1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Bilgisayarın Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bilgisayarın Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

bilgisayarın pil ömrünü uzatma

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma , pil ömrü nasıl uzatılır?  Birkaç yıl boyunca yepyeni bir dizüstü bilgisayar veya eski bir dizüstü bilgisayar kullanmanız arasında hiçbir fark yoktur. Önemli olan dizüstü bilgisayarın bakımını yapmaktır ve dizüstü bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak sizin sorumluluğunuzdadır.

33
Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma , pil ömrü nasıl uzatılır?

Dizüstü bilgisyarın pil ömürünü uzatın

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatmak veya en üst düzeye çıkarmak için, öncelikle dizüstü bilgisayarınızın pilinin gücünü neyin tükettiğini anlamak çok önemlidir. LCD panel, modern bir dizüstü bilgisayardaki en büyük suçludur. Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın en bilinen ve yaygın yolları şunlardır:

  • Dizüstü bilgisayarı her zaman fişli tutmamak.
  • Ekran parlaklığını en aza indirme
  • Gereksiz programları kapatmak
  • Kullanılmadığında Wi-Fi’yi kapatmak.
  • Ekran Parlaklığını Ayarlayın

Bilindiği gibi, LCD ekran dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü için en büyük tehdittir. Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın en basit yolu, ekran parlaklığını yönetmek için dizüstü bilgisayarın donanım düğmelerini kullanmaktır.

Ayrıca, güç planınızın, dizüstü bilgisayarınız kullanılmadığında ekranı hızlı bir şekilde kapatacak şekilde ayarlandığından emin olun. Her zaman dizüstü bilgisayarınızın grafik yeteneklerini aşan süslü ekran koruyucular kullanmamanız önerilir.

Dizüstü bilgisayarın güç tüketimi nasıl yapılır ?

Yazılım ve donanımınızı değiştirin

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için bir dizi donanım ve yazılım değişikliğini kullanabilirsiniz. Ancak, bu numaralar her zaman yardımcı olmuyor. Bu püf noktalarından bazıları dizüstü bilgisayarınızın kötü çalışmasına neden olabilir, bu nedenle dikkatli olmanız önerilir. Tüm bu ince ayarlar test edilmiş olsa da yine de bazı zararlı değişikliklere neden olma ihtimalleri vardır.

Güç Tüketimi için Donanımınızı Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızda sık kullanmadığınız Bluetooth adaptörü ve IR var mı? Hiç şüphe yok ki, bu cihazların her biri sadece etkinleştirilerek güç kullanıyor. Dolayısıyla, bu cihazları çok sık kullanıyorsanız, biraz pil tasarrufu yapmak için devre dışı bırakın.

Mümkün Olduğunda Hazırda Bekleme Modunu Kullanın

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için her zaman Uyku modu yerine Hazırda Bekleme modunu kullanın. Hazırda bekletme modu, dizüstü bilgisayarınızın tamamen kapanmasına ve sıfır güç kullanmasına olanak tanır; bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı önümüzdeki birkaç saat boyunca kullanmayacaksanız, uyku modu yerine Hazırda Bekleme moduna alın.

Isıdan kaçınarak pil ömrünü en üst düzeye çıkarın

Dizüstü bilgisayar pillerinin her zaman şarj olma yeteneklerini yitirdiği doğrudur, ancak bir dizüstü bilgisayar sürekli olarak aşırı ısındığında veya çok sıcak bir ortamda kullanıldığında, dizüstü bilgisayarın pili çok çabuk biter. Sabit ısı, pili zayıflatır ve genel ömrünü kısaltır.

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken, havalandırma deliklerinin açık olduğundan emin olun. Ek olarak, dizüstü bilgisayarla her zaman yastık veya minder üzerinde çalışılmaması önerilir. Her zaman bol hava akışı için geçiş sağladığı için yükseltilmiş bir platform üzerine koyun. Ayrıca, havalandırma deliklerini bir kutu basınçlı hava ile düzenli olarak temizleyin.

Mümkün Olabildiğince Çoklu Görevden Kaçınmaya Çalışın
Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın en basit ve en kolay yolu, çoklu görevlerden kaçınmaktır. Mümkünse, tek seferde bir uygulamaya bağlı kalın.

Bilgisayarın Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Laptop pil ömrü kaç yıl?

Bir dizüstü bilgisayarın ortalama pil süresi iki sene gibi bir süredir. Bilgisayarınızın pilini doğru bir biçimde kullandığınızda daha uzun süre kullanma süreleri yakalayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın bataryası ölmüş ise yeni bir batarya satın almalısınız.

Bilgisayarın pil ömrü ne kadardır?

Pil şarj döngüsü

Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır

Laptop bataryası en iyi nasıl kullanılır?

Batarya notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100 oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz.

Laptop şarj olup olmadığını nasıl anlarız?

Şarj sırasında cihazın kapalı olduğundan emin olun. Fişi cihazın altına ve adaptörü de prize takın. Şarj ışığı yanar ve cihazın şarj edilmekte olduğunu göstermek için bu şekilde kalır. Cihaz tamamen şarj olduğunda, şarj ışığı renk değiştirmez ve sönmez.

Laptop fişe takılıyken batarya dolu ise hangisi kullanılır?

Prizden güç alman daha iyi olur bataryayı “doldur-boşalt” ömrünü bitirirsin. Batarya tam dolu olarak prize takılı kullanmanın hiç zararı yok . yaklaşık bir hafta sonra şarj %96’ya inecek , %95’e inerse batarya yeniden şarj oluyor . Yeniden şarj olmasını engellemek için (batarya yarım doluyken şarj ömrü azaltır).

Laptop şarjda mı kullanılmalı pilde mi?

Akıl kurcalayan en büyük sorulardan biri tüm gün bilgisayar kullanan biri, bilgisayarını prize takılı mı kullanmalı? … Temel olarak, bilgisayarın şarjının lityum iyon pillerin karakteri gereği %10 seviyesinin altına inmeden şarja takılması öneriliyor, her iki durumda da buna dikkat etmek gerekiyor

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap