yerine bir UEFI yongası bulunur, ancak her ikisi de aynı temel amacı paylaşır: sistemi işletim sistemine önyüklemeye hazırlamak. Bununla birlikte, çoğu insan, terimin aşinalığı nedeniyle UEFI’yi hala “BIOS” olarak adlandırıyor.

BIOS’unuzu Neden Güncellemelisiniz (veya Güncellememelisiniz)?

UEFI’nizi anlamak önemlidir, bu nedenle anakart üreticileri tarafından sunulan BIOS güncellemeleriyle birlikte gelen özellik güncellemelerinden ve hata düzeltmelerinden nasıl (ve eğer ) yararlanabileceğinizi anlayabilirsiniz .

Bilgisayarınızın BIOS’unu Nasıl Güncellersiniz?

Anakartınız büyük olasılıkla, anakart üreticisinin üretildiği sırada arkadaki üretici yazılımı revizyonunu kullanır. Bir anakartın ömrü boyunca üreticiler, yeni işlemciler ve bellek için destek sağlayacak veya yaygın olarak bildirilen hataları çözecek yeni ürün yazılımı paketleri veya BIOS güncellemeleri yayınlar. Yıllarca, daha yeni bir ürün yazılımı revizyonuna güncellemenin tek gerçek nedeni, UEFI’nizdeki bir hatayı çözmek veya anakartınızdan daha yeni bir CPU’yu takas etmektir.

Duo raporunun işaret ettiği şey, UEFI ürün yazılımına saldırmanın artık kanayan bir saldırı olduğu. O kadar düşük seviyeli ki, muhtemelen antivirüs yazılımı tarafından tespit edilmeyecek. Ve oraya girdikten sonra, bilgisayarınızı yenilerken bile hayatta kalabilir. Duo’nun raporunun Apple Mac platformuna odaklandığı doğru olsa da, PC’ler de savunmasız. Nisan ayında saldırganlar, bir UEFI açığının Gigabyte bilgisayarlara fidye yazılımı enjekte etmek için nasıl kullanılabileceğini gösterdi .

Bazı insanlar sadece güncel kalmak için UEFI ürün yazılımı paketlerini düzenli olarak kontrol etmeyi ve güncellemeyi sever. Bir zamanlar, cihaz yazılımı güncelleme işleminin, Android telefonda özel bir ROM’un yanıp sönmesinin cihazı tutabileceği şekilde anakartınızı potansiyel olarak tutabileceği göz önüne alındığında, bu riskli bir uygulama olarak kabul edildi. Güncellenmiş ürün yazılımının ihtiyaç duyduğunuz belirli bir şey olmadığı sürece, UEFI donanım yazılımınızı güncellememek en iyisidir.

Bununla birlikte, kapıdan yeni çıkmış bir yonga veya anakart platformundaysanız, muhtemelen BIOS güncellemelerini takip etmek istersiniz. AMD’nin yıkıcı yeni Ryzen yongalarının gözden geçirenlerin ellerinde olduğu ve her biri ek performans ve sistem kararlılığı sağladığı ilk hafta boyunca birkaç anakart BIOS güncellemesi yayınlandı . AMD, Ryzen’deki hataları giderirken, bunların devam etmesini bekleyin.

Bilgisayarınızın BIOS’unu Nasıl Güncellersiniz

Bilgisayarınızın BIOS’unu Nasıl Güncellersiniz

1. Mevcut BIOS sürümünüzü bulun: BIOS’unuzu yükseltmeden önce, gerçekten yeni bir sürüm kurduğunuzdan emin olun. BIOS sürümünüzü bulmanın en kolay yolu  , Windows arama çubuğuna msinfo yazarak Sistem Bilgileri uygulamasını açmaktır . Açılan pencerede BIOS sürümünüz, işlemci hızınızın altında sağda görünmelidir. Sürüm numaranızı ve tarihinizi kaydedin, ardından ana kartınızın üreticinin web sitesinde bulunan destek sayfasında bulunan en son sürümle karşılaştırın.

2. UEFI BIOS’a girin: Bilgisayarınızı başlattığınızda, UEFI BIOS’a girmek için hangi düğmeye basmanız gerektiğini bildiren bir metin göreceksiniz. Bastırın! (Tam olarak ihtiyaç duyulan düğme ve her anakartın gerçek UEFI kontrol panelinin tasarımı farklıdır, bu nedenle bu talimatlar adım adım talimatlardan daha fazla yol gösterici olacaktır.) Kullandığınız markaya göre BIOS tuşunu diğer yazımızda bulabilirsiniz.

3. UEFI kontrol paneline önyükleme yapın (mümkünse): Tüm anakartlar bu özelliği sunmasa da, bazı modellerde UEFI kontrol paneline önyükleme yapabilir ve internete bağlanmak ve en son aygıt yazılımını flaş etmek için yerleşik bir güncelleme yardımcı programını kullanabilirsiniz. üreticinin sunucusundan. Bu son derece güzel özellik, daha yeni ürün yazılımı revizyonlarında güncellemeyi olabildiğince zahmetsiz hale getirir.

İşlem, bu özelliği desteklemeyen anakartlar için biraz daha karmaşıktır.

Bilgisayarınızın BIOS’unu Nasıl Güncellersiniz

4. Anakartınızın destek sayfasından en son BIOS güncellemesini bulun

Üreticinin web sitesinde ana kartınızın destek sayfasına gidin. En son BIOS güncellemesi, destek ve indirmeler bölümünde olmalıdır.

5. BIOS güncelleme dosyasını indirin ve açın 

6. Güncelleme dosyasını bir USB flash sürücüye aktarın 

7. Bilgisayarınızı UEFI kontrol panelinde yeniden başlatın

8. UEFI’nin ürün yazılımı güncelleme aracını veya yanıp sönen aracı başlatın ve bilgisayarınızın mevcut ürün yazılımını flash sürücünüze yedekleyin: Bu, bir şeyler ters gittiğinde sizi korur.

9. Flash sürücüye kaydettiğiniz yeni ürün yazılımı görüntüsünü seçmek için aynı UEFI yardımcı programını kullanın: Ürün yazılımı güncelleme yardımcı programını çalıştırmak sadece birkaç dakika sürecektir, ancak bu işlem sırasında bilgisayarınızı kapatmadığınızdan emin olun. Bu kritiktir .

10. Yanıp sönme işlemi bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın: Güncellenmiş PC BIOS’unuz sallamaya hazırdır.

Bazı üreticiler, bir .exe dosyası çalıştırarak UEFI çipinizi doğrudan Windows içinden güncelleyebilen yardımcı programlar sunar, ancak herhangi bir sorunu önlemek için yukarıdaki iki yöntemden birini kullanmanızı şiddetle öneririz.

Yine, bilgisayarınızın BIOS’unu güncellemek birçok fayda sağlayabilir, ancak riskleri anlamak önemlidir. UEFI aygıt yazılımınızı güncellemeniz için açık ve ikna edici bir neden yoksa ona dokunmayın. Bununla birlikte, daha yeni bir CPU’yu eski bir ana karta bırakmak istiyorsanız, o zaman bir BIOS güncellemesinin geleceğinizde olduğu açıktır.

Laptop bios güncellemesi nasıl yapılır?

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?
Bilgisayarınız için uygun olan bios sürümü indirin.
USB belleğinizi biçimlendirin ve dosya sistemi üzerinden NTFS’yi seçin.
İndirdiğiniz bios güncellemesi . …
Ardından bilgisayarı yeniden başlatma işlemi yapılmalı. …
Boot menü üzerinden sonra menülerden Advanced kısmına gelmeniz gerekiyor.

BIOS güncellemesi ne işe yarar?

Bilgisayarın performansını arttırmak için güncelleme yapılır. Ayrıca bilgisayarda oluşan bazı hataları düzeltmek, yeni nesil işlemcilerle uyum sağlamak, bazı donanımların düzgün çalışmasını sağlamak için bios güncellemesi yapılır.

BIOS güncelleme ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarız?

“Başlat” –> “Çalıştır” seçeneklerini tıklayın.
“msinfo32” yazın ve “Tamam” seçeneğini tıklayın. Buradan sistem bilgileri donanım kaynakları vs. herşeyi görebilirsiniz.

BIOS güncelleme dosyaları siler mi?

BIOS, ana karttaki bir çipin içerisinde yer alan yazılımdır. … BIOS güncellemesi esnasında işletim sistemi veya kişisel dosyalar ile alakalı herhangi bir değişiklik yapılmaz. Yani bios güncelleme sonrasında verileriniz silinmez.

BIOS güncellemek şart mı?

BIOS güncelleme ile sistem kararlılığı, bellek uyumluluğu ve bazı USB aygıtların tanınması sistem kararlığı için gereklidir.

BIOS güncelleme riskli mi?

Güncellemek için kurallara uyarsan sıkıntı olmaz. Kurallara uymadığınızda anakartınız kullanılmaz hale gelir yeniden yazılana kadar da sistem tepki vermez, servise götürüp yeniden BIOS yazılmaz veya kurtarma işlemlerini bilmiyorsanız kendiniz yapamazsanız servis çözecektir.

BIOS güncellemesi ne kadar sürer?

BIOS güncelleme kurulumu max 2 dakika sürer.

HP BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

BIOS otomatik güncellenir mi?

Windows Üzerinden Otomatik güncelle yapan programlar. Bu programlar anakart modelinizi belirler, uygun BIOS sürümünü indirir ve güncellemeyi yapar.

Bilgisayarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap