1. Ana Sayfa
  2. Tavsiyeler
  3. AMD mi İntel mi? En İyi İşlemcileri Kim Yapıyor?

AMD mi İntel mi? En İyi İşlemcileri Kim Yapıyor?

amd mi intel mi

AMD ile Intel’i işlemci gücü savaşına soktuk. Bakalım AMD mi İntel mi kazanacak?

En iyi oyun CPU’sunu veya iş istasyonları için en iyi CPU’yu arıyorsanız, seçim yapabileceğiniz yalnızca iki seçenek vardır – AMD ve Intel. Bu gerçek, her iki kamp için de neredeyse dindar bir kitle yarattı ve sonuçta ortaya çıkan alevli savaşlar, bir sonraki işlemciniz için en iyi seçenek hakkında tarafsız tavsiye almayı zorlaştırıyor. Ancak çoğu durumda cevap gerçekten basittir. Aslında, CPU Benchmark Hiyerarşimizde görebileceğiniz gibi, çoğu kullanıcı için AMD lehine büyük bir kazanç. Bu da, dört yıl önce iflasın eşiğine geldikten sonra yonga üreticisinin servetinin inanılmaz geri dönüşü ile servetini daha da etkileyici hale getiriyor ve on yıllık hakimiyetin ardından kurulan Intel’i dalgalandırmaya devam ediyor.

Bu makale, AMD ve Intel masaüstü CPU’ları , fiyatlar, performans, sürücü desteği, güç tüketimi ve bilgisayarınızla yapmayı planladığınız güvenlik üzerine hiç bitmeyen tartışmaya dayanmaktadır. Bize rekabet durumu hakkında net bir fikir. Ayrıca, hareketli hedef kutupları etkileyen litografi ve mimarileri de tartışacağız. Genel olarak, kesin bir kazanan vardır, ancak hangi CPU markasını satın almanız gerekir ve hangi özellikler, fiyat ve performans sizin için en önemli şeydir. 

Tüm bu işlemcilerin CPU Benchmark hiyerarşisinde nasıl bir araya getirildiğini görebilirsiniz, ancak AMD Ryzen 5000’i piyasaya sürdükten sonra, resim kesinlikle değişti. AMD’nin en yeni işlemcileri olan Ryzen 9 5950X ve Ryzen 9 5900X’ten bahsetmiyorum bile, Ryzen 5 5600X tüm ana masaüstü hatlarını kırdı. Ryzen 5000 serisinin piyasadaki en yüksek performansa sahip çip olduğunu ve oyun, uygulama performansı, güç tüketimi ve termal dahil her boyutta Intel’i geride bıraktığını söylemek yeterli.

AMD mi İntel mi? En İyi İşlemcileri Kim Yapıyor?

Ancak bu yakında değişebilir. Intel, Rocket Lake işlemcilerini CES 2021’de tanıttı ve oyun performansının tacını yeniden kazandığını iddia etti. Intel, Rocket Lake’in% 19’luk IPC büyümesini ve 5,3 GHz’e kadar yüksek saat hızlarını duyurdu. Intel ayrıca, bu yılın sonlarında piyasaya sürülen ve x86 masaüstü yongalarını yeni bir hibrit mimariyle tamamen yeniden tasarlayacak olan Alder Lake yongalarına sahip.

Intel, Ryzen 5000 yongalarını meraklılarının elinde tutan çok çeşitli eksikliklerden yararlanarak, gecikme maliyetini önemli ölçüde düşürdü, ancak tedarik durumu yavaş yavaş iyileşiyor. Elbette, varoluşun nadir anlarında şanslı olabilir ve bir Ryzen 5000 çipi kazanabilirsiniz.

AMD vs Intel CPU Fiyatlandırması ve Değeri

Değerlendirme hemen hemen herkes için en önemli konudur ve AMD’nin genellikle değer açısından zor olduğu düşünülse de XT serisi işlemciler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Şirketin Ryzen 5000 serisi işlemcileri toplamda 50 $ ‘lık bir fiyat artışı gösteriyor, ancak daha hızlı yongalar daha yüksek fiyat etiketleri alıyor. Şirket, çoğu modelde tam hız aşırtma ve yenilikçi Precision Boost Overdrive otomatik hız aşırtma özelliğini birleştiren ücretsiz yazılım gibi bir dizi avantaj sunuyor.

Ayrıca, hem ileri hem de geriye dönük uyumluluğu destekleyen AM4 CPU yuvalarına sahip çok çeşitli anakartlardan da faydalanırsınız, bu da yalnızca CPU paranız için değil, aynı zamanda anakart yatırımınız için de en yüksek patlamayı elde etmenizi sağlar. AMD, kullanıcılar için başka bir nimet olan A Serisi anakartlar dışında hepsinde hız aşırtmaya izin veriyor.

AMD ve Intel CPU’lar arasındaki bu savaşta, henüz gerçek silikondan bahsetmedik. AMD’nin modern işlemcileri, aşağıda göstereceğimiz her fiyat noktasında daha fazla çekirdek veya iş parçacığı ve daha hızlı bir PCIe 4.0 bağlantısı sunar.

Modele Göre İşlemci FiyatlandırmasıAMDIntel
Threadripper – Cascade Gölü-X900-3.750 ABD Doları800 – 1.000 ABD Doları (2.999 ABD Doları)
AMD Ryzen 9 – Intel Core i9434 – 799 ABD doları459 – 505 ABD doları
AMD Ryzen 7 – Intel Core i7294 – 449 ABD doları300 – 370 ABD Doları
AMD Ryzen 5 – Intel Core i5149 ABD Doları – 299 ABD Doları125 – 200 ABD Doları
AMD Ryzen 3 – Intel Core i395 – 120 ABD Doları78 Dolar – 173 Dolar
AMD vs Intel CPU Fiyatlandırması ve Değeri

Intel’in Comet Lake-S modellerinin gelişi, şirketin çekirdek kadrosuna daha fazla çekirdek, iplik ve özellik eklediğini, ancak genetik fiyatları artırmadığını gördü. Bu, temel ve fiyat ölçümleri için fiyatta önemli bir düşüşe eşittir, ancak AMD, Intel’i ayakta tutmak için fiyatları düşürdü. Bu nedenle AMD, birçok fiyat aralığında iplik başına fiyat avantajını hala koruyor ve genellikle farklı iş yükleri için daha fazla performans sunuyor (aşağıya bakın).

Intel ayrıca, hız aşırtılmamış SKU’ların yanı sıra sıvı soğutma da içerir (hız aşırtma için daha fazla ödemeniz gerekir), ancak bunlar zayıftır ve en iyi ihtimalle “yeterince iyi” dir. Intel stok soğutmalarının stok ayarlarında tam performans göstermediği durumlar da gördük.

Intel ayrıca, hız aşırtılabilen pahalı K serisi SKU’lar için de soğutma çıkmaz (bir Intel CPU’nun nasıl hız aşırtılacağı hakkındaki makalemize bakın). Bir Intel işlemciyi overclock etmeyi planlıyorsanız, sıvı soğutma için bir bütçe (ve bunun için güçlü bir bütçe) oluşturduğunuzdan emin olun. Bu arada, AMD’nin set soğutucularının çoğu, en azından orta seviye hız aşırtma için uygundur. Yine, bunlar önceki nesil Ryzen 3000 serisine standart bir ek olarak geldi ve bunların çoğu henüz yeni Ryzen 5000 eşdeğerleriyle değiştirilmedi. İlk dört AMD Ryzen 5000 işlemciden sadece biri olan Ryzen 5 5600X, bir soğutucu ile birlikte geliyor.

Intel, birkaç Comet Lake-S modeli için paketlenmiş soğutmayı bir araya getirdi, ancak estetik ve hafif termal iyileştirmeler, AMD’nin Ryzen 3000 serisiyle gelen ve tüm modellerde bulunmayan daha deneyimli sıvı soğutmaları ile eşleşmek için yeterli değil.

Intel, hız aşırtma uygulanmış K Serisi yongalar için prim ödemekle kalmaz, aynı zamanda işlemcinizde hız aşırtma ayrıcalığı için pahalı bir Z serisi anakart satın almanız gerekir – Intel, B veya H üzerinde hızlanmaya izin vermez. seri anakartlar. Intel ayrıca uzun bir hızlı yuva anahtarları geçmişine sahiptir, bu da mevcut anakartınıza yeni bir yonga düşürme veya eski bir işlemciyi daha yeni bir kartla kullanma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Intel tarafında sınırlı ileri ve geri uyumluluk planlayın. Ayrıca PCIe 4.0 bağlantısını da özleyeceksiniz – Intel, AMD’nin PCIe 4.0 bağlantısının yarısını sunan PCIe 3.0 veriyoluna tutunur.

En iyi performans için, özellikle Ryzen 9 5950X için bir prim ödemeyi bekleyebilirsiniz, AMD ise herhangi bir üründe olduğu gibi, paranızın karşılığını en iyi şekilde verir. AMD’nin Ryzen 5000 serisi aynı zamanda denenmiş ve gerçek bir AM4 yuvasının sonudur, bu nedenle bu yongaların gelecekteki AMD platformlarında çalışmasını beklememelisiniz.

AMD’nin yeni Ryzen 5000 işlemcileri de Ryzen 9 ve 7 aileleri için paket soğutucular olmadan geliyor, ancak AMD artan performansın soğutucu eksikliği ve daha yüksek fiyatları telafi ettiğini söylüyor. Değerlendirmelerimiz bu iddiayı destekliyor – Ryzen 5000 çipleri, sundukları fiyatlara yakın perakende satışta bulunmaları koşuluyla, cazip bir fiyat ve performans karışımı sunmaya devam ediyor.

Galip gelen : AMD. Intel ve AMD CPU’ları karşılaştırırken, Team Red, özellikle her dolar için performans söz konusu olduğunda, ürünün tüm genişliği boyunca çekici bir değer hikayesine sahiptir. Bununla birlikte, dört çekirdekli bir işlemciye sahip entegre grafikler arıyorsanız, Intel şu anda perakende yongalar için tek seçenek, ancak AMD’nin sekiz çekirdekli Renoir yongaları artık OEM’ler ve SI’lar için önceden tasarlanmış sistemlerdir. Çoğu kullanıcı için, özellikle oyun oynamakla ilgileniyorsanız, entegre grafikleri önermiyoruz – daha fazla bilgi için AMD ve Intel işlemcilerdeki son entegre grafik karşılaştırmasına bakın.

AMD vs Intel CPU Oyun Performansı

AMD ve Intel, CPU savaşında, özellikle yığının orta ve üst ucundaki kritik fiyat aralığında liderler, ancak karşılaştırmalarımız Intel’in oyun performansının da sarsılmaz olduğunu gösteriyor. Aşağıda, farklı fiyat aralıklarında bulunan çipler için çok çeşitli oyun performansı ölçümlerine sahibiz.

Yeni Comet Lake-S ve Ryzen 5000 işlemcilerle performansı kapsarken, test sonuçlarının geri kalanı önceki nesil işlemciler için tarihsel bir bağlam sağlar. Gördüğünüz gibi AMD, Zen 3 desteğine sahip Ryzen 5000 işlemcilerle oyun ortamını tamamen yeniden inşa etti, bu da ona hem 1080p hem de 1440p oyunlarda avantaj sağlıyor. Ryzen 9 5900X, piyasadaki en hızlı oyun çipi, fiyatı çok iyi, ancak Ryzen 5 5600X neredeyse aynı seviyede çalışıyor, ancak daha uygun bir 300 $ fiyat noktasında, bu tartışmasız bizim için en iyi seçim.

Intel, en pahalı masaüstü işlemcisi Core i9-10900K ile en yüksek oyun performansına sahipti ve Core i5-10600K geride kalmadı. Tabii ki, Core i7-10700K ikisi arasında bir yuva oluşturuyor ve 10900K performansında aslan payı sunuyor, ancak daha düşük bir fiyat noktası ve güç tüketimi ile. Bu yongaların nasıl bir araya getirildiğini CPU Benchmark Hierarchy’de görebilirsiniz, ancak bu yongaların hala AMD’nin güçlü Ryzen 5000 yongalarının gerisinde kaldığını unutmayın.

Bununla birlikte, Intel ve AMD’nin benzer fiyatlı çipleri arasındaki performans farkı, en azından meraklıların büyük çoğunluğu için çoğu zaman geçerli değildir. AMD ve Intel yığınının tepesinde oyun performansındaki küçük farklılıkları fark etmekte zorlanacaksınız, ancak orta seviyede işler daha karmaşık. Önceki kategorimize dönersek, fiyatlar en yüksek ölçüm çubuğudur ve AMD, çoğumuzun alışveriş yaptığı orta menzilde önemli kazançlar elde eder, ancak Intel Core i5-10600K, fiyat aralığında çekici bir lider ve çekici bir oyun çipidir . yaklaşık 260 dolar. 300 $ aralığına yükselirseniz, Ryzen 5 5600X artık tartışmasız ana oyun şampiyonudur.

AMD’nin performansından en iyi şekilde yararlanmak için, yüksek kaliteli GPU ve yüksek yenileme hızına sahip en iyi oyun monitörlerinden birine ihtiyacınız olacak ve normal 1080p’de oyun oynuyor olacaksınız. Çözünürlüğünüzü 1440p ve üstüne yükseltmek, sıkılığı genellikle GPU’ya geri döndürür, böylece CPU’nuzun oyun becerilerinin çoğunu kazanmazsınız. Ancak, sisteminizin geri kalanını sağlam tutarken grafik kartınızı yeni nesle yükseltmeyi planlıyorsanız, biraz daha fazla CPU oyun performansı gerekebilir.

Çoğu orta sınıf cihazın, genellikle CPU performansı için bir ekolayzer görevi gören daha düşük bir GPU ile gelmesini bekliyoruz. AMD’nin genel olarak herhangi bir fiyat noktasında daha fazla çekirdek ve tema sağlaması da dikkat çekicidir, bu nedenle müşteriler, web tarayıcıları ve diğer görevleri konuşurken arka planda çalıştırırsanız, kararsız performans şansı daha azdır. Oyun akışıyla ilgileniyorsanız, AMD sağlıklı bir öz oranı için neredeyse her zaman en iyi seçimdir.

Entegre grafik performansı açısından AMD’yi geçemez. Şirketin mevcut nesil Picasso APU’ları, entegre grafiklerden en iyi performansı sunar ve Renoir serisi bu avantajı temel alır. Bununla birlikte, Renoir yongaları şu anda yalnızca OEM’ler ve SI’lardan yapılan sistemlerde mevcuttur. Bu, elimizi çipe koymamızı engellemedi ve etkileyici performansı Ryzen 7 Pro 4750G incelememizde görebilirsiniz. Intel, entegre GPU oyun alanını dengelemeye yardımcı olabilecek yeni ve güçlü bir Xe grafik motoruna sahip Rocket Lake çiplerine sahip.

Galip Gelen: AMD, AMD CPU hesaplaşmasına karşı bu AM Intel’i kazanır, ancak bunun nedeni kesinlikle mümkün olan en yüksek performansı ölçmemizdir. Her son atışı ödüllendiren bir oyun hayranıysanız, özellikle hızlıysanız, AMD en iyi cevaptır. GPU’nuzu yakında yükseltmeyi planlıyorsanız, bu gelişmiş performans karşılığını alacaktır. Ayrıcalık için ödeme yapmayı planlayın.

AMD’nin genellikle orta sınıfta en iyi seçenek olduğunu göreceksiniz. Düşük çözünürlüklü yüksek çözünürlüklü monitörlerle eşleştirilmiş en hızlı GPU’larla kandırılmış bir cihazı çalıştırmadığınız sürece, AMD CPU’ların ince oyun performansı deltalarını kaçırmayacaksınız. Bu noktada, bir AMD veya Intel çipi, kabul edilebilir seviyelerin üzerinde oyun performansı sağlayacaktır. Bununla birlikte, gelecekteki GPU güncellemeleri için biraz fazladan gaza sahip olmak her zaman iyidir ve AMD’nin Zen 3 yongaları en azından şimdiye kadar burada liderdir.

AMD ile Intel Üretkenliği ve İçerik Oluşturma Performansı

Oyun dışı performans için AMD ve Intel CPU’lar arasındaki savaşta savaş daha net hale geliyor. AMD’nin çipleri, iş parçacıklı üretkenlik ve içerik oluşturma uygulamalarındaki son performansta tam bir kazanan ve Ryzen 5000 işlemcileri bu liderliği genişletti. AMD’nin işlemcilerinde çok sayıda çekirdek, iş parçacığı ve önbellek kullanması, dolar başına performans kategorisinde büyük bir kazançtır.

Intel’in daha yüksek bilgi işlem yoğunluklarına sahip düğümlere geçme zorluğu, onu ana sayma yarışında geride bıraktı ve şimdi AMD, hem HEDT hem de Intel’in ana masaüstünde buluşamayacağı teklifler sunuyor. Şunu bir düşünün: AMD, ana masaüstü için Intel’in en güçlü Core i9-10900K’sından daha fazla çekirdek ve iş parçacığı sunan 16 çekirdekli bir Ryzen 9 5950X’e sahip. Bu arada, AMD’nin Ryzen Threadripper 3990X’i, çılgın 64 çekirdek ve HEDT için 128 iş parçacığı ile birlikte geliyor. Bu, Intel’in halo HEDT modellerine göre 3.5x temel sayma avantajıdır.

AMD’nin çipleri hem ana masaüstü hem de HEDT platformlarında daha iyi performans sunar, bu nedenle Intel’in amiral gemilerinden daha pahalıdırlar. AMD yongalarının faydalarını görmek için çok fazla para harcamanıza gerek yok.

Ryzen 5000 serisi işlemciler, tüm göstergelerimizde tek iş parçacığı performansında tartışmasız liderliği ele aldı. İnanılmaz derecede etkileyicidir ve işlemcinin hızlı yanıt verme yeteneğine bağlı olarak, özellikle günlük uygulamalarda her tür iş yükünde daha hızlı performansa eşittir.

Galip Gelen: AMD. İçerik oluşturma ve üretkenlik uygulamalarında performans arayan profesyoneller için AMD’ye karşı Intel CPU’ları kazanmak çok yönlü bir iştir. AMD’nin 8 çekirdekli ve daha yüksek CPU’larında (henüz) entegre grafiklerin olmaması, özel grafiklere sahip olmayan bir cihaz oluşturmak istiyorsanız, Intel’de kalmanız gerektiği anlamına gelir. Yine de çoğu profesyonel, ne olursa olsun özel bir grafik kartı isteyecektir.

AMD vs Intel İşlemci Teknik Özellikleri ve Özellikleri

AMD, Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9 ve Threadripper serilerine sahipken Intel, tekliflerini Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 ve Cascade Lake-X ailelerine ayırıyor. Intel ve AMD CPU’ları özelliklerine ve özelliklerine göre karşılaştırmak için tüm ürün paketlerini listeleyebiliriz, ancak kısaca, ilgili ailelerin en iyi yongalarına odaklanacağız. Her iki şirketin de her düzeyde değer seçeneklerine sahip olduğunu, ancak bu (nispeten) kısa listelerle mevcut rekabet ortamı hakkında genel bir fikir edinebileceğimizi unutmayın. Mevcut piyasa durumu hakkında bilgi vermek için hem satıcının önerdiği fiyatları hem de sokak fiyatlarını kullanıyoruz.

İleri teknoloji masaüstü (HEDT), neredeyse her ihtiyaca yönelik ateş eden çok çekirdekli canavarlara sahip yaratıcı tüketicilerin ülkesidir. Intel bu segmentte uzun süredir tartışmasız liderliğe sahipti, ancak AMD’nin birinci nesil Threadripper serisi statükoyu kırarken, Threadripper 3000 serisi onu yok etti.

İleri Teknoloji Masaüstü (HEDT)MSRP / PerakendeÇekirdekler / İş ParçacığıBase / Boost GHzL3 ÖnbellekTDPPCIeHafıza
Threadripper 3990X3.990 ABD Doları / 3.750 ABD Doları64/1282.9 / 4.3256280 W72 Kullanılabilir Gen4Dörtlü DDR4-3200
Intel W-3175X$ 2.999 / Yok28/563.1 / 4.838.5255 W48 Gen3Altı Kanallı DDR4-2666
Threadripper 3970X1.999 $ / 1.899 $32/643.7 / 4.5* 128280 W72 Kullanılabilir Gen4Dörtlü DDR4-3200
Threadripper 3960X1.399 $ / 1.399 $24/483.8 / 4.5* 128280 W72 Kullanılabilir Gen4Dörtlü DDR4-3200
Xeon W-3265$ 3349 / Yok24/482.7 / 4.633205 W64 Gen3Altı Kanallı DDR4-2933
Core i9-10980XE979 $ / 1.099 $18/363.0 / 4.824.75165 W48 Gen3Dörtlü DDR4-2933
AMD vs Intel İşlemci Teknik Özellikleri

AMD ve Intel HEDT işlemciler söz konusu olduğunda, AMD’nin 64 çekirdekli ve 128 çekirdekli gelişmiş Threadripper 3990X’te rakipsiz lider olduğunu ve 32 ve 24 çekirdekli Threadripper 3970X ve 3960X modellerinin büyük bir avantajı birleştirdiğini görebiliriz. Intel çipleri.

Intel üst sırayı iki sınıfa ayırdı; Xeon W-3175X ve W-3265, çiplerin çılgın fiyatlarına uyması için göz alıcı fiyat etiketlerine sahip egzotik LGA3647 anakartlara düştü. Ancak bunlar coşkulu sistemler değildir; Profesyonel iş istasyonu pazarı için bunları daha ayrıntılı inceleyin.

Intel’in HEDT kiti, mevcut LGA2066 anakartlarına eklenen 18 çekirdekli Cascade Lake-X Core i9-10980XE ile başlar. Çip fiyat açısından güçlü, ancak ana Threadripper’ın 3.5X avantajını aşmak imkansız, bu yüzden Intel HEDT yığınını AMD’ye devretti.

AMD’nin Threadripper serisi ile daha fazla çekirdek, önbellek ve daha hızlı PCIe 4.0 bağlantısı elde edersiniz, ancak bu tür hayvan işlemcileriyle uyumlu daha yüksek fiyat etiketleriyle gelirler. Ancak bunu çekirdek başına fiyata düşürdüğümüzde veya her bir CPU çekirdeği için ne kadar ödediğinizde AMD ikna edici bir değer hikayesi sunuyor.

Üst düzey AMD ve Intel işlemciler arasındaki savaşta AMD’nin Ryzen 9 ve Ryzen 7 aileleri Intel’in Core i9 ve Core i7 serileriyle rekabet ediyor. Yine AMD, hem temel sayma hem de performans açısından genel masaüstü için yüksek bir su işareti belirleyen ve soğutma dahil edilmeyen 16 çekirdekli 32 telli Ryzen 9 5950X ile mutlak liderliği elinde tutuyor. 5950X’i stokta bulmak zor, ancak Ryzen 9 3950X birçok yönden eşit derecede etkileyici. Tek iş parçacığı veya oyun için 5950X kadar hassas olmasa da, çoğu kullanıcı için iyi bir seçimdir.

Intel’in 10 çekirdekli 20 çekirdekli Core i9-10900K, fiyat için Ryzen 9 5900X (veya AMD’nin Ryzen 9 3900X) ile karşılaştırıldığında soluk. Burada AMD’nin daha fazla önbellek, PCIe 4.0 ve daha hızlı temel bellek desteğine sahip olduğunu ve bu fiyat aralığında hem çekirdek sayısı hem de çekirdek başına fiyat ile tamamlandığını görüyoruz. Ayrıca her performans boyutunda tartışmasız liderliği sürdürür.

10900K, hafif dişli iş yüklerinde etkileyici oyun performansı ve hızlı performans sunar. Bununla birlikte, bir Intel çipine ihtiyacınız varsa, 10900K yerine Intel Core i9-10850K’yı öneririz. Bunun nedeni, iki yonganın performans açısından aynı olması, ancak 10850K’nın önemli ölçüde daha ucuz olmasıdır. Bu hızlanmaya yol açar. Intel Core i9-10850K, testlerimizde yaklaşık 10900K ile aynı hız aşırtma kapasitesini sunuyor ve bu, tunerler için mükemmel bir değer.

Benzer bir hikaye kesinlikle daha yaygın olan Ryzen 7 ve Core i7 pazarlarında yaşanıyor. Dürüst olmak gerekirse, bunlar çoğu oyuncunun satın alması gereken fişler. Burada AMD’nin Ryzen 7 3800X (ve Ryzen 7 3700X) Intel’in Core i7-10700K ile uyumlu, ancak Ryzen 7 5800X testlerimizde Core i7-10700K’dan daha iyi performans gösteriyor.

AMD’nin burada gösterilen XT güncelleme yongaları olan 3900XT ve 3800XT’ye dikkat edin. Çekirdekleri tamamen zorlamayan iş istasyonu sınıfı yüklere çok özel bir ihtiyaç duymadığınız sürece, AMD’nin standart X Serisi modellerine bağlı kalmak iyi bir fikirdir. Ne yazık ki AMD büyük sıkıntıyla boğuşurken, XT olmayan modeller nadir hale geliyor.

YaygınMSRP / PerakendeÇekirdekler / İş ParçacığıBase / Boost GHz$ -Başına Çekirdek / İş Parçacığı (MSRP)L3 ÖnbellekTDPPCIeHafızaGrafikler
Ryzen 5 5600X299 ABD doları6/123.7 / 4.650 ABD doları3265 W24 Gen4Çift DDR4-3200Yok
Çekirdek i5-10600K / KF262 ABD Doları (K) / 237 ABD Doları (KF)6/124.1 / 4.8~ 44 ABD doları / ~ 22 ABD doları12125 W16 Gen3Çift DDR4-2666UHD Grafik – 1.2 GHz (yalnızca F olmayan)
Ryzen 5 3600XT249 ABD doları6/123.8 / 4.541,5 ABD Doları / 41,5 ABD Doları32105 W24 Gen4Çift DDR4-3200NA
Ryzen 5 3600X249 $ / 205 $6/123.8 / 4.4~ 41,5 ABD doları / ~ 21 ABD doları3295 W24 Gen4Çift DDR4-3200Yok
Çekirdek i5-10600213 ABD doları6/123.3 / 4.8~ 36 ABD doları / ~ 23 ABD doları1265 W16 Gen3Çift DDR4-2666UHD 630 – 1,2 GHz
Ryzen 5 3600199 $ / 175 $6/123.6 / 4.2~ 33 ABD doları / ~ 17 ABD doları3265 W24 Gen4Çift DDR4-3200Yok
Çekirdek i5-10500192 ABD doları6/123.1 / 4.5~ 32 ABD doları / ~ 16 ABD doları1265 W16 Gen3Çift DDR4-2666UHD 630 – 1,15 GHz
Çekirdek i5-10400 / F182 ABD Doları / 157 ABD Doları (F)6/122.9 / 4.3~ 26 ABD doları / ~ 13 ABD doları1265 W16 Gen3Çift DDR4-2666UHD 630 – 1.1 GHz (yalnızca F dışı)
Ryzen 3 3300X120 ABD doları4/83.8 / 4.316 MB65 W16 + 4 Gen4Çift DDR4-3200
Ryzen 3 310099 $4/83.8 / 3.916 MB65 W16 + 4 Gen4Çift DDR4-3200
Ryzen 5 3400G150 $ / 207 $4/83.7 / 4.24 MB65 W16 Gen3Çift DDR4-2933
Ryzen 3 3200G99 $ / 95 $4/43.6 / 4.04 MB65 W8 Gen3Çift DDR4-2933
AMD vs Intel İşlemci Özellikleri

AMD ve Intel orta sınıf ve uygun fiyatlı CPU’lar söz konusu olduğunda, Core i5 ve i3 aileleri AMD’nin Ryzen 5 ve Ryzen 3 işlemcileriyle rekabet ediyor. Bu pazar segmenti, fiyat ve değerin çok önemli olduğu hem AMD hem de Intel için satışların en önemli parçasıdır.

AMD’nin Ryzen 5 5600X’i, Intel Core i5-10600K’nın saat hızı ve hız aşırtma avantajına meydan okumak için Intel çekirdek çekirdek ve iş parçacığı ile uyumludur. 5600X, Core i5-10600K’yı akla gelebilecek her şekilde geride bırakıyor, bu nedenle Core i5-10600K’yı satın almak için hiçbir neden yok.

AMD ayrıca savunmasını yeni bir grafik seti olan 120 $ Ryzen 3 3300X ve 99 $ Ryzen 3 3100 ile güçlendirdi. Üç yıl önce, Intel’in gelişmiş yongaları yaklaşık 350 dolara mal oldu ve dört çekirdek ve sekiz iş parçacığı ile geldi, ancak şimdi AMD’nin Ryzen 3 serisi aynı sayıda çekirdek ve iş parçacığını 99 dolara sunuyor. Ryzen 3 3300X, 7700K’dan daha fazla performans sunar ve tüm Intel çiplerini aynı fiyat aralığında yener.

Bu, AMD’nin yığınında çok sayıda iş parçacığı performansı açıyor ve Intel’in Comet Lake fiyat ayarlaması, önceki Intel yongalarının satış değerini başka bir darbe ile açıkça karşılıyor. AMD ayrıca B550 anakartlarını da tanıtıyor ve pazarın alt ucuna değer bilincine sahip bir PCIe 4.0 ürünleri ekosistemi getiriyor.

AMD ayrıca Intel’in Ryzen 5 3400G ve Ryzen 3 3200G APU’larını Core i5-10500 ve i5-10400’den korur. AMD modelleri, çok çeşitli oyunlarda düşük seviyeli oyun oynamaya izin veren güçlü Vega grafik birimleriyle donatılmıştır. Intel çipleri burada bir mum tutamaz – anlamlı bir oyun oynamayı planlıyorsanız, ayrı bir GPU’ya ihtiyacınız olacak.

AMD, yeni inşa edilen sekiz çekirdekli 16 çekirdekli Ryzen 4000 Renoir yongalarını önceden yüklenmiş sistemler için OEM’lere ve SI’lara tanıttı, ancak bunları perakende olarak satın alamazsınız. Yakın zamanda bu yongaları kullanıma sunduk ve AMD’nin iGPU performansındaki geleneksel liderliğini aştık. Umarım bu çipler veya daha yeni bir sürüm yakında satışa çıkar.

Hiçbir satıcı, HEDT yongalarına sahip entegre grafik birimleri (iGPU’lar) sunmaz. Yine Intel, grafik olmayan F-Serisi yongaları indirimli olarak satmasına rağmen, ana ürün hattının tüm genişliği boyunca bir grafik seçeneğine sahip olma avantajına sahiptir.

Aksine, AMD yalnızca APU modellerinde tümleşik grafikler sunar; Bu, dörtten fazla çekirdeğe (veya 150 dolardan fazla) sahip herhangi bir perakende yongası için ayrı bir grafik kartına (GPU) ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bu, oyunla ilgilenmeyen ve aynı zamanda profesyonel / OEM pazarlarının büyük bir bölümünü ortadan kaldıran çoğu temel kullanıcı için önemli bir dezavantajdır. Intel’in iGPU’ları çoğunlukla oyun oynamak için uygun değildir, ancak görüntüleme ve QuickSync amaçları için kullanışlıdır, AMD’nin iGPU’ları ise en iyi oyun deneyimini sağlar. Bununla birlikte, AMD’nin sınırlı seçimi, onu pazarın önemli bir bölümünü kesiyor.

Galip Gelen: AMD. Intel CPU özelliklerini AMD ile karşılaştırdığınızda, AMD’nin her fiyat noktasında daha fazla çekirdek ve / veya iş parçacığı, daha fazla bellek, daha hızlı bellek desteği ve orta ve üst düzey PCIe 4.0 sunduğunu görebilirsiniz. AMD, HEDT pazarının zirvesindeki Intel’in karşılaştırılabilir üst düzey, orta ve alt düzey modellerinden daha değerli olan yetenekli bir Ryzen işlemcisine sahiptir.

AMD vs Intel CPU Hız Arttırma

Intel ve AMD CPU hız aşırtmayı karşılaştırırken herhangi bir anlaşmazlık yok. Intel, en yüksek hız aşırtma aralığını sunar, yani Intel yongaları ile AMD’nin Ryzen işlemcilerinden temel hıza göre daha fazla performans elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, AMD’nin Ryzen 5000 serisi bu avantajı büyük ölçüde göstermiştir – genellikle stok ayarlarında Intel yongalarını overclock etmekten daha hızlıdır.

Belirtildiği gibi, Intel’in en iyi hız aşırtma becerisini ortaya çıkarmak için Intel’in K-Serisi yongaları için bir prim ödemeniz ve pahalı bir Z-Serisi anakart satın almanız gerekiyor; Yetenekli bir satış sonrası soğutmanın (tercihen sıvı) savurganlığından bahsetmiyorum. Bununla birlikte, gerekli parçalara sahip olduğunuzda, Intel’in yongalarının işlenmesi nispeten kolaydır ve bu, 10. Nesil Comet Lake işlemcilere sahip tüm çekirdeklerde genellikle 5 GHz’den yüksektir.

AMD, manuel ayarlama için yeterli alana sahip değil. Aslında, elde edilebilecek maksimum tüm çekirdekli hız aşırtma, genellikle yongaların maksimum tek çekirdekli darbesinin birkaç yüz MHz altındadır. Bu, tüm çekirdek hız aşırtmanın, hafif iş parçacıklı uygulamalarda küçük miktarlarda bile performans kaybına neden olabileceği anlamına gelir.

Bu eşitsizliğin bir kısmı, bazı çekirdeklerin diğerlerinden daha büyük büyümesine izin vermek için AMD’nin yonga bölme taktikleriyle ilgilidir. AMD’nin Precision Boost’u ve hafif dişli iş yüklerini en hızlı çekirdeklere ayarlayan yenilikçi eğirme hedefleme tekniğiyle uyumlu olarak AMD, neredeyse hız aşırtılmış performansı kutudan çıkardı. Bu, daha düşük bir hız aşırtma marjı ile sonuçlanır.

Ancak AMD, yeteneklerine, anakartınızın güçlendirici alt sistemine ve CPU soğutmanıza bağlı olarak yonganızdan ekstra performans elde edecek tek tıklamayla otomatik hızlanma özelliğine sahip Precision Boost Overdrive’ı sunar. AMD’nin yaklaşımı, seçtiğiniz bileşenlerle mümkün olan en iyi performansı sağlar ve genellikle sorunsuzdur. Her iki durumda da, Intel işlemcilerle görebileceğiniz yüksek frekansları (5,0 GHz, sıvı nitrojen soğutması olmayan bir AMD yongasıyla hala duyulmamış) alamazsınız, ancak ücretsiz bir performans artışı elde edersiniz.

AMD ayrıca, gelişmiş kumaş hız aşırtma özelliklerinin bir ürünü olan Ryzen 5000 serisi ile bellek hızlandırma yeteneklerini önemli ölçüde geliştirdi. Bu, oyun performansını artıran düşük gecikme özelliklerini korurken AMD’nin belleğinin öncekinden daha iyi performans göstermesini sağlar.

Galip Gelen: Intel. AMD ve Intel CPU hız aşırtma söz konusu olduğunda, Team Blue çok daha fazla alana ve daha yüksek frekanslara sahiptir. Sadece ayrıcalık için ödeme yapmaya hazır olun. AMD’nin yaklaşımı giriş seviyesindeki kullanıcılar için daha uygundur ve onları sistem yeteneklerine dayalı sorunsuz hız aşırtma ile ödüllendirir, ancak o kadar fazla performans elde edemezsiniz. Ayrıca Intel’in hız aşırtma kapasitesinin biraz gevşek olabileceğini de bilmelisiniz – stok ayarlarında AMD’nin Ryzen 5000 işlemcileri, agresif hız aşırtmadan sonra bile genellikle Intel’in yongalarından daha hızlıdır.

AMD vs Intel CPU Güç Tüketimi ve Isı

AMD ve Intel CPU gücü ve sıcaklığını karşılaştırırken, eski modelin 7nm işlem düğümü büyük bir fark yaratır. Enerji tüketimi, aşağıda tartışacağımız litografi ve mimari gibi tasarım seçeneklerinin bir ürünü olarak gelir. Bununla birlikte, daha yüksek enerji tüketimi daha fazla ısı üretimi ile ilişkilidir, bu nedenle daha açgözlü yongaların ısı çıkışını dengelemek için daha güçlü bir soğutucuya ihtiyacınız olacaktır.

Intel, pazardaki beş yılı boyunca güç-performans oranını% 70’den fazla artırmak için 14nm’lik bir işlem geliştirdi, ancak Intel’in en son yongalarının yüksek güç tüketimi ve ısısıyla bilinmesi bir tesadüf değil. Çünkü Intel, canlanan AMD’yi korurken daha fazla performans sağlamak için güç çerçevesini her nesil yonga ile yükseltmek zorunda. Bu, bazı stok soğutmaları sorunlara neden olur ve ana kartınızda sağlam bir güç kaynağı gerektirir. Bu faktörler birlikte, Intel’i iyi bilinen bir güç meraklısı yapar.

Buna karşılık AMD, Intel’in 14nm’sinden daha verimli olan TSMC’nin 7nm düğümünün avantajına sahiptir. AMD, Ryzen 3000 ve 5000 serisi işlemcilerdeki paketin bir parçası olarak gelen büyük 14nm merkezi giriş / çıkış nedeniyle bu avantajın bir kısmını kaybeder. Bununla birlikte, genel olarak AMD’nin 7nm yongaları ya daha az güç tüketir ya da daha iyi güç-performans verimliliği sağlar. Sonuç olarak, bir watt tüketmek için daha fazla iş yapacaksınız, bu aynı zamanda tasarruf anlamına gelir ve AMD’nin soğutma gereksinimleri zor değildir.

Aslında, Ryzen 5000 serisi çipler şimdiye kadar test ettiğimiz en verimli masaüstü bilgisayar çipleri ve Ryzen 5 5600X en iyi performansı sunuyor.

Galip Gelen: AMD. Watt başına AMD ile Intel CPU performansını değerlendirirken, en sıkı hesaplama düğümünü verimli bir mikro mimari ile eşleştirmenin önemini abartmak imkansızdır ve TSMC’nin 7nm ve AMD’nin Zen 2’si kazanan bir kombinasyondur. En yeni Ryzen işlemcileri, güçten daha az güç tüketir, bu da daha az ısı üretimine eşdeğerdir. Bu, soğutma gereksinimlerini basitleştirir.

AMD ve Intel CPU Litografisi

Herhangi bir çipin gücünü belirleyen birkaç temel teknoloji vardır. İşlemciler için en temel kural hala mevcuttur: En yüksek hesaplama yoğunluğuna sahip düğümler, yeterli güç, performans ve alan (PPA) yeteneklerine sahiplerse, güçlü bir mikro mimariyle birleştirildiklerinde savaşta çok fazla zaman kazanacaklardır. AMD ve Intel CPU’ları bu kriterlere göre değerlendirdiğinizde, AMD hem litografide hem de mimaride liderdir.

Ancak AMD’nin gerçekten süreç liderliğine sahip olup olmadığı tartışmalı: Intel’in aksine AMD işlemci üretmiyor. Bunun yerine, şirket işlemcileri tasarlar ve ardından yabancı çip üreticileriyle sözleşme yapar. AMD’nin mevcut nesil Ryzen işlemcilerine gelince, şirket GlobalFoundries 12nm işlemi ve TSMC’nin yongalar için 7nm düğümünün bir kombinasyonunu kullanıyor ve en önemlisi.

TSMC’nin 7nm düğümü, Apple ve Huawei gibi kullanıcılar tarafından kullanılır, bu nedenle endüstri düzeyinde finansman ve işbirliğine dayalı mühendislikten faydalanır. Sonuç, Intel’in 10nm ve 14nm yongalara kıyasla daha üstün bir 7nm işlemi olarak adlandırdığı şeydir. Intel, işlem teknolojisinin 2021’e kadar sektörle aynı seviyede olmayacağını ve 5nm’yi süresiz olarak piyasaya sürene kadar liderliği yeniden kazanmayacağını söyledi.

TSMC’nin 7nm düğümünün avantajları, AMD’nin nispeten düşük güç tüketimiyle daha fazla çekirdekli daha ucuz, daha hızlı ve daha yoğun yongalar oluşturabileceği anlamına geliyor. Bu, iyi tasarımla birleştirildiği sürece tasarımlara rahat bir yol katar.

Bu makale için Intel’in 10nm’si üzerinde durmamıza gerek yok: Intel, masaüstü yongaları için beş yıldır 14 nm’de baskı yapıyor, bu yakın zamanda değişmeyecek ve dizüstü bilgisayarlardaki 10nm yongalar genel olarak etkili değil. (Intel’in dörtten fazla çekirdekli 10nm modeli yoktu.)

AMD, Intel’den liderlik etmek için 7nm’lik bir düğüm geliştirdiğini iddia edebilse de, şirket, üstün bilgi işlem düğümü teknolojisine erişim elde etmek için TSMC ile sözleşme yapmayı bekliyordu. Bu kayanın avantajı, AMD’ye mikro mimarileri boyamak için mükemmel bir silikon kanvas verir; Intel’in 14nm yongaları tarafından yenilmesinin imkansızlığı.

AMD’nin tek endişesi üretim kapasitesidir: AMD’nin 7nm üretime erişimi olmasına rağmen, şirket, Intel’in tutsak fabrikalarının kapasitesini karşılamak için en azından yakın gelecekte TSMC’den silikon tedarik edemiyor. Bu, AMD’yi dezavantajlı konuma getirir ve potansiyel olarak pazarın itibarını sınırlar. AMD’nin Ryzen 5000 ve Radeon 6000 sürümlerinin ardından bu zayıflığın en acı örneğini gördük. AMD’nin CPU’ları ve GPU’ları perakende satışta mevcut değil ve daha eski modeller bile kıtlık kurbanı oldu. Bu arada Intel’in birçok işlemcisi var.

Galip Gelen: AMD (TSMC). Intel, beş yıldır masaüstü işlemciler için 14 nm’de kaldı. Şirket, bir dizi “+” optimizasyon sayesinde eskiyen tasarımından inanılmaz bir performans elde etti. Yine, bu gelişmeler Team Blue’nun AMD ve Intel CPU işlem düğümleri arasındaki savaşı kazanmasına yardımcı olmak için yeterli değil. Intel’in iyi bir 10nm veya 7nm masaüstü yongasına ihtiyacı var; ne kadar çabuk olursa o kadar iyi.

AMD vs Intel CPU Sürücüleri ve Yazılımları

AMD’ye karşı Intel CPU yazılım desteğine baktığımızda, Team Blue’nun daha güçlü bir itibarı var. AMD, daha büyük rakiplerine kıyasla sınırlı kaynakların doğal bir ürünü olan CPU yonga seti sürücüleri ve grafik sürücüleriyle ilgili sorunlardan etkilenmiştir. Intel, sürücü cephesinde bir hata yapmadı, ancak özellikle OEM’lerdeki kararlılık konusundaki itibarı, işlemci pazarının zirvesinde kalmasına yardımcı oldu.

Dahili ürünler açısından, Intel’in grafik sürücüleri, şirketin özel Xe Grafik kartlarını piyasaya sürmesiyle son zamanlarda gelişti. Sıfır günlük oyun sürücüleri, dünyanın en büyük grafik satıcısı için bir norm haline geldi, yongalarındaki entegre grafikler sayesinde bir milyardan fazla ekran kurulum tabanına sahip bir yonga üreticisi – bir milyar yavaş ekran, ama kimin umurunda? (Cevap: Dışarıdaki her PC oynatıcı.)

Intel’in daha egzotik çözümlerine yaklaşırken biraz daha dikkatli olabilirsiniz. Geçmişte şirket, fiyat ve piyasa güçleri nedeniyle tarihin çöplüğüne atılmış yenilikçi yeni ürünler geliştirmiştir ve bu ürünler için uzun vadeli destek her zaman net olmayabilir.

AMD’nin davası hala bununla aynı çizgide. Şirketin BIOS sürümlerinde tam performans göstermeyen yongalarla ilgili birkaç sorunu vardı, ancak AMD bu sorunları esas olarak uzun süreli güncellemelerden sonra çözdü. Küçük bir rakip olmanın bir yan etkisi olarak AMD, Intel mimarları için her şeyden önce endüstrinin sürekli optimizasyonunu dengelemek için zorlu bir meydan okumayla karşı karşıya.

Yarı iletken endüstrisini üzmek zordur, özellikle köklü ve daha büyük bir rakiple uğraşırken ve bazen sektörü yeniden tanımladığınızda işler ters gidebilir. AMD söz konusu olduğunda, bu atılımlar, Zen 2 ve Zen 3’ün temel tasarımlarına ek olarak, birinci nesil Zen mimarisinin tam performansını sağlamak için düzensiz işletim sistemleri ve uygulamaları içerir.

Galip Gelen: Intel, AMD ile Intel CPU sürücüleri ve yazılımı arasındaki savaşı kazanır. Geçen yıl Intel, entegre grafikler için geriye dönük sürücü güncellemeleriyle savaştı ve şirketin emrinde, ürünlerini nispeten zamanında ve en son yazılımlarla desteklemelerini sağlayan bir yazılım geliştirici ordusu var. On yıllık hakimiyet, çoğu yazılım geliştiricisini neredeyse yalnızca Intel mimarisi için optimize eder. AMD, geliştiricileri ekosistemi tamamen yeni Zen mimarileri için optimize etmeye ikna ederek inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Ancak, şirketin ilerlemesi için hala çok şey var.

Intel vs AMD CPU Mimarisi

AMD ile Intel CPU’ları karşılaştırırken, iki tasarım kararının performans, ölçeklenebilirlik ve dolar başına performans üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göz önünde bulundurmalıyız: Ara bağlantılar ve mikro mimari.

AMD’nin Infinity Fabric’i, şirketin birden fazla kalıbı tek bir uyumlu işlemcide birbirine bağlamasına izin veriyor. Bunu, daha büyük bir resim oluşturmak için bir araya gelen bir bulmacanın sayısız parçası olarak düşünün. Yaklaşım, şirketin tek bir büyük kalıp yerine birçok küçük kalıp kullanmasına izin verir ve bu teknik verimi artırır ve maliyeti düşürür. Ayrıca, Intel’in HEDT yongalarının içindeki yeni ağ ara bağlantısıyla eşleşemeyebileceği bir ölçeklenebilirlik düzeyi sağlar ve şüphesiz Intel’in masaüstü işlemcilerinde eskiyen halka veri yolu üzerinde liderliği ele geçirir.

AMD ilk olarak bu avantajı, sıfırdan ölçeklenebilirlik için tasarlanan Zen mikro mimarisiyle eşleştirerek, AMD’nin önceki nesil ‘Buldozer’ yongalarına göre saat başına talimat (IPC) veriminde% 52’lik patlayıcı bir artış sağladı. Zen 2 mikromimarisi, IPC’de% 15’lik bir gelişme daha. 7nm işlemiyle eşleştirilen AMD, çekirdek başına performansta (frekans ve IPC’nin bir karışımı)% 31’e kadar başka bir performans gösterdi. Zen 3, IPC’de% 19’luk bir sıçrama daha getiriyor ve AMD’ye Buldozer sonrası dönemde en büyük tek adımı veriyor. 

Çekirdek başına performans açısından Zen 2 mimarisine geçiş, AMD’nin işlemcilerini Intel’in en iyileriyle neredeyse eşit hale getirdi. Bunun nedeni büyük ölçüde Intel’in 14nm’de takılı kalması ve mimarilerinin özellikle üzerine inşa edildikleri düğümler için tasarlanmasıdır. Bu, gelecek vaat eden yeni Intel mikromimarilerinin yalnızca 10nm gibi daha küçük işlemlerde çalışabileceği ve şirketi 10nm ürünleri üreten uzun süreli sorunlarına ne yazık ki hazırlıksız bırakacağı anlamına geliyor.

Intel, gelecekte düğümler arasında taşınabilir olan mikro mimarilerle bunu düzeltmeyi planlıyor. O zamana kadar, şirket aynı Skylake mikromimarisinde sıkışıp kaldı ve en önemli değişiklikleri, çok sayıda güvenlik açıkları için donanım tabanlı silikon düzeltmeleri ve daha fazla çekirdek ekledi.

Bu arada AMD ilerlemeye devam ediyor. AMD’nin Zen 3 mikromimarisi rafine ve güçlü – şirketin Athlon 64 günlerinden beri ilk kez Intel’in tek iş parçacıklı iş yüklerinde ve oyunlarda performansını gölgede bırakmasına izin veriyor. Zen 3 gerçekten AMD için bir dönüm noktası. Bu arada Intel, altı yıl önce piyasaya çıkan aynı düğüm ve mikro mimaride kalıyor, modern işlemcilerin köpek yıllarında bir sonsuzluk. 

Galip Gelen: AMD. AMD ile Intel CPU mimarisini değerlendirirken, bir markanın daha hızlı hareket ettiği açıktır. Intel, 2015’ten beri Skylake mikro mimarisini kullanıyor ve gösteriyor. Intel, altı yıllık bir mikro mimariye yaslanmaya devam ederken, tasarımlarındaki hızlı ilerlemelerden beslenen AMD, çip tasarımının en önemli yönlerinin çoğunda başı çekiyor.

AMD vs Intel CPU Güvenliği

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, güvenlik araştırmacıları, tüm modern yongaların arkasındaki en önemli performans artırıcı özelliklerden birinin spekülatif yürütme motorunun kaçış ve çekiş gücü olduğunu keşfettiler. Sonuç olarak, araştırma, sisteminizin ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini tehdit eden neredeyse sonsuz yeni güvenlik açıkları yarattı. Ne yazık ki, bu tür güvenlik açıkları inanılmaz derecede tehlikelidir çünkü tespit edilemezler – bu taktikler, işlemci kullanıldıkça verileri çalar; bu nedenle bilinen bir antivirüs programı tarafından tespit edilemez.

Bu delikleri kapatmak için gereken ayarlamalar da artmaya devam ediyor ve birçoğu düşük performansla sonuçlanıyor. Bu, özellikle bu güvenlik açıklarından diğer satıcılardan daha fazla muzdarip olan Intel için acı vericidir.

Intel şu anda 242’ye sahipken, AMD yalnızca 16 güvenlik açığına sahip. Bu 15: 1 AMD lehine. AMD işlemcilerindeki bu sınırlı keşiflerin, gelişmiş işlemci tasarımına yönelik ilk güvenlik yaklaşımından mı kaynaklandığını yoksa araştırmacıların ve saldırganların hakim olduğu pazar payı nedeniyle yalnızca Intel işlemcileri mi hedeflediğini belirlemek zordur: saldırganlar neredeyse her zaman en büyük kesit mümkündür. Masaüstü işletim sistemi MacOS’tan daha baskın olsa da, bu eğilim değişse de, kötü amaçlı yazılımın Windows sistemleri için nasıl tasarlandığı konusunda da benzer bir eğilim görüyoruz.

Ne olursa olsun, şu anda AMD’nin takılması gereken çok daha az güvenlik açığı vardı ve Ryzen 5000 işlemcileri için birkaç hedefli silikon içi düzeltme yaptı, böylece güvenlik açıklarına maruz kalma oranını düşürdü. 

Bazı düzeltmelerin Intel’de performansı iki veya üçten fazla mimari güncellemeden düşürdüğünü gördük, bu özellikle acı verici ve görünürde bu istismarların sonu yok.

Galip Gelen: AMD. AMD ile Intel CPU güvenliğindeki boşluk, görmezden gelinemeyecek kadar büyük. Haliyle Intel, AMD’den çok daha fazla güvenlik açığına karşı hassastır. AMD pazar payı kazandıkça ve güvenlik araştırmacıları mikroskoplarını mimarisine çevirdikçe bu değişebilir . Şimdilik, Intel işlemciler güvenlik durumlarını iyileştirmek için çok daha fazla azaltmaya ihtiyaç duyuyor. Bu hafifletmeler genellikle bir performans cezasıyla birlikte gelir ve Intel, AMD’den gördüğümüz birkaç düzeltmeden daha büyük performans kayıplarına maruz kalma eğilimindedir ve bu da Team Red’e galibiyet verir.

Hangi İşlemci En İyi: AMD mi yoksa Intel mi?

AMD’nin Zen tabanlı işlemcilere yönelik acımasız saldırısı, hem ana masaüstü hem de HEDT pazarları için beklentilerimizi yeniden tanımladı ve 14nm işlem ve Skylake mimarisine olan bağlılığı nedeniyle Intel’i yakaladı. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, AMD CPU’larının uygun maliyetli ve güce duyarlı çözümlerden daha fazla çekirdek, daha fazla performans ve daha az güç gereksinimi sunan gelişmiş tasarımlara geçtiğini gördük.

Intel, ürün yığınına yavaş yavaş özellikler ve çekirdekler ekleyerek mücadele etti, ancak bu aynı zamanda daha fazla güç tüketimi ve ısı üretimi gibi olumsuz yan etkilere neden oldu. Bunlar sadece şirketin operasyonunun tasarım ve imalat tarafındaki mücadelelerini vurgulamaya hizmet ediyor.

Intel temel sette fiyatları düşürdükçe AMD ve Intel işlemci görüşmeleri değişiyor. Ancak Intel, hız aşırtma gibi özellikleri pahalı yongalar ve anakartlarla sınırlayan vahşi bölümleme politikalarını henüz basitleştirmedi. Intel’in her özelliğin her kuruşunu sıkma taktiği, AMD’ye tüketici masaüstü CPU pazarının tüm genişliği boyunca daha etkileyici bir değer hikayesi kazandırdı.

Ryzen XT serisi ile değer departmanındaki yanlış bir adımın yanı sıra AMD, değer hikayesine uyan ve sağlam bir fiyat-performans oranı yaratan birinci sınıf performansa sahip. AMD ayrıca çekirdek başına performansta lider konumdadır ve bu da ona oyun pazarında lider bir konum sağlar ve bu avantaj artık ürün grubunun alt kısımlarına kadar uzanmaktadır.   

Bu, sadece üç yıl önce iflas eden bir şirket için inanılmaz bir varlık. AMD, OEM ortaklarının ekosistemini genişlettiği ve yongalar için yazılım optimizasyonlarını genişletmek için toplulukla birlikte çalıştığı için daha yapılacak çok iş var. Fiyat, performans ve değerin mükemmel karışımı düşünüldüğünde AMD zaten iyi bir konumda. Artık daha fazla üretim kapasitesi sağlamak gerekiyor – üretim eksikliği, salgından sonra şirketin faaliyetlerini aksattı ve yeni Ryzen 5000 serisi işlemcileri uygun fiyatlarla bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Intel, özellikle yüksek hacimli OEM pazarında, ayrı bir GPU kullanmayan çok sayıda müşteriyi koruyor, bu nedenle tacı geri kazanmak için zaman var. Şirketin Comet Lake işlemcileri, Intel’in savunmasını kritik bir orta aralıkta kısaltmaya yardımcı oldu, ancak gördüğümüz gibi AMD hala yerinde durmuyor. Ryzen 5000 paradigmayı tamamen değiştirdi ve AMD’nin oyun ve tek iş parçacığı dahil her göstergede lider performansını tanıttı ve Intel’in Rocket Lake işlemcilerin 2020’nin ilk çeyreğinde düşmesini beklemesine yol açtı.

AMD artık genel CPU savaşını kazandı, ancak Intel işlemci ihtiyaçlarınız için daha iyi bir seçim olabilir. Hız aşırtmada veya yazılım desteğinde en iyisini istiyorsanız veya ayrı bir GPU satın almadan performans istiyorsanız, Team Blue size avantaj sağlar. Ancak Intel ve AMD serilerinde en iyi fiyat ve performans dengesini veya mümkün olan en basit ve en hızlı performansı istiyorsanız, Team Red enerji açısından verimli bir pakette paranızın karşılığını verir.

IntelAMD
CPU Fiyatlandırması ve Değeri
Oyun Performansıx
İçerik Oluşturma / Verimlilik
Teknik Özellikler
Hız aşırtma
Güç tüketimi
Sürücüler ve Yazılım
İşlem Düğümü
Mimari
Güvenlik
Kazanan: AMD – Toplam28
Hangi İşlemci En İyi: AMD mi yoksa Intel mi?

AMD mi daha çok ısınır Intel mi?

Termal ısıl tasarım gücü olarak AMD intelden daha önde.Yani AMD işlemciler intel işlemcilerden daha çok ısınır yükte aynı soğutucu ile.9 Şub 2015

Oyun oynamak için AMD mi Intel mi?

150-250 dolar aralığında alacağınız bir işlemci ihtiyacınız rahatlıkla karşılayacaktır. Üst düzey oyun performansı elde etmek için, grafik kartının işlemciden daha önemli olduğunu düşünürsek, orta sınıf bir Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 CPU tercih edebilirsiniz.

Ryzen işlemci iyi mi?

Ryzen işlemciler, AMD’nin geliştirdiği, önceki ve rakip işlemcilere göre oldukça iyi performans sunan yepyeni bir seri. Tamamen farklı mimari, yeni nesil özellikler ve gelişmiş performans ile Ryzen serisi, özellikle son yıllarda sistem toplama rehberlerinin en çok tercih edilen parçası konumunda.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar ve internet teknolojilerine aşık, bir küçük bilim insanı.

Yorum Yap