İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. Bilgisayar İşlemci Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir? Nasıl Kontrol Edilir? En İyi 4 Program

Bilgisayar İşlemci Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir? Nasıl Kontrol Edilir? En İyi 4 Program

bilgisayar işlemci sıcaklığı öğrenme

Bilgisayarınızın işlemcisi çok mu ısınıyor? Bilgisayar işlemci sıcaklığını öğrenebilir ve bu konu hakkında bilinçli bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Bilgisayarınız yoğun görevler sırasında kendiliğinden kapanmaya, kilitlenmeye veya yavaş hareket etmeye başlarsa, sorun aşırı ısınma olabilir. PC’nizin işlemcisini overclock ederken CPU sıcaklıklarınızı takip etmek de çok önemlidir – pahalı Core i9-11900K  veya AMD Ryzen 5900X’inizi aşırı hız aşırmadan dolayı oluşacak ısı yüzünden işlemciyi kaybetmek istemezsiniz. Özellikle bugünlerde işlemci edinmenin ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde.

Tuhaf bir şekilde, Windows bilgisayarınızın CPU sıcaklığını kontrol etmenin herhangi bir yolunu sunmuyor. Bilgiyi bulmak için sisteminizin BIOS’una dalabilirsiniz, ancak basit bir sensör okuması bulmak çok zahmetlidir. Neyse ki, işlemcinizin sıcaklığını görmeyi kolaylaştıran birkaç ücretsiz program mevcuttur.

CPU Sıcaklığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

CPU sıcaklığınızı kontrol etmenin en hızlı, en kolay yolu, CoreTemp uygulamasını kullanmaktır. Yine de kurulum sırasında dikkatli olun! Birçok ücretsiz program gibi, kurulum sırasında bazı kutuların işaretini kaldırmadığınız sürece bloatware yüklemeye çalışır .

En iyi PC sıcaklık ölçme programları

CoreTemp

Kurulduktan sonra, pencerenin altındaki ortalama sıcaklık okuması da dahil olmak üzere CPU’nuzun mevcut durumunu görmek için Core Temp’ı açın. Daha fazla ayrıntı istiyorsanız , Windows görev çubuğunuzun sağ kenarında bulunan sistem tepsisindeki Gizli simgeleri göster düğmesini tıklayın. Bilgisayarınızdaki her bir CPU çekirdeği için bir sıcaklık listesi göreceksiniz. Core Temp’ın Ayarlar menüsü, sistem tepsisinde tam olarak ne göreceğinizi ve onu nasıl göreceğinizi tam olarak ayarlamanıza olanak tanır, ancak varsayılan yapılandırma, CPU’nuzun aşırı ısınıp ısınmadığını veya beklendiği gibi performans gösterip göstermediğini görmeyi son derece basit hale getirir.
CoreTemp programı

HWInfo

Core Temp tek seçenek değil. HWInfo , bilgisayarınızın donanımının her parçası hakkında derin ayrıntılar sağlayan derinlemesine bir sistem izleme aracıdır. Yalnızca sensörler modunda çalıştırmayı seçerseniz, CPU bölümüne (anakart listesinin CPU sıcaklığı kısmına değil , özel bölüme) kaydırmak, mevcut sıcaklıkları ve diğer nitty-cesur ayrıntıları ortaya çıkarır.
HWInfo Programı

NZXT’nin Cam

NZXT’nin Cam yazılımı , çeşitli becerilere sahip başka bir popüler seçenektir. Kaygan arayüzünün bir bakışta okunması, diğer izleme araçlarının çoğunda olduğundan daha kolaydır ve program, CPU’nuz, grafik kartınız, belleğiniz ve depolamanız hakkında her türlü yararlı bilgiyi gösterir. Cam ayrıca diğer özelliklerin yanı sıra oyun içi bir FPS katmanı ve hız aşırtma araçları içerir. Bilgisayarınızdan uzaktayken de yazılımınızı takip etmek için NZXT’nin Cam mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz.
nzxt kamerası
NZXT’nin Cam izleme yazılımı.

SpeedFan

Açık Donanım İzleyicisi ve SpeedFan , sistem bilgilerini izleyebilen diğer saygın izleme araçlarıdır. Seçenekleriniz var! Ancak basitçe bilgisayarınızın CPU sıcaklıklarını kontrol etmek için Core Temp’ın basit odağı yenilemez.
ryzen tdie vs tctl
Speedfan Programı

İşlemciniz İçin En İyi Sıcaklık Nedir?

Desteklenen maksimum sıcaklık, işlemciden işlemciye değişir. Yukarıda bahsedilen ücretsiz izleme yazılımlarının çoğu bilgileri “Tj. Maks. ” Bu, sıcaklık bağlantısı veya donanımın en yüksek çalışma sıcaklığı anlamına gelir . Bilgileri herhangi bir nedenle göremezseniz, bilgileri bulmak için CPU’nuzun model numarasını CPU World web sitesinde arayın . Yukarıda listelenen her program, işlemcinizin model numarasını gösterir, bu nedenle bulunması kolaydır.

İşlemciniz İçin En İyi Sıcaklık Nedir?

Ancak bu maksimum sıcaklıktır – işlemcinizin çıldırdığı ve hasarı önlemek için kapandığı nokta. Düzenli olarak bu kadar sıcak bir yerde koşmak, donanımınızın uzun vadeli ömrü için kötüdür. Bunun yerine, yük altındaki CPU sıcaklıklarıyla ilgili bu genel kurallara uyun.  

  • 60 ° C’nin altında : Harika gidiyorsunuz!
  • 60 ° C ila 70 ° C : Hala iyi çalışıyor, ancak biraz daha ısınıyor. İşlemci sıcaklıkları zamanla artmaya devam ederse bilgisayarınızdaki tozu temizlemeyi düşünün.
  • 70 ° C ila 80 ° C : Hız aşırtma yapmadığınız sürece bu, çalıştırmak istediğinizden daha sıcaktır. Değilse, kesinlikle fanlarınızın çalıştığından ve sisteminizin hava akışını tıkayan toz tavşanları olmadığından emin olun.
  • 80 ° C ila 90 ° C : Artık uzun süreli konfor için çok ısınıyoruz. Donanımınızda bozuk fanlar veya toz birikmesi olup olmadığını kontrol edin ve hız aşırtma yapıyorsanız, ayarlarınızı, özellikle de ince ayar yaptıysanız voltajı geri çevirin. Dikkate değer bir istisna: Bazen daha güçlü dizüstü bilgisayar işlemcilerinin, fişe takıldıklarında oyun oturumları sırasında düşük 80’lere ulaştığını ve bu noktada performansı düşürmeye başladıklarını görüyoruz. Bu beklenen bir durumdur, ancak sıcaklıklar 85 ° C’yi geçerse endişeleniniz.
  • 90 ° C’nin üzerinde : Tehlike çanları çalıyor!

Bilgisayar CPU (İşlemci) Sıcaklığı Nasıl Dürüşürülür?

Düzenli olarak yüksek CPU sıcaklıklarıyla karşılaşıyorsanız, sorunu çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

CPU (İşlemci) Sıcaklığı Nasıl Dürüşürülür?

İlk önce bilgisayarınızı temizleyin. Yüksek CPU sıcaklıklarına genellikle bilgisayarın içinde yıllarca biriken toz ve kir, tıkanan fanlar ve önemli hava yolları neden olur. İnternet üzerinden 50₺ civarında bir basınçlı hava spreyi alarak bu işi halledebilirsiniz . 

Umarım bu sorunu çözer. Değilse, daha yoğun adımlar gerekir. Isıyı CPU’nuzdan soğutucusuna aktaran termal macun, bilgisayarınızı birkaç yıldır kullanıyorsanız kurumuş olabilir. Bu, sıcaklık artışlarına neden olabilir.

Eski termal macunu sürtünme alkolüyle çıkarmak ve yeni bir katman uygulamak, potansiyel olarak büyük miktarda düşük sıcaklıklara yardımcı olabilir. Benim tavsiyemi isterseniz CoolerMaster markası en iyilerinden birisidir diyebilirim.

Termal Macun kullanmak sorunu bir nebze de olsa çözebilir.

Eğer ki masaüstü bilgisayar kullanısıyorsanız , işlemci soğutucunu sıvı soğutma ile değiştirip sorunu çözebilirsiniz. Özellikle Overclock yapıyorsanız sıvı soğutma sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Yeni bir CPU soğutucusu satın almak uygun olabilir. Ancak kampanya dönemlerinde Cooler Master modellerinden uygun fiyata düşürüp almanızı tavsiye ederim. Bu şuana kadar ki en iyi sıvı soğutmalardan biridir fakat boyutun büyük olması kasanıza sığmayabilir bu bilgiye dayanarak ürünü temin edin.

Windows 10 işlemci ısısı nasıl bakılır?

Core Temp’ın en son sürümü için bir yükleyiciyi indirmeye başlamak için buraya gidin ve Yükle’ye tıklayın .

Bilgisayarın ne kadar ısındığını gösteren program?

En iyi PC sıcaklık ölçme programları CoreTemp, HWInfo, SpeedFan

Bilgisayar kaç derece?

Bilgisayar genel manada 50-60 derece arasında çalışır. 60’ı geçmediği sürece bir sıkıntı var diyemezsiniz.

Termal Macun ne kadar dayanır?

Bence her sene güzelce temizlenip kaliteli bir termal macun ile yenilenmeli. Evet yılda bir defa yenilemek en mantıklısı ve güzelde olur

Laptop CPU ve GPU sıcaklığı kaç olmalı?

İşlemci boştayken ideal sıcaklık aralığı: 35-50 derece. İşlemci yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece. Ekran kartı boştayken ideal sıcaklık aralığı: 30-40 derece. Ekran kartı yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece

Oyun oynarken işlemci sıcaklığı kaç olmalı?

Oyun oynarken ortalama CPU sıcaklığı 70-80 ° C ise genel bir kural olarak hala kabul edilebilir, ancak bu sınırı aşmamalıdır

Core Temp nedir?

Core Temp, işlemcinizin sıcaklığı, iş yükü ve güç tüketimi gibi işlemciniz hakkında çeşitli bilgileri gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlayan ücretsiz ve Türkçe bir program

Core Temp ne işe yarar?

Core Temp programı bilgisayarınızın en önemli dahili bilenşenlerinden olan işlemcinizin sıcaklık değerlerini takip edebilmeniz için size işlemcinizin ısısını gösteren ücretsiz bir program

Bilgisayar İşlemci Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir? Nasıl Kontrol Edilebilir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap