1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Işıklar Kapalıyken Oynayabileceğiniz 20 Korkunç Bilgisayar Korku Oyunları

Işıklar Kapalıyken Oynayabileceğiniz 20 Korkunç Bilgisayar Korku Oyunları

en iyi korku oyunları

Korku oyunları bir düzine bir kuruş. Korkunç korku oyunları,  iyi  korku oyunları – bunlar çok daha nadirdir. Şimdiye kadar yapılmış en iyi korku oyunlarından bazılarını bir araya getirdik, bu yıl piyasaya sürülen büyük bütçeli fantezilerden metin maceralarına kadar uzanan bir gamı ​​​​yürüttük. Evet cidden.

Işıkları söndürün, kulaklık takın, yakınlarda yedek bir çift iç çamaşırınız olduğundan emin olun ve bu korkunç tüylerin tadını çıkarın.

1. Phasmophobia

fazofori
1. Phasmophobia

Left 4 Dead gibi ,  Phasmophobia  bir birinci şahıs, 4 kişilik korku kümes oyunu. Ancak Valve’in ölümsüz nişancısı alev alev yanan silahlarla harekete geçerken ,  Phasmophobia teröre daha klasik bir yaklaşım getiriyor  . Küçük bir paranormal hayalet avcısı ekibini kontrol ediyorsunuz, çeşitli yerlere seyahat ediyor ve bir dizi ekipman (UV kara ışıklarından EMF okuyucularına kadar) kullanarak eve musallat olan hayaletin türünü ve nerede saklandıklarını belirlemeye çalışıyorsunuz. Yerler karanlık. Hayaletler   dost canlısı değildir .

Şu anki biraz sarsıntılı erken erişim formunda bile şimdiye kadar oynadığım en iyi hayalet oyunu. Oyun içi sesli sohbeti kullanarak yaptığı hileler gerçekten korkutucu olabilir. Işıkları kapatın, birkaç arkadaş edinin ve kaçırmayın.

2. Back 4 Blood

Geri 4 Kan
Back 4 Blood

 Left 4 Dead oyunundan bahsetmişken;  ”Back 4 Blood yeni kooperatif birinci şahıs nişancı olduğu acımasız yetenekleri ile özel sürümleri de dahil olmak zombi ordularını aracılığıyla siz ve üç arkadaşları (veya AI yoldaşları) patlama. Tanıdık geliyor mu? Hatta oyun Left 4 Dead’in arkasındaki geliştirici Turtle Rock tarafından yapılmış olmalı . Yeni bir kart sistemi, oyuna durumları tersine çevirebilecek (daha iyi veya daha kötü için) rastgele bir öğe ekler ve tekrar oynanabilirliği artırır.

Bu ilk günlerde hala biraz pürüzlü, ancak geçen yılın L4D hissi için nostaljik hissediyorsanız, birkaç arkadaş alın ve eyerleyin. Daha da iyisi, Back 4 Blood , Microsoft’un PC için mükemmel Xbox Games Pass’ına dahildir, bu nedenle eğlenceye katılmak için bir kuruş bile harcamayabilirsiniz.

3. The Medium

Orta
The Medium

Layers of Fear , Observer ve Blair Witch gibi korku klasiklerinin arkasındaki geliştiricileri , müziğe katkıda bulunan Silent Hill gazisi Akira Yamaoka ile bir araya getirip ardından son teknoloji bir gerçek zamanlı ışın izleme grafik motoruyla tamamladığınızda ne olur ? Terk edilmiş bir Doğu Avrupa tatil kasabasında bir gizemi çözmek için gerçek dünya ile ruhlar dünyası arasında (bazen gerçek zamanlı olarak) seyahat eden bir psişik olarak oynadığınız, gerçekten karanlık ve rahatsız edici bir üçüncü şahıs macerası olan The Medium’u alırsınız . Bu, PC donanımınızın yanı sıra ruhunuzu da strese sokacaktır.

4. Chernobylite

Çernobilit
Chernobylite

Ünlü nükleer felaket bölgesi Çernobil’i keşfetme fikri başlı başına korkutucu olmakla kalmıyor, aynı zamanda etrafta dolaşan doğaüstü yaratıkların da olduğunu hayal edin? Chernobylite , 30 yıl önce nişanlınızın başına gelenleri bulmaya çalışırken, Çernobil’in gezi bölgesinde geçen STALKER veya Metro’nun bilim kurgu korku versiyonu gibi geliyor . Daha önce hiç deneyimlemediğim bir pakette bazı ilginç temel bina ve kendi macera stilini seç hikaye anlatımına sahip gizli tabanlı bir FPS ve bunu seviyorum.

5. Amnesia: Rebirth

amnezi yeniden doğuş
Amnesia: Rebirth

İlk çıkışından on yıldan fazla bir süre sonra, Frictional’s  Amnesia  serisi, mevcut en gerçek tüyler ürpertici korku oyunlarından biri olmaya devam ediyor. Bu yıl Frictional, Cadılar Bayramı için tam zamanında bir tedavi sundu. Amnesia Rebirth  1937’de Cezayir çölünde geçiyor ve sizi -tabii ki- hafızası olmadan uyanan Tasi Trianon’un yerine koyuyor. Oyunun geliştiricileri buna “Issızlık ve umutsuzluk içinde, insan direncinin sınırlarını keşfeden üzücü bir yolculuk” diyor. Daha da iyisi,  Rebirth  , efsanevi Dark Descent’in doğrudan devamı  ve bazı yerel ayarlar güçlü Soma  havası veriyor  – iki oyun hakkında daha sonra konuşacağız.  

6. Layers of Fear 2

blair cadısı
Layers of Fear 2

Bloober Team lanet olası ürkütücü oyunlar çıkarıyor, ama benim daha çok aşık olduğum oyun bu liste için pek uygun değil. Layers of Fear 2  bir sanat yönetmenliği şaheseri, şiddetle tavsiye ettiğim klasik Hollywood’a muhteşem bir saygı duruşu ama korkutucu değil.

7. Blair Witch

Blair Cadısı  oldukça gergin olsa da. Filmlerin bulunan görüntü estetiğini alarak, kayıp şahıs arama çalışmalarına katılan eski bir polis olarak oynuyorsunuz ve (beklediğiniz gibi) umutsuzca ormanda kayboluyorsunuz. Her zaman olduğu gibi, Bloober dünyanın durumunu değiştirmek için film kliplerini gözden geçirerek aksiyona uygun bir hileye sahip. Yine de bu bir yan yol. Gerçekten, bu, bir orman labirentinde, çıkışı olmayan tek başına olmanın gerilimiyle ilgili. Bazen basit kavramlar en korkutucu olanlardır, değil mi?

8. Pathologic 2

patolojik 2
Pathologic 2

Ice Pick Lodge’un 2004 tuhaflığı Pathologic’in yeniden yapımı  , sözde devamı  Pathologic 2  , orijinalin ince korkularının çoğunu koruyor. Bir şehir var. Bir veba var. Asla yeterli zaman yok.

Ve elbette, daha geleneksel korku unsurları var – şifreli konuşmalar, diğer dünyaya ait varlıklar. Yine de daha çok deneyimle ilgili   . “The Haruspex” olarak oynarken Pathologic 2’nin gizemlerini çözecek donanıma sahip değilsiniz  ve bu çekilişin bir parçası. Korku oyunları oyuncuyu zayıf ve güçsüz hissettirmekle ilgiliyse,  Pathologic 2  tüm zamanların en başarılı korku oyunlarından biridir. Her başarı zor kazanılır ve her kısacık arınma ölmekte olan bir adam için temiz bir nefes gibidir.

9. Resident Evil 2, Resident Evil 7, Resident Evil Village

Resident Evil 2 Remake
Resident Evil 2

Resident Evil 2  , daha çok ihmal edilen Resident Evil  girişlerinden biriydi  . Hem ilk çıkış hem de  Resident Evil 4  defalarca yeniden düzenlenmiş ve hatta tekrar tekrar yapılmış olsa da,  Resident Evil 2  PlayStation’da yirmi yıl boyunca tembelliğe terk edildi.

Capcom yine de doğru yaptı . Resident Evil 2  versiyonu  her türlü remakes, ileriye dönük modern bir motora orijinalin hikaye ve atmosfer nakli için çubuktur. Oda başına ilerlemenizi takip eden bir harita, en zor zorluklar dışında herkes için ikonik (ama can sıkıcı) tasarruf şeritlerini ortadan kaldırmak gibi, buradaki birçok akıllı ayardan biridir.

Bu remake çıktığından beri, Resident Evil VII seriye tek bir kasvetli yerde saf korku getirirken, Resident Evil VIIIage (iç çekme) önceki oyunların saat gibi bulmaca hissini canlandırdı. Oldukça başarılı olmayan bir Resident Evil 3 Remake de vardı. Ancak bu Cadılar Bayramı sezonunda yalnızca bir RE oyunu için zamanınız varsa , Resident Evil 2 Remake ile başlayın .

10. Stories Untold

gözlem
Stories Untold

No Code’un son projesi  Stories Untold  , sıradan şeylerden korku yarattı, siz mikrofişleri karıştırırken veya bir X-ray cihazında kadranları ayarlarken ortaya çıkan kabuslar. Gözlem  biraz daha aktiftir, ancak bu analog hissi korur. Eğer Satürn’ün bir uzay gemisinde konum bu kez yörüngeye-daha doğrusu, sen  olan  uzay gemisi. Sen SAM’sin, geminin yapay zekası, çeşitli güvenlik kameralarından dünyaya sadece bir pencere açabiliyorsun.

Hala No Code’un bunu en iyi tanımladığını düşünüyorum, “ Gözlem  bir tür  2001: A Space Odyssey – ama sen HAL’sin ” dedikleri zaman . Bunu biraz Annihilation benzeri kozmik korku ile birleştirin  ve  rahatsız edici bir yavaş yanmanın tüm özelliklerini elde edersiniz .

11. Control

kontrol incelemesi
11. Control

New Weird hayranları için bir diğeri olan  Control  kesinlikle en geleneksel korku oyunu değil. Cehennem, Remedy tarafından yapılan en geleneksel korku oyunu bile değil. Bu , elbette Alan Wake olurdu  .

Ancak  Control  ,  The Southern Reach Trilogy’den , SCP Foundation’dan,  House of Leaves’ten ,  The X-Files  ve  Twin Peaks’ten – başka bir deyişle, korku ya da en azından korkuya yakın birçok kaynaktan ilham alıyor . Nadiren korkutucudur, ancak neredeyse her zaman ürkütücüdür, her boş ofisten, her boş beton duvardan ve… muhtemelen havada hareketsiz yüzen insanlardan kaynaklanan yaygın bir yanlışlık duygusu.

12. The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

erkek adam
The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

2015’te Supermassive, Telltale’nin sinematik hikaye anlatımını korku türüne uyarlama stilini uyarladı. Sonuç? PlayStation 4’e özel , Şafağa  Kadar Bir grup talihsiz genç hakkında şaşırtıcı derecede eğlenceli bir ucuz korku hikayesi.

Neyse ki takip  The Dark Pictures Anthology  Bandai Namco tarafından finanse ediliyor ve bu nedenle PC’ye de ücretsiz geliyor. İlk bölüm olan  Medan Man ,  Ourang Medan gerçek dünya hayalet gemi hikayesini yeniden anlatır talihsiz yirmi somethings taze grubun bakış açısıyla -albeit. Karakterlerinizi canlı tutabilecek veya herkesin ölümüyle sonuçlanabilecek diyalog seçimleri ve kararlar verdiğiniz için bu yarı macera oyunu ve yarı film.

Yazı oldukça tahmin edilebilir ve bazı oyunculuklar biraz ahşap, ama yine de herkesin en sevdiği korku kinayelerini alt etmeye çalışmak eğlenceli bir zaman. Ve ne yaparsan yap,  tabutları açma . Ne, ölmeye mi  çalışıyorsun  ?

13. DUSK, AMID EVIL, Blood: Fresh Supply

alacakaranlık
DUSK

New Blood, sadece retro esintili atıcılar değil, aynı zamanda belli belirsiz korku esinli olanlar da yaratarak temiz ve küçük bir niş oluşturdu. Alacakaranlık  sizi uğursuz çiftliklerden ve terk edilmiş şehir manzaralarından, Amid  Evil’den çok daha tuhaf fantezi ortamlarına götürür. Ancak her ikisi de saatte bir milyon mil hızla hareket etmek, hareket eden her şeyi vurmak ve bir sürü kilitli kapıyı açmakla ilgilidir. Korkutucu? Belki çok fazla değil – ama sadece kendinizi bekleyen tüm dehşetlerden korumak için fazlasıyla yeterli silahınız olduğu için.

Bu yeterli değilse,  Blood: Fresh Supply  , New Blood’ın ilham kaynaklarından birini yeniden düzenler. Üçünü de alıp gibbing yapabilirsin.

14. The Evil Within 2

2 içindeki kötülük
The Evil Within 2

İlk  Evil Within  bir oyun karmaşasıydı. Ah, elbette parlak fikirleri vardı, ancak uygulama   bazen kasvetliydi – hantal hareket, sıkıcı ve düşük tempolu bir açılış ve tanıdığım birden fazla kişinin birkaç saat sonra istifa etmesine neden olan bir kaydetme sistemi.

Ama  The Evil Within 2  mükemmel , hatta 2017’nin en iyi oyunlarından biri . Bazı eylemlerin daha açık dünya yapısına alışmak biraz zaman alır, ancak daha hikaye odaklı bitleri ağızları açık bırakan bir gösteriye ev sahipliği yapar: insanların zamanda donmuş son anları, sarsıcı mimari, doğaüstü halüsinasyonlar. İlk oyunu eziyete değer kılan tüm fikirler geri döndü ve bu sefer gerçekten iyi oynayan bir oyunla eşleştirildi.

15. Dead by Daylight

gün ışığında ölü
Dead by Daylight

Bir zamanlar bu slayt, Dead by Daylight  ile  Friday the 13th arasında bir savaştı  , benzer kibirli iki korku oyunu: Asimetrik çok oyunculu, dört hayatta kalanın bir araya gelip dayanmak zorunda olduğu ve güçlü canavar olan başka bir oyuncunun öldürmeye çalıştığı onları kapalı. “Düşün  Evrim , ama sadistler için” yazdım.

Ama  Dead by Daylight  artık tek seçeneğiniz. 13. Cuma  oyun hemen hemen terk edip “yeni içerik” önümüzdeki olacağını söyleyerek geliştiricileri ile, seri hakları konusunda sürmekte olan bir dava yakalandım. Huzur içinde yatsınlar. Yine de Steam’den satın alabilirsiniz, ancak Dead by Daylight’a bağlı kalmanız daha iyi olur.

16. Alien: Isolation

yabancı izolasyon
Alien: Isolation

Bir uzaylı. O Yaratıcı Meclisin arkasındaki tasarım yönü oldu  İzolasyon: Alien orijinal 1979 filminin hayatta kalma korku ruh yerine bir aksiyon dolu arsa takip,  Aliens .

Ve işe yaradı. Biraz uzun ve bazen gereksiz yere zor olsa da,  Alien: Isolation  , son yılların en güçlü büyük bütçeli korku deneyimidir. Bu oyun sadece düz  gergin – neredeyse dayanılmaz bir şekilde, eğer  bir VR kulaklığı ile oynarsanız . Ayrıca Linux, Steam Machines ve OS X için de mevcuttur.

17. SOMA

soma
SOMA

SOMA  , Frictional’ın şimdiye kadar yaptığı en korkunç oyun değil. Öyle değil. Bir seferde uzun süreler için zar zor bir korku oyunudur ve canavarlar terörden daha fazla engeldir.

Ancak PATHOS-II’nin su altı sınırları, basınçlı metalin iniltileri, titreyen ışıklar ve hala insan olduklarına inanan robotlarla birlikte çoğu zaman sinir bozucudur. Bu güçlü bir deneyim ve sizi koltuğunuzdan sıçratmayacak olsa bile oynamaya değer.

18. Amnesia: The Dark Descent, Amnesia: A Machine for Pigs

amnezi karanlık iniş
Amnesia: The Dark Descent

Şimdi Frictional’ın gerçekten büyük korkularını araştırıyoruz. Bir Viktorya dönemi kalesi, bir korku oyunu için en iyi ortam gibi görünmeyebilir, ancak  Amnesia: The Dark Descent  Frictional ile önceki oyunlarından öğrendiği her şeyi aldı, cilaladı ve tüm zamanların en korkunç oyunlarından birini piyasaya sürdü. Hafızasını kaybetmiş bir arkeolog olan Daniel olarak oynuyorsunuz ve çılgın kaleden ve onu takip eden gölgeli figürlerden kaçışına rehberlik etmek için sadece – görünüşe göre onun tarafından yazılmış – bir mektubu var.

2018 itibariyle,  Amnesia da eskisinden daha zor olan yeni bir zorluk seviyesi ile güncellendi. Yeni oyuncular için tavsiye etmem, çünkü gerçek korku ,  ölebileceğinizi ve sonra kaçabileceğinizi düşünmektir  . Ancak gaziler için kaleyi tekrar ziyaret etmek için bir nedene sahip olmak harika.

Ve daha kutuplaştırıcı olsa da, devam filmi  Machine for Pigs  , beklentilerinizi frenlediğiniz sürece kontrol etmeye değer.

19. Outlast

uzun ömürlü
Outlast

İlticalar korku için kolay yemdir. Bununla birlikte,  Outlast  , kendinizi savunmanız için hiçbir yol sağlamayarak ve sizi Blair Witch Project gibi korku filmlerinin popülerleştirdiği buluntu görüntüleri kibrine zorlayarak klişe ortamından en iyi şekilde yararlanıyor  . Oyunda bazı ilerleme hızı sorunları var, ancak kesinlikle kalbin zayıflığı için değil – kan ve zıplama korkuları bol.

Ve zaten temel Outlast oyununu oynadıysanız ve  beğendiyseniz  ,  geçen yıl piyasaya sürülen Whistleblower DLC’ye göz atmayı unutmayın.

20. Dead Space

ölü boşluk
Dead Space

Eğer  System Shock 2  en iyisi uzay tabanlı hayatta kalma korku oyunu zaman-ve de öyledir Dead Space  yakın ikinci. Mühendis Isaac Clarke devasa bir uzay istasyonunu onarmaya çalışır, ancak Necromorphs olarak bilinen uzaylılar tarafından istila edildiğini bulmak için.

Dead Space  , esasen,  umutsuzca olmaya çalışılan korku oyunu  Doom 3’tür . Kesinlikle kontrol etmeye değer.

En iyi korku oyunu hangisi?

Resident Evil 7: Biohazard. Alien: Isolation. Fatal Frame II: Crimson Butterfly. Amnesia: The Dark Descent.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap